kblackbox - en to nl translation catalogue (95 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
nl[0]:  bal
nl[1]:  ballen

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
nl[0]:  kolom
nl[1]:  kolommen

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
nl[0]:  rij
nl[1]:  rijen

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
nl: Instelbaar

en: Start Tutorial
nl: Oefening starten

en: Start tutorial
nl: Oefening starten

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
nl: <qt>De <b>oefening</b> is een snelle, gebruikersvriendelijke en interactieve manier om de regels van het spel te spelen. Start deze als u de regels nog niet kent.</qt>

en: New Sandbox Game
nl: Nieuw oefenspel

en: Start a new sandbox game
nl: Start een nieuw oefenspel

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
nl: <qt><p>In een <b>oefenspel</b> wordt de oplossing aan het begin van het spel getoond. Daardoor zult u de principes van het spel beter begrijpen.</p><p>Echter, na een tijd is er niets meer aan en zult u een echt spel moeten proberen!</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
nl: Klaar!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
nl: <qt><ul><li>Eerst moet u alle ballen op de zwarte doos plaatsen. Gebruik de lasers rond de zwarte doos om de juiste posities van de ballen te gissen en te zien hoe ze reageren op de laserstralen.</li><li><b>Als u denkt dat u klaar bent</b>, klik dan hier.</li></ul><p>Onthoud dat u hier alleen kunt klikken als u het juiste aantal ballen hebt geplaatst.</p></qt>

en: Give up the game
nl: Het spel opgeven

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
nl: <qt><p>Kies "<b>Oplossen</b>" als u het huidige spel wilt opgeven. De oplossing zal dan worden getoond.</p><p>Als u alle ballen geplaatst hebt en het niet wilt opgeven, klikt u op "Klaar!"</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
nl: Accentuering onder de muis activeren

en: Move Down
nl: Omlaag verplaatsen

en: Move Up
nl: Omhoog verplaatsen

en: Move Left
nl: Links verplaatsen

en: Move Right
nl: Rechts verplaatsen

en: Switch Ball or Shoot Laser
nl: Bal wisselen of laser schieten

en: Switch Marker
nl: Markering wisselen

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
nl: Opmerking: u kunt <br />de parameters van<br /> aangepaste spellen wijzigen<br />in de instellingendialoog.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
nl[0]: Eerst moet u 1 bal verwijderen uit de zwarte doos.
nl[1]: Eerst moet u %1 ballen uit de zwarte doos verwijderen.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
nl: Klik hier om te controleren of u de balposities goed hebt geraden!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
nl[0]: U moet nog 1bal in de zwarte doos plaatsen.
nl[1]: U moet nog %1ballen in de zwarte doos plaatsen.

en: Game over.
nl: Spel afgelopen.

en: Game paused.
nl: Spel gepauzeerd.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
nl: Op "Klaar!" klikken is de normale manier om aan het einde van het spel de posities van de ballen te controleren. Echter, bij de oefening is het niet mogelijk om het spel te beëindigen voordat u de laatste stap hebt bereikt.
    Voltooi eerst de oefening.

en: Check positions
nl: Posities controleren

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
nl: Uw uiteindelijke score is: %1.<br />U hebt het heel goed gedaan!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
nl: Maar dat telt niet<br /> omdat dit een <b>oefening</b> is!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
nl: Uw eindscore is: %1<br />Volgens mij hebt u nog<br />veel oefening nodig.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
nl: Spel is gepauzeerd.<br />Klik op "%1" om verder te gaan.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
nl: Wilt u het huidige aangepaste spel annuleren en een nieuw spel starten met de nieuwe parameters!

