kblackbox - en to km translation catalogue (94 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
km[0]:  បាល់

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
km[0]:  ជួរ​ឈរ

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
km[0]:  ជួរដេក

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
km: អាច​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​បាន

en: Start Tutorial
km: ចាប់​ផ្តើម​​ការ​​បង្រៀន

en: Start tutorial
km: ចាប់ផ្ដើម​កា​របង្រៀន

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
km: <qt> <b>​ការ​បង្រៀន​</b> គឺ​ជា​មធ្យោបាយ​អន្តរ​សកម្ម ដែល​​រហ័ស និង​ងាយ​ស្រួល​ប្រើ​ ដើម្បី​​ស្វែង​យល់​អំពី​ក្បួន​របស់​ល្បែង​ ។ ចាប់​ផ្ដើម​វា បើ​សិន​ជា​មិន​ដឹង​អំពី​ពួក​វា !</qt>

en: New Sandbox Game
km: ល្បែង Sandbox ថ្មី

en: Start a new sandbox game
km: ចាប់​ផ្ដើម​ល្បែង​ sandbox ថ្មី​

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
km: <qt><p>នៅ​ក្នុង<b>ល្បែង sandbox</b> ដំណោះស្រាយ​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​នៅ​ពេល​ចាប់ផ្ដើម​ល្បែង ។ វា​មាន​ប្រយោជន៍​សំខាន់​ណាស់ សម្រាប់​ការ​ស្វែង​យល់​អំពី​គោលការណ៍​របស់​ល្បែង ។</p><p>ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ ៖ បន្ទាប់​ពី​មួយ​រយៈ​ពេល​មក វា​ពិត​ជា​មិន​រីករាយ​ទេ ដូច្នេះ​​អ្នក​គួរ​តែ​ព្យាយាម​ចាប់ផ្ដើម​ល្បែង​ពិតប្រាកដ​វិញ​ !</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
km: ធ្វើ​រួច !

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
km: <qt><ul><li>ដំបូង អ្នក​ត្រូវ​ដាក់​បាល់​ទាំងអស់​នៅ​លើ​ប្រអប់​ខ្មៅ ។ ដើម្បី​ទាយ​ទីតាំង​ត្រឹមត្រូវ​របស់​បាល់ និង​មើល​ពី​របៀប​ដែល​ពួកវា​មាន​ទំនាក់​ទំនង​​ជា​មួយ​នឹង​ពន្លឺ​​ឡាស៊ែរ អ្នក​គួរ​តែ​ប្រើ​ឡាស៊ែរ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ជុំវិញ​ប្រអប់​ខ្មៅ​ផង​ដែរ ។</li><li><b>នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​គិត​ថា អ្នក​បាន​ធ្វើ​រួចហើយ​</b> អ្នក​គួរ​តែ​ចុច​ទីនេះ ។</li></ul><p>ចំណាំ​ថា វា​អាច​ចុច​នៅ​ទីនេះ ក្នុង​ករណី​ដែល​បាន​ដាក់​ចំនួន​បាល់​ត្រឹមត្រូវ​តែ​ប៉ុណ្ណោះ​ ។</p></qt>

en: Give up the game
km: បោះបង់​ល្បែង

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
km: <qt><p>ជ្រើស "<b>ដោះស្រាយ</b>" ប្រសិន​បើ​អ្នក​ចង់​បោះបង់​ល្បែង​បច្ចុប្បន្ន ។ ដំណោះស្រាយ​នឹង​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ ។</p><p>ប្រសិន​បើ​អ្នក​បាន​ដាក់​បាល់​ទាំងអស់ និង​មិន​ចង់​បោះបង់​ទេ​ ជ្រើស "ធ្វើ​រួច !" ។</p></qt>

en: Move Down
km: ផ្លាស់​ទី​ចុះ​ក្រោម

en: Move Up
km: ផ្លាស់​ទី​ឡើង​លើ

en: Move Left
km: ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ឆ្វេង

en: Move Right
km: ផ្លាស់​ទី​ទៅ​ស្តាំ

en: Switch Ball or Shoot Laser
km: ប្ដូរ​បាល់ ឬ​បាញ់​ឡាស៊ែរ

en: Switch Marker
km: ប្ដូរ​ឧបករណ៍​សម្គាល់

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
km: ចំណាំ ៖ អ្នក​អាច​ផ្លាស់ប្ដូរ<br />ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ​របស់<br />ល្បែង​ផ្ទាល់ខ្លួន​នៅ​ក្នុង<br />ប្រអប់​កំណត់ ។

