KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (96 entries)

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 1 and 99]
en:  ball |  balls
hu[0]:  golyó
hu[1]:  golyó

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  column |  columns
hu[0]:  oszlop
hu[1]:  oszlop

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  row |  rows
hu[0]:  sor
hu[1]:  sor

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
hu: Beállítható

[ctx: @action]
en: Start Tutorial
hu: Oktatójáték indítása

[ctx: @info:tooltip]
en: Start tutorial
hu: Oktatójáték indítása

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
hu: <qt>Az <b>oktatójáték</b> segítségével könnyen, gyorsan meg lehet tanulni a játékszabályokat. Ha most játszik először, indítsa el!</qt>

[ctx: @action]
en: New Sandbox Game
hu: Új oktatójáték

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new sandbox game
hu: Oktatójáték kezdése

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
hu: <qt><p><b>Oktatójátékban</b> már a játék kezdetén látható a megoldás. Így könnyebben meg lehet érteni a játékszabályokat.</p><p>Ha már tisztában van a szabályokkal, kezdjen bele egy igazi játékba!</p></qt>

[ctx: @action the last action of a game to check the result, when the user is done]
en: Done!
hu: Kész!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
hu: <qt><ul><li>Előszer be kell rakni az összes golyót a fekete dobozba. A golyók helyének kitalálásához kapcsoljon be lézereket a doboz szélén, és figyelje meg, hol jut ki a fénysugár.</li><li><b>ha úgy érzi, hogy kitalálta a golyók helyét</b>, kattintson ide.</li></ul><p>Csak akkor tud idekattintani, ha a megfelelő számú golyó már el van helyezve.</p></qt>

[ctx: @info:tooltip]
en: Give up the game
hu: A játék feladása

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
hu: <qt><p>Válassza a "<b>Megoldás</b>" lehetőséget, ha fel szeretné adni a játékot. Ekkor megjelenik a megoldás.</p><p>Ha lerakta az összes golyót és nem akarja feladni a játékot, kattintson a "Kész" gombra.</p></qt>

[ctx: @option:check]
en: Enable Highlight under Mouse
hu: Kiemelés bekapcsolása a kurzor alatt

[ctx: @action]
en: Move Down
hu: Lefelé

[ctx: @action]
en: Move Up
hu: Felfelé

[ctx: @action]
en: Move Left
hu: Balra

[ctx: @action]
en: Move Right
hu: Jobbra

[ctx: @action]
en: Switch Ball or Shoot Laser
hu: Másik golyóra váltás vagy a lézer bekapcsolása

[ctx: @action]
en: Switch Marker
hu: Jelölő váltása

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
hu: Megjegyzés: az<br />egyedi játékok<br />paraméterei<br />megváltoztathatók a beállítóablakban.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
hu[0]: El kell távolítani 1 golyót a fekete dobozból.
hu[1]: El kell távolítani %1 golyót a fekete dobozból.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
hu: Kattintson ide, ha tudni szeretné, jó-e a megoldás.

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
hu[0]: Még 1 golyót le kell rakni.
hu[1]: Még %1 golyót le kell rakni.

en: Game over.
hu: Vége a játéknak.

en: Game paused.
hu: Szünet.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
hu: Igazi játékban a "Kész" gombra kell kattintani az elrendezés helyességének ellenőrzéséhez. Oktatójátékban azonban ez nem lehetséges, végig kell menni az összes lépésen.
    Fejezze be az oktatójátékot.

[ctx: @title:window]
en: Check Positions
hu: Pozíciók ellenőrzése

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
hu: Végső pontszám: %1.<br />Kitűnően játszott!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
hu: De nem menthető el az eredmény,<br />mert ez egy <b>oktatójáték.</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
hu: A végső pontszáma: %1.<br />Van még mit gyakorolni…

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
hu: A játék szünetel.<br />Folytatás: %1

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
hu: Biztosan abba szeretné hagyni ezt az egyedi játékot, és újat kezd új paraméterekkel?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
hu: Új játék indítása

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
hu: Egyéni játék

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
hu: Az oktatójátékot nem lehet feladni.

[ctx: @title:window]
en: Solve
hu: Megoldás

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
hu: Sikerült minden golyót elhelyezni.
    Kattintson a „Kész!” gombra a futó játék befejezéséhez, a megoldás helyességének ellenőrzéséhez.
    Biztosan fel szeretné adni a játékot?