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
nl: Nieuw spel starten

en: Custom Game
nl: Aangepast spel

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
nl: Helaas, u kunt de oefening niet opgeven.

en: Solve
nl: Oplossen

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
nl: U hebt alle ballen geplaatst. Mooi!
    Klik nu op "Klaar!" om het spel te beëindigen en te controleren of u de posities goed hebt geraden.
    Dus, wilt u het spel echt opgeven?

en: Give up
nl: Opgeven

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
nl[0]: U moet 1 bal plaatsen!
nl[1]: U moet %1 ballen plaatsen!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
nl[0]: U hebt %1 geplaatst.
nl[1]: U hebt %1 geplaatst.

en: Do you really want to give up this game?
nl: Wilt u dit spel opgeven?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
nl: Opmerking: in de oefenmodus<br />wordt de oplossing al<br />weergegeven. Veel plezier!

en: This will be the end of the current game!
nl: Dit zal het einde van dit spel zijn.

en: Start new game
nl: Nieuw spel starten

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
nl: <qt><p>Dit is <b>uw score</b>. Houd deze zo laag mogelijk.</p><p>De score stijgt:<ul><li>door de tijd: <b>1 punt</b> per seconde.</li><li>door het gebruik van lasers:<ul><li><b>3 punten</b> als de laser een bal raakt of de doos verlaat op het ingangspunt,</li><li><b>9 punten</b> als de laser de doos verlaat op een ander ingangspunt.</li></ul></li></ul></p><p>Als u een fout maakt wordt de score aan het einde van het spel gezet op <b>999</b>.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
nl: <qt><p>Dit is het <b>hoofdspelgebied</b>.</p><ul><li>De <b>zwarte doos</b> bevindt zich in het midden.</li><li>Links vindt u de <b>ballen</b> die u in de zwarte doos moet plaatsen.</li><li>Rond de doos ziet u de <b>lasers</b>. Deze worden vervangen door <b>interactie-informatie</b> als u ze gebruikt.</li></ul></qt>

en: Tutorial
nl: Oefening

en: Displays the progress of the tutorial.
nl: Toont de voortgang van de oefening.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
nl: Beschrijft wat u moet doen om de volgende stap in de oefening te bereiken.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
nl: Vo&rige

en: Go back to the previous tutorial step.
nl: Ga terug naar de vorige stap in de oefening.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
nl: V&olgende

en: Go to the next tutorial step.
nl: Ga naar de volgende stap in de oefening.

en: Welcome!
nl: Welkom!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
nl: Deze oefening leert u met behulp van een eenvoudig voorbeeld hoe u KBlackBox kunt spelen.<br /><br />We spelen met een vierkante zwarte doos met 6 kolommen en 6 rijen. Er zijn 3 ballen <b>verborgen</b> in de doos en 24 lasers om de doos heen geplaatst.<br /><br />Het doel is om de <b>positie van de ballen uit te zoeken</b>.

en: Click on "Next"
nl: Klik op "Volgende"

en: Black box principles
nl: Het principe van de zwarte doos

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
nl: De ballen zijn niet zichtbaar, maar we kunnen op verschillende ingangspunten laserstralen in de doos schieten en kijken of de laserstralen de doos verlaten. Zo ja, waar ze uit de doos komen.<br /><br />De laserstralen reageren op verschillende manieren op de ballen.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
nl: Klik op de gemarkeerde laser om een straal in de doos te schieten.

en: No interaction
nl: Geen interactie

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
nl: Als de laser op geen enkele bal reageert in de zwarte doos, dan verlaat deze de doos op het punt tegenover het ingangspunt.<br /><br />Voorbeeld: stel we hebben 3 ballen in de doos zoals getoond. Deze hebben geen effect op laserstraal "1".<br /><br />Tijdens de voortgang van het spel zal elk paar van ingangs/uitgangspunten worden gemarkeerd met een ander getal.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
nl: Schiet nu de gemarkeerde laser om het eerste type interactie te ontdekken.

en: Hit
nl: Treffer

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
nl: Een directe inslag op een bal wordt een "<b>treffer</b>" genoemd. Een straal die een bal raakt verlaat de zwarte doos <b>niet</b>. Voorbeeld: de straal kan een bal op de getoonde positie hebben geraakt, maar de exacte positie is niet bekend. Er zijn nog vele andere mogelijkheden.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
nl: Schiet de gemarkeerde laser om het tweede type interactie te ontdekken.

