kblackbox - en to hi translation catalogue (42 entries)

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
hi[0]: आपको पहले ब्लैक बक्सा से १ गेंद हटाना होगा
hi[1]: आपको पहले ब्लैक बक्सा से %1 गेंदें हटाना होंगी.

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
hi[0]: ब्लैक बक्सा में आपको और १ गेंद रखना होगा.
hi[1]: ब्लैक बक्सा में आपको और %1 अधिक गेंदें रखना होगी.

en: Game over.
hi: खेल ख़त्म.

en: Game paused.
hi: खेल ठहरा

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
hi: खेल ठहरा है.<br />चालू करने के लिए "%1" दबाएँ.

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
hi[0]: आपको %1 गेंदें रखनी चाहिएँ!
hi[1]: आपको %1 गेंदें रखनी चाहिएँ!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
hi[0]: आपने %1 गेंदें रखी
hi[1]: आपने %1 रखे.

en: Do you really want to give up this game?
hi: क्या आप सचमुच इस खेल को छोड़ देना चाहते हैं?

en: This will be the end of the current game!
hi: यह इस मौज़ूदा खेल का अंत होगा!

en: Score
hi: अंक

en: Displays the progress of the tutorial.
hi: यह शिक्षण पाठ की प्रगति दिखाता है.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
hi: बताता है कि अगले शिक्षण पाठ चरण पर पहुँचने के लिए आपको क्या करना होगा.

en: Go back to the previous tutorial step.
hi: पिछले शिक्षण चरण पर जाएँ

en: Go to the next tutorial step.
hi: अगले शिक्षण चरण पर जाएँ.

en: Welcome!
hi: सुस्वागतम्!

en: Click on "Next"
hi: "अगले" पर क्लिक करें

en: Black box principles
hi: ब्लैक बाक्स नियम

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
hi: ब्लैक बक्सा में बीम शूट करने के लिए कृपया चिह्नित लेज़र में क्लिक करें

en: No interaction
hi: कोई इंटरैक्शन नहीं

en: Hit
hi: हिट

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
hi: द्वितीय चरण के इंटरैक्शन का पता लगाने के लिए चिह्नित लेज़र को शूट करें.

en: Simple deflection
hi: सादा डीफ्लैक्शन

en: Several deflections
hi: बहुत से डीफ्लैक्शन

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
hi: भिन्न प्रकार के परिणाम के लिए चिह्नित लेज़र को शूट करें.

en: Reflection
hi: परावर्तन

en: Special reflection
hi: शिष्ट परावर्तन नहीं

en: Nearly done. Click on "Next".
hi: लगभग सम्पन्न. "अगला" पर क्लिक करें.

en: Marker for "free position"
hi: "मुक्त स्थिति" के लिए मार्कर

en: Click on "Next".
hi: "अगला" पर क्लिक करें.

en: Marking balls
hi: मार्किंग गेंद

en: Let us play!
hi: चलो खेलें!

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
hi: जब आपका गेंदों को रखने का कार्य पूरा हो जाएगा तब "सम्पन्न!" पर क्लिक करें!

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
hi: मनपसंद कठिनाई स्तर के लिए गेंदों की संख्या

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
hi: मनपसंद कठिनाई स्तर के लिए बोर्ड के स्तम्भों की संख्या

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
hi: मनपसंद कठिनाई स्तर के लिए बोर्ड के पंक्तियों की संख्या

en: KBlackBox
hi: के-ब्लेकबॉक्स

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
hi: लेजर किरणों को शूट कर ब्लैक बक्से में छुपे गेंदों को ढूंढें!

en: (c) 2007, Nicolas Roffet
    (c) 1999-2000, Robert Cimrman
hi: (c) 2007, निकोलस रोफेट
    (c) 1999-2000, रॉबर्ट सिमरमेन

en: Nicolas Roffet
hi: निकोलस रोफेट

en: Robert Cimrman
hi: रॉबर्ट सिमरमेन

en: Johann Ollivier Lapeyre
hi: जोहान ओलिवर लापेरे

en: Artist
hi: कलाकार
