kblackbox - en to nb translation catalogue (94 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
nb[0]:  ball
nb[1]:  baller

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
nb[0]:  kolonne
nb[1]:  kolonner

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
nb[0]:  rad
nb[1]:  rader

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
nb: Kan settes opp

en: Start Tutorial
nb: Start veileder

en: Start tutorial
nb: Start veileder

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
nb: <qt><b>Veilederen</b> er en rask, brukervennlig og interaktiv måte å lære spillets regler på. Start den hvis du ikke kjenner dem!</qt>

en: New Sandbox Game
nb: Nytt sandkassespill

en: Start a new sandbox game
nb: Start et nytt sandkassespill

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
nb: <qt><p>I et <b>sandkassespill</b> blir løsningen vist mens du spiller. Dette er nyttig for å lære prinsippene bak spillet.</p><p>Men etter en stund er det ikke gøy lenger, og du bør prøve de vanlige spillereglene.</p></qt>>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
nb: Ferdig!!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
nb: <qt><ul><li>Først må du plassere alle kulene i den svarte boksen. Bruk laserne som er stilt opp rundt boksen for å gjette hvor kulene ligger.</li><li><b>Når du tror du er ferdig</b>, klikker du her.</li></ul><p>Merk at du bare kan klikke her når du har plassert ut alle kulene.</p></qt>>

en: Give up the game
nb: Gi opp spillet

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
nb: <qt><p>Velg <b>Løs</b> hvis du vil gi opp dette spillet. Løsningen blir da vist.</p><p>Hvis du har plassert ut alle kulene, og ikke vil gi opp, velg <b>Ferdig!</b>.</p></qt>>

en: Move Down
nb: Flytt ned

en: Move Up
nb: Flytt opp

en: Move Left
nb: Flytt til venstre

en: Move Right
nb: Flytt til høyre

en: Switch Ball or Shoot Laser
nb: Bytt kule eller skyt laser

en: Switch Marker
nb: Bytt markør

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
nb: Merk: Du kan endre<br />parametrene til<br />selvvalgte spill under<br /><b>Innstillinger</b>..

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
nb[0]: Først må du fjerne én kule fra den svarte boksen.
nb[1]: Først må du fjerne %1 kuler fra den svarte boksen.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
nb: Trykk her for å sjekke om du har klart å gjette hvor kulene er.

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
nb[0]: Du må legge én kule til i den svarte boksen.
nb[1]: Du må legge %1 kuler til i den svarte boksen.

en: Game over.
nb: Spillet er slutt.

en: Game paused.
nb: Spillet er pauset.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
nb: Vanligvis skal du trykke «Ferdig!» for å sjekke om du har klart å gjette hvor kulene er plassert, men i denne opplæringen kan du ikke gjøre dette før du har kommet til siste steg.
    Fullfør opplæring først.

en: Check positions
nb: Kontroller plasseringer

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
nb: Du fikk %1 poeng.<br />Veldig bra jobbet!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
nb: Men det teller ikke,<br />siden du spilte i <b>sandkassen!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
nb: Du fikk %1 poeng.<br />Her trengs det nok mer øvelse.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
nb: Spillet er pauset.<br /> Trykk «%1» for å fortsette.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
nb: Vil du avbryte spilllet og starte et nytt med de nye parametrene?

en: Custom Game
nb: Selvvalgt spill

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
nb: Du kan ikke gi opp under opplæringen.

en: Solve
nb: Løs

en: Give up
nb: Gi opp

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
nb[0]: Du må plassere ut %1 kule!
nb[1]: Du bør plassere ut %1 kuler!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
nb[0]: Du har plassert %1.
nb[1]: Du har plassert %1.

en: Do you really want to give up this game?
nb: Er du sikker på at du vil gi opp dette splllet?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
nb: Merk: I sandkassen er<br />løsningen alt vist.<br />Kos deg!

en: This will be the end of the current game!
nb: Dette blir slutten på denne omgangen!

en: Start new game
nb: Start nytt spill

en: Score
nb: Poeng

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
nb: <qt><p>Dette er <b>poengsummen din</b>. Prøv å få så lav poengsum du klarer.</p><p>Summen øker<ul><li>med tida: <b>1 poeng</b> i sekundet.</li><li>med bruk av laserkanoner:<ul><li><b>3 poeng</b> hvis strålen treffer en ball eller kommer ut samme sted den gikk inn,</li><li><b>9 poeng</b> hvis den kommer ut ved et annet inngangspunkt.</li></ul></li></ul></p><p>Poengsummen blir satt til <b>999</b> ved slutten av spillet om du gjør en feil.</p></qt>>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
nb: <qt><p>Dette er <b>spilleområdet</b>.</p><ul><li>Den <b>svarte boksen</b> står i midten.</li><li>Til venstre ligger det noen <b>kuler</b> du må plassere over den svarte boksen.</li><li>Rundt boksen finner du <b>laserkanoner</b> som blir byttet ut med <b>påvirkningsinformasjon</b> når du bruker dem.</li></ul></qt>>

en: Tutorial
nb: Opplæring

en: Displays the progress of the tutorial.
nb: Viser framgangen i opplæringen.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
nb: Beskriver hva du skal gjøre for å nå neste steg i opplæringen.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
nb: &Forrige

en: Go back to the previous tutorial step.
nb: Gå tilbake til forrige steg i opplæringen.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
nb: &Neste

en: Go to the next tutorial step.
nb: Gå til det neste steget i opplæringen.