[ctx: @action:button]
en: Give Up
hu: Feladás

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
hu[0]: %1 golyót kell lerakni.
hu[1]: %1 golyót kell lerakni.

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
hu[0]: %1 golyót helyezett el.
hu[1]: %1 golyót helyezett el.

en: Do you really want to give up this game?
hu: Biztosan fel szeretné adni?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
hu: Megjegyzés: oktatójátékban<br />a megoldás már a játék elején látható.<br />Jó szórakozást!

en: This will be the end of the current game!
hu: Ezzel befejeződik a mostani játék!

en: Score
hu: Pontszám

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
hu: <qt><p>Itt látható az <b>elért pontszám</b>. Ebben a játékban a kisebb pontszám jobb eredménynek számít!</p><p>A pontszám nő, ha:<ul><li>telik az idő - minden másodperc <b>1 pontot</b> ér.</li><li>lézer aktiválásakor:<ul><li><b>3 pontot</b> ér, ha a lézer golyóba ütközik vagy a belépési helyen lép ki,</li><li><b>9 pontot</b> ér, ha egy másik ponton lép ki.</li></ul></li></ul></p><p>Hibázás esetén <b>999</b> lesz a kapott pontszám.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
hu: <qt><p>Itt látható a <b>fő játéktér</b>.</p><ul><li>Középen áll a <b>fekete doboz</b>.</li><li>Bal oldalon láthatóak a fekete dobozba helyezendő <b>golyók</b>.</li><li>A fekete doboz mellett <b>lézerek</b> láthatók, melyek helyén <b>visszaverődési adatok</b> jelennek meg használat után.</li></ul></qt>

[ctx: @title:group]
en: Tutorial
hu: Gyakorlás

en: Displays the progress of the tutorial.
hu: Kiírja, melyik fázisnál tart az oktatójáték.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
hu: Leírja, mi a teendő az oktatójáték következő lépésében.

[ctx: @action:button Previous tutorial step]
en: &Previous
hu: &Előző

en: Go back to the previous tutorial step.
hu: Ugrás az oktatójáték előző lépésére.

[ctx: @action:button Next tutorial step]
en: &Next
hu: &Következő

en: Go to the next tutorial step.
hu: Ugrás az oktatójáték következő lépésére.

en: Welcome!
hu: Üdvözöljük!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
hu: Egy mintajátékon keresztül bemutatjuk a játékszabályokat.<br /><br />A fekete doboznak ebben a játékban 6 sora és 6 oszlopa lesz. 3 golyó van <b>elrejtve</b> a dobozban, és 24 lézer található a doboz körül.<br /><br />A játék célja <b>a golyók helyzetének meghatározása.</b>

en: Click on "Next"
hu: Kattintson a "Tovább" gombra

en: Black box principles
hu: A fekete doboz jellemzői

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
hu: A golyók nem láthatók, de pozíciójuk kikövetkeztethető, ha a dobozba egy lézert irányít és megfigyeli, hol jut ki a sugár (ha kijut egyáltalán).<br /><br />A lézer többféle módon változtathat irányt a golyókba ütközve.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
hu: Kattintson a megjelölt lézerre: ekkor fénysugár jut a fekete dobozba.

en: No interaction
hu: Nincs visszaverődés

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
hu: Ha egy lézer nem ütközik golyóba, akkor a bejutási ponttal ellentétes végpontnál jut ki a dobozból.<br /><br />Példa: 3 golyó van elhelyezve a dobozban az ábrán látható módon. Egyik sincs az "1" jelű lézer útjában.<br /><br />Minden bekapcsolt lézernél megjelenik, hol lép be illetve ki a sugár a dobozból.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
hu: Aktiválja a lézert az első típusú visszaverődés megtekintéséhez.

en: Hit
hu: Találat

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
hu: Az egyik lehetséges eset, hogy a lézer "<b>telibe talál</b>" egy golyót. Ebben az esetben a sugár <b>nem</b> fog kilépni a dobozból.<br /><br />Példa: lehet, hogy a sugár telibe talált egy golyót a mutatott pozíciónál, de a golyó pontos pozíciója nem biztos ennyi információ alapján.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
hu: Aktiválja a megjelölt lézert a második típusú visszaverődés megtekintéséhez.

