kblackbox - en to id translation catalogue (95 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
id[0]:  bola
id[1]:  bola

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
id[0]:  kolom
id[1]:  kolom

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
id[0]:  baris
id[1]:  baris

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
id: Dapat-dikonfigurasi

en: Start Tutorial
id: Memulai Tutorial

en: Start tutorial
id: Memulai tutorial

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
id: <qt><b>Tutorial</b> adalah cara yang cepat, mudah, dan interaktif untuk mempelajari peraturan permainan. Pelajarilah itu jika kamu tidak tau tentangnya!</qt>

en: New Sandbox Game
id: Permainan Sandbox Baru

en: Start a new sandbox game
id: Mulai sebuah permainan sandbox baru

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
id: <qt><p>Dalam sebuah <b>permainan sandbox</b>, solusi telah didisplaikan di awal permainan. Ini berguna untuk memahami prinsip-prinsip permainan.</p><p>Namun: setelah beberapa saat, ini tidaklah menyenangkan dan kamu harus coba memulai permainan yang nyata!</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
id: Selesai

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
id: <qt><ul><li>Pertama, kamu harus menempatkan semua bola di kotak hitam. Untuk menebak posisi bola yang benar dan melihat bagaimana mereka berinteraktif dengan sinar laser, kamu harus menggunakan laser yang diposisikan di sekitar kotak hitam.</li><li><b>Ketika kamu berfikir kamu sudah selesai</b>, kamu harus klik di sini.</li></ul><p>Ingat bahwa hanya mengeklik di sini jika kamu telah memiliki penempatan sejumlah bola-bola yang benar.</p></qt>

en: Give up the game
id: Menyerahkan permainan

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
id: <qt><p>Pilih "<b>Solve</b>" jika kamu ingin menyerahkan permainan saat ini. Solusi akan didisplaikan.</p><p>Jika kamu menempatkan semua bola-bola dan tidak ingin menyerahkan, pilihlah "Selesai!".</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
id: Fungsikan sorotan di bawah mouse

en: Move Down
id: Gerakkan Turun

en: Move Up
id: Gerakkan Naik

en: Move Left
id: Pindah Kiri

en: Move Right
id: Pindah Kanan

en: Switch Ball or Shoot Laser
id: Alihkan Bola atau Tembak Laser

en: Switch Marker
id: Alihkan Penanda

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
id: Catatan: Kamu bisa<br />mengubah parameter<br />permainan khusus di<br />dalam dialog pengaturan.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
id[0]: Pertama, kamu perlu menghapus 1 bola dari kotak hitam.
id[1]: Pertama, kamu perlu menghapus %1 bola dari kotak hitam.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
id: Untuk memeriksa apakah kamu berhasil menebak posisi bola, klik di sini!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
id[0]: Kamu perlu menempatkan 1 lagi bola pada kotak hitam.
id[1]: Kamu perlu menempatkan %1 lagi bola pada kotak hitam.

en: Game over.
id: Permainan Berakhir.

en: Game paused.
id: Permainan dijedakan.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
id: Mengeklik "Selesai!" adalah cara normal untuk memeriksa posisi bola di akhir pada permainan. Namun, tidak mungkin dalam tutorial untuk mengakhiri permainan sebelum kamu mencapai langkah terakhir.
    Silakan selesaikan tutorialnya dulu.

en: Check positions
id: Periksa posisi

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
id: Skor finalmu adalah: %1.<br />Kamu melakukannya dengan<br />sangat baik!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
id: Tetapi ini tidak bisa dihitung<br />karena <b>ini adalah sandbox!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
id: Skor finalmu adalah: %1.<br />Aku rasa kamu perlu praktik<br />lebih banyak lagi.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
id: Permainan dijeda.<br />Tekan "%1" untuk melanjutkan.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
id: Apakah kamu ingin membatalkan permainan kustom saat ini dan memulai yang baru dengan parameter baru?

en: Custom Game
id: Permainan Kustom

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
id: Maaf, kamu tidak mungkin menyerahkan selama tutorial.

en: Solve
id: Pecahkan

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
id: Kamu menempatkan semua bola. Bagus!
    Kamu seharusnya sekarang klik pada "Selesai" untuk mengakhiri permainan dan periksalah apakah tebakanmu benar.
    Jadi, apakah kamu sungguh ingin menyerahkan permainan ini?