en: Welcome!
nb: Velkommen!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
nb: Her lærer du å spille KBlackBox med bruk av et enkelt eksempel­brett.<br /><br /> Vi bruker et brett med 6 kolonner og 6 rader. Det er tre kuler <b>gjemt</b> på spille­brettet, og 24 laser­kanoner plassert rundt sidene av brettet.<br /><br />Målet er å finne ut <b>hvor kulene er plassert.</b>>

en: Click on "Next"
nb: Trykk på «Neste»

en: Black box principles
nb: Spilleprinsippene

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
nb: Kulene er usynlige, men vi kan skyte laserstråler inn i boksen på forskjellige steder og se om laserstrålene kommer ut av boksen, og eventuelt hvor de kommer ut igjen.<br /> Kulene virker på laserstrålene på forskjellige måter.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
nb: Trykk på den markerte laser­kanonen for å skyte en laser­stråle inn i den svarte boksen..

en: No interaction
nb: Ingen påvirkning

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
nb: Hvis en laserstråle ikke blir påvirket av noen kuler i den svarte boksen kommer den ut på motsatt side av der den gikk inn.<br /> <br /> Eksempel: La oss tenke oss at vi har 3 kuler i boksen, som vist. De vil ikke påvirke laserstrålen «1».<br /> <br /> Etterhvert som du spiller blir hvert par inn- og utgangssteder for laserstrålene merket med forskjellige tall.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
nb: Fyr nå av den markerte laserkanonen for å finne den første typen påvirkning.

en: Hit
nb: Treff

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
nb: Når en stråle treffer en kule direkete, er dette et <b>treff</b>. Strålen kommer da <b>ikke</b> ut av den svarte boksen igjen.<br /><br />Eksempel: Strålen traff kanskje kula som vist, men det nøyaktige treff­stedet er usikkert. Det finne flere andre muligheter.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
nb: Fyr nå av den markerte laserkanonen for å finne den andre typen påvirkning.

en: Simple deflection
nb: Enkel avbøying

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
nb: Når en stråle ikke akkurat treffer en kule men går ved siden av den, blir den <b>avbøyd</b>. Avbøyingsvinkelen er alltid <b>90 grader</b>. <br /> <br /> Eksempel: Kula her ville avbøye stråle «2» oppover, som vist, men dette er <b>ikke</b> den eneste muligheten.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
nb: Trykk på «Neste» for å se et annet mulig kule­oppsett som avbøyer laser­strålen same vei.

en: Several deflections
nb: Flere avbøyinger

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
nb: Som du ser, kan påvirkningene i den svarte boksen bli ganske kompliserte!<br /><br />En laser­stråle som kommer ut og inn ved «2» kan også være avbøyd av disse tre kulene.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
nb: Fyr av den markerte laserkanonen for å finne et annet slags resultat.

en: Reflection
nb: Refleksjon

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
nb: Hvis laserstrålen kommer ut av den svarte boksen <b>der den gikk inn</b>, så ble den reflektert tilbake inni den svarte boksen.<br /> <br /> Eksempel: Vi har plassert 2 kuler i et oppsett som vil føre til en slik refleksjon.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
nb: Fyr av den markerte laserkanonen for å se et annet eksempel på refleksjon.

en: Special reflection
nb: Spesialrefleksjon

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
nb: Hvis kula er plassert <b>på kanten av boksen</b> (uten andre kuler i nærheten), blir stråler som går ved siden av kula reflektert tilbake.<br /><br />Eksempel: Dette oppsettet kan føre til en refleksjon.

en: Nearly done. Click on "Next".
nb: Nesten ferdig. Trykk «Neste».

en: Marker for "free position"
nb: Markør for ledig plass

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
nb: Vi er sikre på at det ikke er noen kuler i de to første kolonnene. Hvis det var noen ville strålen som gikk inn ved «1» treffe en kule eller bli avbøyd av en  kule i kolonne 2. Du kan markere en «ledig plass» med et trykk på høyre museknapp (se også tastatursnarveier(.<br /> <br /> Eksempel: Det er 12 markører i de to første kolonnene.

en: Click on "Next".
nb: Trykk på «Neste».

en: Marking balls
nb: Merking av kuler

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
nb: Når du har funnet ut hvor en kule er, kan du venstre­klikke på feltet for å markere dette. Venstreklikk på nytt for å fjerne markeringen.<br /><br />Siste tips: Hvis du ikke er helt sikker på et felt, kan du markere det som <b>usikkert</b> (se også tastatur­snarveiene).<br /><br />Eksempel: Her har vi markert ett felt som sikkert, og et annet som usikkert..

en: Let us play!
nb: La oss spille!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
nb: <b>Gratulerer!</b> Du kjenner nå til alle reglene i KBlackBox.<br /><br /><b>Nå kan du begynne å spille.</b> Prøv først å fullføre dette opplærings­brettet selv.<br /><br />Tips: Vi har sendt inn nok stråler til at du kan finne ut hvor de tre kulene er. Men du kan også bruke flere stråler om du vil.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
nb: Plasser ut resten av kulene, og trykk så på «Ferdig!»-knappen!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
nb: Fila til det gjeldende bildetemaet (SVGZ-fil med adresse og filetternavn.)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
nb: Antall kuler for selvvalgt vanskelighetsgrad

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
nb: Antall kolonner på brettet for selvvalgt vanskelighetsgrad

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
nb: Antall rader på brettet for selvvalgt vanskelighetsgrad

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
nb: Finn kulene som er gjemt i den svarte boksen ved å skyte laserstråler.

en: (c) 2007, Nicolas Roffet
    (c) 1999-2000, Robert Cimrman
nb: © 2007 Nicolas Roffet
    © 1999–2000 Robert Cimrman

en: Developer of version 0.4.
nb: Utvikler av versjon 0.4.

en: Original developer
nb: Opprinnelig utvikler

en: Artist
nb: Kunstner