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
km[0]: ដំបូង អ្នក​ត្រូវ​តែ​យក​បាល់​ %1 ​ចេញ​ពី​ប្រអប់​ខ្មៅ​សិន ។

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
km: សូម​ចុច​ទីនេះ ! ដើម្បី​ពិនិត្យ​មើល​ថា​តើ​អ្នក​បាន​ទាយ​ទីតាំង​បាល់​ដោយ​ជោគជ័យ​ឬ​​អត់ ។

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
km[0]: អ្នក​ត្រូវ​តែ​ដាក់​បាល់​ថែម​ទៀត %1 នៅ​លើ​ប្រអប់​ខ្មៅ ។

en: Game over.
km: ល្បែង​ចប់​ហើយ ។

en: Game paused.
km: បាន​ផ្អាក​ល្បែង ។

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
km: ចុច​លើ​ "ធ្វើ​​រួច​ !" គឺ​ជា​វិធី​ធម្មតា​ ដើម្បី​ពិនិត្យ​មើល​ទីតាំង​របស់​បាល់​នៅ​ពេល​បញ្ចប់​ល្បែង​ ។ ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា វា​មិន​អាច​មាន​នៅ​ក្នុង​ការ​បង្រៀន​ សម្រាប់​បញ្ចប់​ល្បែង​ មុន​ពេល​ដែល​អ្នក​ឈាន​ដល់​ដំណាក់​កាល​ចុង​ក្រោយ​ទេ ។
    ​សូម​បញ្ចប់​ការ​បង្រៀន​ជា​មុន​សិន ។

en: Check positions
km: ពិនិត្យ​មើល​ទីតាំង

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
km: ពិន្ទុ​ចុងក្រោយ​របស់​អ្នក​គឺ ៖ %1 ។<br />អ្នក​ពិត​ជា​ធ្វើ​បាន​ល្អ​ណាស់ !

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
km: ប៉ុន្តែ​វា​មិន​រាប់<br />ពីព្រោះ <b>វា​ជា sandbox !</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
km: ពិន្ទុ​ចុងក្រោយ​របស់​អ្នក​គឺ​ ៖ %1 ។<br />ខ្ញុំ​គិត​ថា អ្នក​គួរ​តែ​ហ្វឹកហាត់​​បន្ថែម​​ទៀត ។

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
km: ល្បែង​បាន​ផ្អាក ។<br />ចុច "%1" ដើម្បី​បន្ត ។

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
km: តើ​អ្នក​ចង់​បោះបង់​ល្បែង​ផ្ទាល់​ខ្លួន​បច្ចុប្បន្ន និង​ចាប់ផ្ដើម​ល្បែង​ថ្មី​មួយ ​ជា​មួយ​នឹង​ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ​ថ្មី​ឬ ?

en: Custom Game
km: ល្បែង​ផ្ទាល់​ខ្លួន

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
km: សូម​អភ័យ​ទោស​ អ្នក​ប្រហែល​ជា​មិន​អាច​បោះ​បង់​ល្បែង​​អំឡុង​ពេល​ការ​បង្រៀន​បាន​​ទេ​ ។

en: Solve
km: ដោះស្រាយ

en: Give up
km: បោះបង់

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
km[0]: អ្នក​គួរ​ដាក់បាល់ %1 !

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
km[0]: អ្នក​បាន​ដាក់ %1 ។

en: Do you really want to give up this game?
km: តើ​អ្នក​ពិត​ជា​ចង់​បោះបង់​ល្បែង​នេះ​ឬ ?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
km: ចំណាំ ៖ នៅ​ក្នុង​របៀប​  sandbox <br />ដំណោះស្រាយ​ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​រួច​ហើយ ។<br />សូម​រីករាយ​ចុះ !

en: This will be the end of the current game!
km: នេះ​គឺ​ជា​ទី​បញ្ចប់​នៃ​ល្បែង​បច្ចុប្បន្ន !

