kblackbox - en to hne translation catalogue (46 entries)

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
hne[0]: आप मन ल पहिली ब्लैक डब्बा से १ गेंद हटाना होही
hne[1]: आप मन ल पहिली ब्लैक डब्बा से %1 गेंदें हटाना होही.

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
hne[0]: ब्लैक डब्बा मं आप मन ल अउ १ गेंद रखना होही.
hne[1]: ब्लैक डब्बा मं आप मन ल अउ %1 अधिक गेंदें रखना होगी.

en: Game over.
hne: खेल खतम.

en: Game paused.
hne: खेल ठहरा

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
hne: आप मन के आखरी अंक हे: %1.<br />आप मन बढ़िया खेले हो!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
hne: फेर एला गिने नइ जाही<br />काबर कि <b>ये सैंड डब्बा हे!</b>

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
hne: खेल ठहरा हे.<br />चालू करे बर "%1" दबाव.

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
hne[0]: आप मन ल %1 गेंदें रखनी चाही!
hne[1]: आप मन ल %1 गेंदें रखनी चाही!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
hne[0]: आप मन %1 गेंदें रखी
hne[1]: आप मन %1 रखे.

en: Do you really want to give up this game?
hne: का आप मन सचमुच एखर खेल ल छोड़ देना चाहथो ?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
hne: टीप: सेंडडब्बा मोड में,<br />हल पहिली ही प्रदर्सित हे.<br />मजा करव!

en: This will be the end of the current game!
hne: ये एखर अभी हाल के खेल के आखरी होही!

en: Score
hne: अंक

en: Displays the progress of the tutorial.
hne: ये सिक्छन पाठ के प्रगति देखाथे .

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
hne: बताथे  कि अगले सिक्छन पाठ चरन मं पहुंचे बर आप मन का करना होही.

en: Go back to the previous tutorial step.
hne: पिछले सिक्छन चरन मं जाव

en: Go to the next tutorial step.
hne: अगले सिक्छन चरन मं जाव.

en: Welcome!
hne: सुस्वागतम्!

en: Click on "Next"
hne: "अगले" मं किलिक करव

en: Black box principles
hne: ब्लैक डब्बा नियम

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
hne: ब्लैक डब्बा मं बीम सूट करे बर  किरपा करके, चिनहित लेजर मं किलिक करव

en: No interaction
hne: कोई इंटरैक्सन नइ

en: Hit
hne: हिट

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
hne: दुसरा चरन के इंटरैक्सन के पता लगाय बर चिनहित लेजर ल सूट करव.

en: Simple deflection
hne: सादा डीफ्लैक्सन

en: Several deflections
hne: बहुत से डीफ्लैक्सन

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
hne: भिन्न किसम के परिनाम बर चिनहित लेजर ल सूट करव.

en: Reflection
hne: परावर्तन

en: Special reflection
hne: सिस्ट परावर्तन नइ

en: Nearly done. Click on "Next".
hne: लगभग पूरा. "अगला" मं किलिक करव.

en: Marker for "free position"
hne: "मुक्त स्थिति" बर मार्कर

en: Click on "Next".
hne: "अगला" मं किलिक करव.

en: Marking balls
hne: मार्किंग गेंद

en: Let us play!
hne: चलो खेलें!

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
hne: जब आप मन के गेंदों ल रखे के काम पूरा हो जाही तब "पूरा!" मं किलिक करव!

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
hne: मनमाफिक कठिनाई स्तर बर गेंदों के संख्या

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
hne: मनमाफिक कठिनाई स्तर बर बोर्ड के खंभा मन के संख्या

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
hne: मनमाफिक कठिनाई स्तर बर बोर्ड के पंक्तियों के संख्या

en: KBlackBox
hne: के-ब्लेकबाक्स

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
hne: लेजर किरनों ल सूट कर ब्लैक डब्बा मं छुपे गेंदों ल खोजव!

en: (c) 2007, Nicolas Roffet
    (c) 1999-2000, Robert Cimrman
hne: (c) 2007, निकोलस रोफेट
    (c) 1999-2000, राबर्ट सिमरमेन

en: Nicolas Roffet
hne: निकोलस रोफेट

en: Robert Cimrman
hne: राबर्ट सिमरमेन

en: Original developer
hne: मूल डेवलपर

en: Johann Ollivier Lapeyre
hne: जोहान ओलिवर लापेरे

en: Artist
hne: कलाकार