en: Give up
id: Menyerahkan

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
id[0]: Kamu harus menempatkan %1 bola!
id[1]: Kamu harus menempatkan %1 bola!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
id[0]: Kamu telah menempatkan %1.
id[1]: Kamu telah menempatkan %1.

en: Do you really want to give up this game?
id: Apakah kamu sungguh ingin menyerahkan permainan ini?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
id: Catatan: Di dalam mode sandbox,<br />solusinya sudah didisplaikan.<br />Bersenang-senanglah!

en: This will be the end of the current game!
id: Ini akan akan menjadi akhir dari permainan saat ini!

en: Start new game
id: Mulai permainan baru

en: Score
id: Skor

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
id: <qt><p>Ini adalah <b>skormu</b>. Kamu harus mencoba untuk mendapatkan serendah mungkin.</p><p>Penambahan skor:<ul><li>dengan waktu: <b>1 poin</b> per detik.</li><li>dengan menggunakan laser:<ul><li><b>3 poin</b> jika cahaya laser mengenai bola atau mengeluarkan pada poin entri,</li><li><b>9 poin</b> jika ia keluar di poin entri lainnya.</li></ul></li></ul></p><p>Skormu diatur ke <b>999</b> di akhir dari permainan jika kamu berbuat kesalahan.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
id: <qt><p>Ini adalah <b>area permainan utama</b>.</p><ul><li><b>Kotak hitam</b> berada di tengah.</li><li>Di sebelah kiri, ada <b>bola-bola</b> yang akan kamu tempatkan di atas kotak hitam.</li><li>Di sekitar kotak hitam, ada <b>laser-laser</b> yang ditempatkan dengan <b>informasi interaksi</b> jika kamu menggunakannya.</li></ul></qt>

en: Displays the progress of the tutorial.
id: Mendisplaikan progresnya tutorial.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
id: Mendeskripsikan apakah kamu harus melakukan pencapaian langkah tutorial selanjutnya.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
id: &Sebelumnya

en: Go back to the previous tutorial step.
id: Menuju mundur ke langkah tutorial sebelumnya.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
id: &Selanjutnya

en: Go to the next tutorial step.
id: Menuju ke langkah tutorial selanjutnya.

en: Welcome!
id: Selamat Datang!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
id: Tutorial ini akan mengajari kamu bagaimana memainkan KBlackBox, menggunakan contoh sederhana.<br /><br />Kita akan bermain dengan kotak hitam persegi 6 kolom dan 6 baris. Ini memiliki 3 bola yang <b>tersembunyi</b> di dalamnya dan 24 laser penjajakan disekitarnya.<br /><br />Tujuannya adalah untuk <b>menemukan posisinya bola-bola.</b>

en: Click on "Next"
id: Klik pada"Selanjutnya"

en: Black box principles
id: Prinsip-prinsip kotak hitam

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
id: Bola-bola tidak akan terlihat, tetapi kita bisa menembak cahaya laser ke dalam kotak di poin entri yang berbeda dan mengamati jika cahaya laser meninggalkan kotak, dan jika mereka melakukan, di mana mereka keluar.<br /><br />Cahaya laser berinteraktif dengan bola-bola dalam berbagai cara.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
id: Silakan klik pada laser yang ditandai untuk menembakkan sebuah cahaya ke dalam kotak hitam.

en: No interaction
id: Tidak ada interaksi

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
id: Jika cahaya laser tidak berinteraksi dengan bola apa pun di dalam kotak hitam, ia keluar pada titik berlawanan dengan titik masuk.<br /><br />Contoh: Misalkan kita memiliki 3 bola di dalam kotak sebagaimana ditampilkan. Mereka tidak akan memengaruhi sinar laser "1".<br /><br />Saat permainan sedang berlangsung, setiap sandingan titik masuk/keluar adalah ditandai dengan nomor yang berbeda.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
id: Sekarang tembaklah laser yang ditandai untuk menemukan jenis interaksi dulu.

en: Hit
id: Hantam

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
id: Dampak langsung pada bola disebut "<b>hantam</b>". Sinar yang menghantam bola <b>tidak</b> muncul dari kotak hitam.<br /><br />Contoh: Sinar mungkin menghantam bola pada posisi yang ditampilkan, tetapi posisi hantaman yang tepat tidak pasti: Ada banyak kemungkinan lain.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
id: Tembakkan laser yang ditandai untuk menemukan jenis interaksi yang kedua.