en: Start new game
km: ចាប់ផ្ដើម​ល្បែង​ថ្មី

en: Score
km: ពិន្ទុ

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
km: <qt><p>នេះ​ជា <b>ពិន្ទុ​របស់​អ្នក</b> ។ អ្នក​គួរ​តែ​ព្យាយាម​ទទួល​អ្វីមួយ​ដែល​តូច​បំផុត​ ដែល​អ្នក​អាច​ធ្វើ​បាន ។</p><p>ពិន្ទុ​កើន​ ៖<ul><li>ដោយ​ពេលវេលា ៖ <b>១ ពិន្ទុ</b> ក្នុង​មួយ វិនាទី ។</li><li>ដោយ​ប្រើ​ឡាស៊ែរ ៖<ul><li><b> ៣ ពិន្ទុ</b> ប្រសិន​បើ ​ពន្លឺ​ឡាស៊ែរ​បាញ់​​បាល់​ ឬ​ចាក​​ចេញ​នៅ​​ចំណុច​ចូល</li><li><b>៩ ពិន្ទុ</b> ប្រសិន​បើ ​វា​ចេញ​នៅ​ចំណុច​ចូល​ផ្សេង​ទៀត ។</li></ul></li></ul></p><p>ពិន្ទុ​របស់​អ្នក​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ត្រឹម <b>៩​៩​៩</b> នៅ​ពេល​បញ្ចប់​ល្បែង ប្រសិន​បើ​អ្នក​មាន​កំហុស ។</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
km: <qt><p>នេះ​គឺ​ជា​ <b>ផ្ទៃ​ល្បែង​មេ​</b> ។</p><ul><li><b>ប្រអប់​ខ្មៅ</b> នៅ​កណ្ដាល ។</li><li>នៅ​ខាង​ឆ្វេង មាន <b>បាល់</b> អ្នក​ត្រូវ​តែ​ដាក់​លើ​ប្រអប់​ខ្មៅ ។</li><li>នៅ​ជុំវិញ​ប្រអប់​ខ្មៅ មាន <b>ឡាស៊ែរ</b> ដែល​ត្រូវ​បាន​​ជំនួស​ដោយ​ <b>ព័ត៌មាន​អន្តរ​កម្ម</b> ប្រសិន​បើ​អ្នក​ប្រើ​ពួកវា ។</li></ul></qt>

en: Tutorial
km: ការ​បង្រៀន

en: Displays the progress of the tutorial.
km: បង្ហាញ​វឌ្ឍនភាព​​នៃ​កា​រ​បង្រៀន ។

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
km: ពិពណ៌នា​នូវ​អ្វី​ដែល​អ្នក​គួរ​តែ​ធ្វើ​ ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​ដល់​ជំហាន​បង្រៀន​បន្ទាប់​ ។

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
km: មុន

en: Go back to the previous tutorial step.
km: ត្រឡប់​ទៅ​ជំហាន​បង្រៀន​ពីមុន ។

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
km: បន្ទាប់

en: Go to the next tutorial step.
km: ទៅ​កាន់​ជំហាន​បង្រៀន​បន្ទាប់ ។

en: Welcome!
km: សូម​ស្វាគមន៍ !

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
km: ការ​បង្រៀន​នេះ​នឹង​បង្រៀន​អ្នក​អំពី​វិធី​លេង KBlackBox ដោយ​ប្រើ​ឧទាហរណ៍​ធម្មតា ។<br /><br />យើង​កំពុង​តែ​លេង​ជាមួយ​ប្រអប់​​ការ៉េ​ខ្មៅ​​ដែល​មាន ៦ ជួ​ឈរ និង ៦ ជួ​ដេក ។ វា​មាន​បាល់ ៣ <b>លាក់​</b> នៅ​ក្នុង​វា និង​មាន​​ឡាស៊ែរ​ ២​៤ ស្ទង់​ជុំវិញ​វា ។<br /><br />គោលបំណង​គឺ <b>ត្រូវ​រក​ទីតាំង​របស់​បាល់ ។</b>

en: Click on "Next"
km: ចុច​លើ "បន្ទាប់"

en: Black box principles
km: គោលការណ៍​ប្រអប់​ខ្មៅ

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
km: មើល​មិន​ឃើញ​បាល់​ទេ ប៉ុន្តែ​យើង​អាច​បាញ់​ពន្លឺ​ឡាស៊ែរ​ទៅ​ក្នុង​ប្រអប់​នៅ​​ត្រង់​ចំណុច​ចូល​ផ្សេង​បាន ហើយ​អាច​សង្កេត​មើល​ថា តើ​ពន្លឺ​ឡាស៊ែរ​ចេញ​ពី​ប្រអប់​ឬ​អត់​ ប្រសិន​បើ​ពួក​វា​ចេញ តើ​វា​ចេញ​មក​ពីណា ។<br /><br />ពន្លឺ​ឡាស៊ែរ​មាន​ទំនាក់​ទំនង​ជា​មួយ​បាល់​តាម​វិធី​ផ្សេង​ៗ ។