en: Simple deflection
nl: Eenvoudige afbuiging

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
nl: Als de straal een bal niet volledig raakt maar op een zijde ervan richt, dan wordt de interactie een "<b>afbuiging</b>" genoemd. De hoek van de afbuiging van de straal is altijd <b>90 graden</b>.<br /><br />Voorbeeld: de getoonde bal zal straal "2" naar boven afbuigen, zoals getoond, maar dit is <b>niet</b> de enige mogelijkheid.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
nl: Klik op "Volgende" om een andere balcombinatie te zien die de laserstraal op de getoonde wijze afbuigt.

en: Several deflections
nl: Meerdere afbuigingen

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
nl: Zoals u ziet kunnen de interacties in de zwarte doos best ingewikkeld zijn!<br />Een laserstraal die de doos op de posities "2"in en uit gaat kan zijn afgebogen door deze configuratie van 3 ballen.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
nl: Schiet de gemarkeerde laser om een ander type resultaat te ontdekken.

en: Reflection
nl: Reflectie

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
nl: Als de laser de zwarte doos <b>op het ingangpunt</b> verlaat is deze teruggekaatst binnen de zwarte doos.<br /><br />Voorbeeld: we hebben 2 ballen voor u in een configuratie geplaatst die tot zo'n terugkaatsing zal leiden.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
nl: Schiet de gemarkeerde laser om een andere terugkaatsing te zien.

en: Special reflection
nl: Speciale reflectie

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
nl: Als een bal zich <b>aan de rand van de doos</b> bevindt (zonder ballen in de buurt) zal een straal die direct ernaast de doos in wordt geschoten terugkaatsen.<br /><br />Voorbeeld: de getoonde configuratie kan een terugkaatsing veroorzaken.

en: Nearly done. Click on "Next".
nl: Bijna klaar. Klik op "Volgende".

en: Marker for "free position"
nl: Markering voor "vrije positie"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
nl: We zijn er zeker van dat de eerste 2 kolommen geen ballen bevatten. Als ze er wel waren, dan zou de straal die op positie 1 de doos in ging een bal raken of worden afgebogen door een bal in kolom 2. U kunt met een rechter muisklik(of een toetsencombinatie) een "vrije positie"markeren.<br /><br />Voorbeeld: er bevinden zich 12 markeringen in de eerste 2 kolommen.

en: Click on "Next".
nl: Klik op "Volgende".

en: Marking balls
nl: Ballen markeren

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
nl: Als u hebt uitgevogeld waar een bal zich bevindt, gebruik dan de linker muisknop om deze te markeren. Om een bal te verwijderen, gebruik opnieuw de linker muisknop. Laatste tip: als u de positie van een bal niet zeker weet, rechtsklik er dan op om deze als "onzeker" te markeren. (of gebruik daarvoor de bijhorende toetsencombinatie).<br /><br />Voorbeeld: we hebben een positie als zeker gemarkeerd en een andere als onzeker.

en: Let us play!
nl: Laten we gaan spelen!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
nl: <b>Gefeliciteerd!</b> U kent nu <b>alle regels</b> voor KBlackBox.<br /><br /><b>U kunt beginnen met spelen.</b> Probeer nu zelf dit oefenspel af te maken!<br /><br />Tip: we hebben voldoende stralen in de doos geschoten om de posities van de 3 ballen met enige zekerheid te bepalen. U kunt uiteraard nog enkele laserstralen schieten als u dat nodig vindt.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
nl: Voltooi het plaatsen van de ballen en klik op "Klaar!" als u klaar bent!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
nl: Bestand met het huidige thema van de grafische elementen. (SVGZ-bestand met pad en bestandsextensie)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
nl: Aantal ballen voor de aangepaste moeilijkheidsgraad

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
nl: Aantal kolomen van het bord voor de aangepaste moeilijkheidsgraad

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
nl: Aantal rijen van het bord voor de aangepaste moeilijkheidgraad

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
nl: Vind de ballen die in de zwarte doos zijn verborgen door laserstralen te schieten!

en: Developer of version 0.4.
nl: Ontwikkelaar van versie 0.4.

en: Original developer
nl: Oorspronkelijke ontwikkelaar

en: Artist
nl: Artiest
