kblackbox - en to lt translation catalogue (32 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
lt[0]:  kamuolys
lt[1]:  kamuoliai
lt[2]:  kamuolių
lt[3]:  kamuolys

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
lt[0]:  stulpelis
lt[1]:  stulpeliai
lt[2]:  stulpelių
lt[3]:  stulpelis

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
lt[0]:  eilutė
lt[1]:  eilutės
lt[2]:  eilučių
lt[3]:  eilutė

en: Start Tutorial
lt: Pradėti apmokymą

en: Start tutorial
lt: Pradėti apmokymą

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
lt: Baigta!

en: Move Down
lt: Perkelti žemyn

en: Move Up
lt: Perkelti aukštyn

en: Move Left
lt: Kairėn

en: Move Right
lt: Dešinėn

en: Game over.
lt: Žaidimas baigtas.

en: Game paused.
lt: Žaidimas pristabdytas.

en: Check positions
lt: Patikrinti vietas

en: Custom Game
lt: Pasirinktas žaidimas

en: Solve
lt: Išspręsti

en: Give up
lt: Pasiduoti

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
lt[0]: Turėtumėte padėti %1 kamuolį!
lt[1]: Turėtumėte padėti %1 kamuolius!
lt[2]: Turėtumėte padėti %1 kamuolių!
lt[3]: Turėtumėte padėti %1 kamuolį!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
lt[0]: Jūs padėjote %1.
lt[1]: Jūs padėjote %1.
lt[2]: Jūs padėjote %1.
lt[3]: Jūs padėjote %1.

en: Do you really want to give up this game?
lt: Ar tikrai norite pasiduoti šiame žaidime?

en: This will be the end of the current game!
lt: Tai bus šio žaidimo pabaiga!

en: Start new game
lt: Pradėti naują žaidimą

en: Score
lt: Taškai

en: Tutorial
lt: Apmokymas

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
lt: &Ankstesnis

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
lt: &Kitas

en: Reflection
lt: Atspindys

en: Special reflection
lt: Specialus atspindys

en: Click on "Next".
lt: Spauskite „Kitas“.

en: Let us play!
lt: Žaiskime!

en: Developer of version 0.4.
lt: 0.4 versijos programuotojas.

en: Original developer
lt: Pradinis programuotojas

en: Artist
lt: Atlikėjas