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
km: សូម​ចុច​លើ​ឡាស៊ែរ​ដែល​បាន​សម្គាល់​ ដើម្បី​បាញ់​ពន្លឺ​ទៅ​ក្នុង​ប្រអប់​ខ្មៅ។​

en: No interaction
km: គ្មាន​អន្តរ​កម្ម

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
km: ប្រសិន​បើ ​ពន្លឺ​ឡាស៊ែរ​មិន​មាន​ទំនាក់​​ជា​មួយ​បាល់​នៅ​ក្នុង​ប្រអប់​ខ្មៅ​ទេ វា​នឹង​ចាក​​​ចេញ​នៅ​​ត្រង់​ចំណុច​ផ្សេង​ពី​ចំណុច​ចូល ។<br /><br />ឧទាហរណ៍ ៖ សន្មត​ថា​យើង​មាន​បាល់ ៣ នៅ​ក្នុង​ប្រអប់​ដូច​​ដែល​បាន​បង្ហាញ ។ ពួកវា​នឹង​មិន​ប៉ះពាល់​ដល់​ពន្លឺ​​ឡាស៊ែរ​ "1"ទេ ។<br /><br />ដោយ​សារ​តែ​​វឌ្ឍនភាព​របស់​ល្បែង គូរ​ចំណុច​ចូល​/ចេញ​នីមួយៗ​នឹង​ត្រូវ​បាន​សម្គាល់​ដោយ​លេខ​ផ្សេង​គ្នា ។

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
km: ឥឡូវ​បាញ់​ឡាស៊ែរ​ដែល​បាន​សម្គាល់​ដើម្បី​រកមើល​ប្រភេទ​អន្តរ​កម្ម​ទី ១ ។

en: Hit
km: បាញ់

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
km: ការ​​ប៉ះ​ដោយ​ផ្ទាល់​នៅ​លើ​បាល់​ត្រូវ​បាន​ហៅ​ថា "<b>បាញ់</b>"។ ពន្លឺ​​ដែល​បាញ់​បាល់ <b>មិន</b> ចេញ​ពី​ប្រអប់​ខ្មៅ​ទេ ។<br /><br />ឧទាហរណ៍ ៖ ពន្លឺ​អាច​បាញ់​បាល់​នៅ​ត្រង់​​ទីតាំង​ដែល​បាន​បង្ហាញ ប៉ុន្តែ​ទីតាំង​​បាញ់​ប្រាកដ​មិន​ជាក់​ច្បាស់​ទេ ៖ អាច​មាន​លទ្ធភាព​ជា​ច្រើន​ ​។

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
km: បាញ់​ឡាស៊ែរ​ដែល​បាន​សម្គាល់ ​ដើម្បី​រកមើល​ប្រភេទ​អន្តរ​កម្ម​ទី ២ ។

en: Simple deflection
km: ការ​ប្លាត​ចេញ​​ធម្មតា

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
km: អន្តរ​កម្ម​របស់​ពន្លឺ​ដែល​មិន​បាន​បាញ់​ចំ​បាល់ ប៉ុន្តែ​​​​បាញ់​ចំ​​​ផ្នែក​ម្ខាង​របស់​វា ត្រូវ​បាន​ហៅថា "<b>ប្លា​ត​​</b>" ។ មុំ​ប្លាត​របស់​ពន្លឺ​ជា​និច្ច​កាល​គឺ​មាន​កម្រិត <b>៩​០ ដឺក្រេ​</b> ។<br /><br />ឧទាហរណ៍ ៖ បាល់​ដែល​បាន​​បង្ហាញ​នឹង​ប្លាត​​ពន្លឺ "២" ឡើង​លើ ដូច​បាន​បង្ហាញ ប៉ុន្តែ​វា​ <b>មិន</b>​អាច​ទៅ​រួច​ទេ ។

