kblackbox - en to ka translation catalogue (41 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
ka[0]:  ბურთი
ka[1]:  ბურთი

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
ka[0]:  სვეტი
ka[1]:  სვეტი

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
ka[0]:  მწკრივი
ka[1]:  მწკრივი

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
ka: მორგებადი

en: Start Tutorial
ka: სახელმძღვანელოს გაშვება

en: Start tutorial
ka: სახელმძღვანელოს გაშვება

en: New Sandbox Game
ka: საცდელი თამაში

en: Start a new sandbox game
ka: ახალი საცდელი თამაშის დაწყება

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
ka: მზდაა!

en: Give up the game
ka: ვნებდები

en: Enable highlight under mouse
ka: თაგუნას ქვეშ გამოკვეთის ჩართვა

en: Move Down
ka: ჩამოწევა

en: Move Up
ka: აწევა

en: Move Left
ka: მარცხნივ გაწევა

en: Move Right
ka: მარჯვნივ გაწევა

en: Switch Marker
ka: ჭდის გადართვა

en: Game over.
ka: თამაში დასრულდა.

en: Game paused.
ka: თამაში შეჩერებულია.

en: Check positions
ka: მდებარეობების გადამოწმება

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
ka: ახალი თამაშის დაწყება

en: Custom Game
ka: თანაშის მორგება

en: Solve
ka: ამოხსნა

en: Give up
ka: დანებება

en: Do you really want to give up this game?
ka: გნებავთ, მიატოვოთ ეს თამაში?

en: Start new game
ka: ახალი თამაშის დაწყება

en: Score
ka: ქულები

en: Tutorial
ka: სახელმძღვანელო

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
ka: &წინა

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
ka: &შემდეგი

en: Welcome!
ka: მოგესალმებით!

en: Click on "Next"
ka: დააწკაპუნეთ "შემდეგზე"

en: Black box principles
ka: შავი ყუთის პრინციპები

en: No interaction
ka: ურთიერთქმედების გარეშე

en: Hit
ka: დარტყმა

en: Reflection
ka: ანარეკლი

en: Special reflection
ka: სპეციალური ანარეკლი

en: Click on "Next".
ka: დააწკაპუნეთ "შემდეგზე".

en: Marking balls
ka: ბურთების განლაგება

en: Let us play!
ka: გვათამაშეთ!

en: Original developer
ka: საწყისი ავტორი

en: Artist
ka: შემსრულებელი