en: Simple deflection
hu: Egyszerű visszaverődés

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
hu: Ha a lézer nem találja telibe a golyót, de érinti valamelyik részét, "<b>visszaverődés</b>" történik. A visszaverődés szöge mindig <b>90 fok</b>.<br /><br />Például: a képen látható golyó felfelé veri vissza a "2" jelű lézert, de <b>nem</b> ez az egyetlen lehetőség.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
hu: Kattintson a "Tovább" gombra, ha további lehetséges variációkat szeretne megtekinteni olyan golyóelrendezésre, mely ilyen visszaverődést okoz.

en: Several deflections
hu: Többszörös visszaverődés

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
hu: Ahogy látható, a fekete dobozban elég komplikált utat járhat be egy lézer fénye.<br />A bemutatott 3 golyó segítségével elérhető, hogy a lézer a "2" jelű pontban lép be és itt is lép ki.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
hu: Kapcsolja be a megjelölt lézert egy másik lehetőség kipróbálásához.

en: Reflection
hu: Visszaverődés

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
hu: Ha a lézer a fekete dobozt <b>a belépési pontban hagyja el</b>, akkor teljes visszaverődés történt.<br /><br />Példa: úgy helyeztünk el két golyót, hogy a bejutó lézer teljes visszaverődést szenvedjen.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
hu: Aktiválja a megjelölt lézert a teljes visszaverődés bemutatásához.

en: Special reflection
hu: Speciális visszaverődés

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
hu: Ha egy golyó <b>a doboz szélén</b> van elhelyezve (és mellette nincs más golyó), akkor egy mellé helyezett, befelé irányzott lézer teljesen visszaverődik.<br /><br />Példa: a képen látható elrendezés teljes visszaverődést eredményez.

en: Nearly done. Click on "Next".
hu: Majdnem kész... Kattintson a "Tovább" gombra.

en: Marker for "free position"
hu: A "szabad pozíció" megjelölése

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
hu: Nyilvánvaló, hogy az első két oszlopban nincs golyó. Ha lenne, az "1" pontnál belépő lézer golyóba ütközne vagy visszaverődne egy golyóról a 2. oszlopban. A jobb egérgombbal kattintva lehet "szabad pozíciót" megjelölni (és a megfelelő billetyűparanccsal).<br /><br />Példa: az első két oszlopban 12 jelölés található.

en: Click on "Next".
hu: Kattintson a "Tovább" gombra.

en: Marking balls
hu: Golyók megjelölése

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
hu: Ha sikerült kitalálni egy golyó helyét, jelölje meg azt a bal egérgombbal kattintva. Egy már lerakott golyó szintén a bal egérgombbal távolítható el. Még egy tipp: ha nem teljesen biztos egy golyó pozíciójában, kattintson rá a jobb egérgombbal. A golyó ilyenkor "nem biztos" jelölést kap. (Lásd a billentyűparancsok listáját.)<br /><br />Például: az egyik golyót biztosnak, a másikat bizonytalannak jelöltük meg.

en: Let us play!
hu: Indítás

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
hu: <b>Gratulálunk!</b> Most már ismeri a játék <b>összes szabályát</b>.<br /><br /><b>Kezdjen el egy igazi játékot!</b> Fejezze be segítség nélkül a mintajátékot.<br /><br />Tipp: elég lézert aktiváltunk ahhoz, hogy könnyen kitalálható legyen a 3 golyó helye. Szükség esetén kapcsoljon be további lézereket.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
hu: Rakja le a golyókat majd kattintson a "Kész" gombra.

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
hu: Az aktív téma fájlja (SVGZ-fájl elérési úttal és kiterjesztéssel együtt)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
hu: A golyók száma egyedi nehézségi szintnél

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
hu: Az oszlopok száma egyedi nehézségi szint esetén

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
hu: A sorok száma egyedi nehézségi szint esetén

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
hu: Golyók helyzetét kell meghatározni egy fekete dobozban lézerek segítségével.

en: (c) 2007, Nicolas Roffet
    (c) 1999-2000, Robert Cimrman
hu: (c) Nicolas Roffet, 2007.
    (c) Robert Cimrman, 1999-2000.

en: Developer of version 0.4.
hu: A 0.4-es verzió fejlesztője

en: Original developer
hu: Eredeti fejlesztő

en: Artist
hu: Grafika