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
km: ចុច​លើ "បន្ទាប់" ដើម្បី​មើល​បន្សំ​ផ្សេងៗ​របស់​ទីតាំង​បាល់​ដែល​ប្លាត​ចេញ​​ពី​ពន្លឺ​ឡាស៊ែរ​ដូច​ដែល​បាន​បង្ហាញ ។

en: Several deflections
km: ការ​ប្លាត​ចេញ​ជា​ច្រើន

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
km: ដូច​ដែល​អ្នក​បាន​ឃើញ អន្តរ​កម្ម​នៅ​ក្នុង​ប្រអប់​ខ្មៅ​អាច​នឹង​មាន​ភាព​​ស្មុគស្មាញ​បំផុត​ !<br />ពន្លឺ​ឡាស៊ែរ​ដែល​ចូល និង​ចេញ​នៅ​ត្រង់​ទីតាំង​  "២" អាច​នឹង​ត្រូវ​​ប្លាត​ចេញ​ដោយ​ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​បាល់​ ៣ នេះ ។

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
km: បាញ់​ឡាស៊ែរ​ដែល​បាន​សម្គាល់​ដើម្បី​រក​មើល​ប្រភេទ​លទ្ធផល​ផ្សេង ។

en: Reflection
km: ប្លាត​ចូល

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
km: ប្រសិន​បើ​ ពន្លឺ​ឡាស៊ែរ​ចេញពី​ប្រអប់​ខ្មៅ <b>នៅ​ចំណុច​ចូល</b> វា​នឹង​​ត្រូវ​​​ជះ​ត្រឡប់​ទៅ​​ក្នុង​ប្រអប់​ខ្មៅ​វិញ​ ។<br /><br />ឧទាហរណ៍ ៖ យើង​បាន​ដាក់​បាល់ ២ សម្រាប់​អ្នក​នៅ​ក្នុង​កា​រ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ ដែល​នឹង​នាំ​ទៅ​រក​ការ​ជះ​ត្រឡប់​បែប​នោះ ។

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
km: បាញ់​ឡាស៊ែរ​ដែល​បាន​សម្គាល់​ដើម្បី​មើល​ករណី​ជះ​ត្រឡប់​មក​វិញ​​ ។

en: Special reflection
km: ប្លាត​ចូល​ពិសេស

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
km: ប្រសិនបើ​បាល់​នៅ <b>គែម​ប្រអប់</b> (ដោយ​គ្មាន​បាល់​ផ្សេង​នៅ​ក្បែរ) ពន្លឺ​ដែល​​ប៉ង​​ទៅ​ក្នុង​ប្រអប់​ខ្មៅ​ដោយ​ផ្ទាល់​ក្រៅ​ពី​វា អាច​​បណ្ដាល​ឲ្យ​មាន​ការ​ជះ​ត្រឡប់ទៅវិញ ។<br /><br />ឧទាហរណ៍ ៖ ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ដូច​ដែល​​​បាន​បង្ហាញ​អាច​បណ្ដាល​ឲ្យ​មាន​ការ​ជះ​ត្រឡប់​មក​វិញ​ ។

en: Nearly done. Click on "Next".
km: ជិត​រួច​ហើយ ។ ចុច​លើ "បន្ទាប់" ។

en: Marker for "free position"
km: ឧបករណ៍​សម្គាល់​សម្រាប់ "ទីតាំង​ទំនេរ"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
km: យើង​ប្រាកដ​ថា​ គ្មាន​បាល់​នៅ​ក្នុង​ជួរឈរ​ ២ ដំបូង ។ ប្រសិន​បើ​មាន​​ ពន្លឺ​ដែល​ចូល​នៅ​​ទីតាំង "១" នឹង​បាញ់​​បាល់ ឬ​ ត្រូវ​ផ្លាស់​ប្លាត​ចេញ​ដោយ​​បាល់​នៅ​ក្នុង​ជួរឈរ ២ ។ អ្នក​អាច​សម្គាល់​ "ទីតាំង​ទំនេរ" ដោយ​​ចុច​ប៊ូតុង​កណ្ដុរ​ស្ដាំ (សូម​មើល​ផ្លូវកាត់​លើ​​ក្ដារ​ចុច​ផង​ដែរ) ។<br /><br />ឧទាហរណ៍ ៖ មាន​សញ្ញា​​សម្គាល់​ចំនួន ១​២ នៅ​ក្នុង​ជួរឈរ​ ២ ដំបូង ។