en: Simple deflection
id: Pembelokan sederhana

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
id: Interaksi sinar yang sebenarnya tidak menghantam sebuah bola, tetapi pada salahsatu sisi itu, yang disebut "<b>pembelokan</b>". Sudutpandang pembelokan sinar selalu <b>90 derajat</b>.<br /><br />Contoh: Bola yang ditampilkan akan membelokkan sinar "2" ke atas, seperti yang ditampilkan, tetapi ini <b>bukan</b> satu-satunya kemungkinan.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
id: Klik pada "Selanjutnya" untuk melihat kombinasi posisi bola lainnya yang membelokkan sinar laser sebagaimana yang ditampilkan.

en: Several deflections
id: Bermacam pembelokan

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
id: Sebagaimana yang kamu lihat, interaksi di dalam kotak hitam bisa cukup rumit!<br />Sebuah sinar laser yang masuk dan keluar di posisi "2" mungkin telah dibelokkan oleh konfigurasi 3 bola ini.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
id: Tembakkan laser yang ditandai untuk menemukan jenis hasil lainnya.

en: Reflection
id: Pembelokan

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
id: Jika sinar laser meninggalkan kotak hitam <b>di titik masuk</b>, itu telah dibelokkan mundur di dalam kotak hitam.<br /><br />Contoh: Kita telah menempatkan 2 bola untukmu dalam sebuah konfigurasi yang menyebabkan pembelokan seperti itu.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
id: Tembakkan laser yang ditandai untuk melihat kasus pembelokan mundur lainnya.

en: Special reflection
id: Pembelokan spesial

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
id: Jika sebuah bola <b>ada di tepi kotak</b> (tanpa bola lainnya di dekatnya), sebuah sinar yang diarahkan ke kotak hitam tepat di sampingnya menyebabkan pembelokan mundur.<br /><br />Contoh: Konfigurasi yang ditampilkan bisa menyebabkan pembelokan mundur.

en: Nearly done. Click on "Next".
id: Hampir selesai. Klik pada "Selanjutnya".

en: Marker for "free position"
id: Penanda untuk "posisi bebas"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
id: Kita yakin tidak ada bola di 2 kolom pertama. Jika ada, sinar yang masuk pada posisi "1" akan mengenai bola atau dibelokkan oleh bola di kolom 2. Kamu bisa menandai "posisi bebas" dengan mengeklik kanan mouse (lihat juga pintasan keyboard).<br /><br />Contoh: Ada 12 penanda di 2 kolom pertama.

en: Click on "Next".
id: Klik pada "Selanjutnya".

en: Marking balls
id: Menandai bola-bola

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
id: Ketika kamu telah berlatih di mana bolanya, silakan gunakan tombol kiri mouse untuk menandainya. Untuk menghapus sebuah tanda bola, gunakan tombol kiri mouse lagi. Kiat terakhir: Jika kamu tidak yakin tentang suatu posisi, kamu bisa menggunakan klik kanan pada bola untuk menandainya sebagai "tidak yakin". (Lihat juga pintasan keyboard.)<br /><br />Contoh: Kami menandai salahsatu posisi yang diyakini, yang lain tidak yakin.

en: Let us play!
id: Ayo kita mainkan!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
id: <b>Selamat!</b> Kamu sekarang tau <b>semua peratuannya</b> untuk bermain KBlackBox.<br /><br /><b>Kamu bisa memulai untuk bermain.</b> Coba finiskan permainan tutorial ini olehmu sendiri!<br /><br />Kiat: Kita telah mengirim sinar-sinar yang cukup untuk menarik kesimpulan posisi 3 bola dengan kepastian. Tentu saja, kamu bisa menggunakan beberapa tembakan selebihnya jika diperlukan.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
id: Selesai menempatkan bola dan klik pada "Selesai!" ketika kamu sudah selesai!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
id: File pada tema saat ini dari elemen grafik. (file SVGZ dengan alur dan ekstensi file)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
id: Nomor bola-bola untuk kustom level sulit

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
id: Nomor kolom-kolom pada papan untuk level sulit kustom

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
id: Nomor baris-baris pada papan untuk level sulit kustom

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
id: Temukan bola-bola yang tersembunyi di dalam kotak hitam dengan menembakkan sinar laser!

en: Nicolas Roffet
id: Nicolas Roffe

en: Developer of version 0.4.
id: Pengembang versi 0.4.

en: Original developer
id: Pengembang asli

en: Artist
id: Seniman