en: Click on "Next".
km: ចុច​"បន្ទាប់" ។

en: Marking balls
km: សម្គាល់​បាល់

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
km: នៅ​ពេល​អ្នក​បាន​​ធ្វើការ​​នៅ​ទីតាំង​ដែល​បាល់​ស្ថិត​នៅ​ សូម​​ប្រើ​ប៊ូតុង​កណ្ដុរ​ឆ្វេង​ដើម្បី​សម្គាល់​វា ។ ដើម្បី​យក​​បាល់​​ចេញ ប្រើ​ប៊ូតុង​កណ្ដុរ​ឆ្វេង​ម្ដង​ទៀត ។ ជំនួយ​ចុងក្រោយ ៖ ប្រសិន​បើ​អ្នក​មិន​ប្រាកដ​អំពី​ទីតាំង អ្នក​អាច​ប្រើ​ប៊ូតុង​កណ្ដុរ​ស្ដាំ​នៅ​លើ​បាល់​ដើម្បី​សម្គាល់​វា​ថា​ "មិន​ប្រាកដ" ។ (មើល​ផ្លូវកាត់​ក្ដារចុច​ផង​​​​​​ដែរ ។)<br /><br />ឧទាហរណ៍ ៖ យើង​បាន​សម្គាល់​​​ទីតាំង​មួយ​ថា​ប្រាកដ  ផ្សេង​ទៀត​ថា​​មិន​ប្រាកដ ។

en: Let us play!
km: តោះ​យើង​លេង !

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
km: <b>សូម​អបអរ​សាទរ !</b> ឥឡូវ​អ្នក​ដឹង <b>ក្បួន​ទាំងអស់</b> សម្រាប់​លេង KBlackBox ។<br /><br /><b>អ្នក​អាច​ចាប់ផ្ដើម​លេង ។</b> ព្យាយាម​បញ្ចប់​ល្បែង​បង្រៀន​នេះ​ដោយ​ខ្លួន​អ្នក​ផ្ទាល់ !<br /><br />ជំនួយ ៖ យើ​ង​បាន​បញ្ជូន​ពន្លឺ​គ្រប់គ្រាន់​ដើម្បី​កំណត់​រក​ទីតាំង​របស់​បាល់ ៣ ​ដោយ​ភាព​ប្រាកដ​ប្រជា ។ តាមពិត អ្នក​អាច​បាញ់​ថែម​ទៀត​បាន​​ ប្រសិន​បើ​ចាំបាច់ ។

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
km: បញ្ចប់​កា​រដាក់​បាល់ រួច​​ចុច​លើ "ធ្វើ​រួច !" នៅ​ពេល​ដែល​អ្នក​បាន​ធ្វើ​រួច !

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
km: ឯកសារ​របស់​ស្បែក​បច្ចុប្បន្ន​របស់​ធាតុ​ក្រាហ្វិក ។ (ឯកសារ SVGZ ដែល​មាន​​ផ្លូវ និង​កន្ទុយ​ឯកសារ)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
km: ចំនួន​បាល់​សម្រាប់​កម្រិត​ពិបាក​ផ្ទាល់ខ្លួន

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
km: ចំនួន​ជួរឈរ​របស់​ក្ដារ​សម្រាប់​កម្រិត​ពិបាក​ផ្ទាល់ខ្លួន

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
km: ចំនួន​ជួរដេក​របស់​ក្ដារ​សម្រាប់​កម្រិត​ពិបាក​ផ្ទាល់ខ្លួន

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
km: រក​បាល់​ដែល​បាន​លាក់​នៅ​ក្នុង​ប្រអប់​ខ្មៅ​ដោយ​បាញ់​ពន្លឺ​ឡាស៊ែរ !

en: (c) 2007, Nicolas Roffet
    (c) 1999-2000, Robert Cimrman
km: រក្សា​សិទ្ធិ​ឆ្នាំ ២​០​០​៧ ដោយ Nicolas Roffet
    រក្សា​សិទ្ធិ​ឆ្នាំ ១​៩​​​​​​​​​៩​៩-២​០​០​​​០ ដោយ Robert Cimrman

en: Developer of version 0.4.
km: អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​កំណែ ០.៤ ។

en: Original developer
km: អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​ដើម​

en: Artist
km: សិល្បករ
