kblackbox - en to pl translation catalogue (95 entries)

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 1 and 99]
en:  ball |  balls
pl[0]:  kula
pl[1]:  kule
pl[2]:  kul

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  column |  columns
pl[0]:  kolumna
pl[1]:  kolumny
pl[2]:  kolumn

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  row |  rows
pl[0]:  wiersz
pl[1]:  wiersze
pl[2]:  wierszy

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
pl: Konfigurowalny

[ctx: @action]
en: Start Tutorial
pl: Uruchom samouczka

[ctx: @info:tooltip]
en: Start tutorial
pl: Uruchom samouczka

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
pl: <qt><b>Samouczek</b> to szybka, przyjazna i interaktywna metoda opanowania zasad gry. Uruchom, jeśli ich nie znasz!</qt>

[ctx: @action]
en: New Sandbox Game
pl: Nowa gra próbna

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new sandbox game
pl: Rozpoczyna nową grę próbną

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
pl: <qt><p>W <b>grze próbnej</b> już na początku wyświetlane jest rozwiązanie. Jest to użyteczne do zrozumienia zasad gry</p><p>Ale po chwili prawdziwa gra będzie znacznie ciekawsza.</p></qt>

[ctx: @action the last action of a game to check the result, when the user is done]
en: Done!
pl: Gotowe!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
pl: <qt><ul><li>Najpierw trzeba umieścić wszystkie kule w czarnej skrzynce. Do odgadnięcia położenia kul i sprawdzenia, jak wchodzą w interakcję z promieniami lasera, należy użyć laserów położonych wokół czarnej skrzynki.</li> <li><b>Jeśli wydaje Ci się, że odgadłeś rozwiązanie</b>, kliknij tutaj.</li> </ul> <p>Uwaga: można tu kliknąć dopiero po umieszczeniu odpowiedniej liczby kul.</p></qt>

[ctx: @info:tooltip]
en: Give up the game
pl: Poddaj się

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
pl: <qt><p>Wybierz "<b>Rozwiązanie</b>" jeśli chcesz poddać aktualną grę. Wyświetlone zostanie rozwiązanie.</p> <p>Jeśli umieściłeś wszystkie kule i nie chcesz się poddawać, wybierz "Gotowe!"</p></qt>

[ctx: @option:check]
en: Enable Highlight under Mouse
pl: Włącz podświetlenie pod myszą

[ctx: @action]
en: Move Down
pl: Przesuń w dół

[ctx: @action]
en: Move Up
pl: Przesuń w górę

[ctx: @action]
en: Move Left
pl: Przesuń w lewo

[ctx: @action]
en: Move Right
pl: Przesuń w prawo

[ctx: @action]
en: Switch Ball or Shoot Laser
pl: Przełącz kulę lub włącz laser

[ctx: @action]
en: Switch Marker
pl: Włącz znacznik

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
pl: Uwaga: można zmienić<br /> parametry gry w oknie<br />ustawień.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
pl[0]: Najpierw trzeba usunąć 1 kulę z czarnej skrzynki.
pl[1]: Najpierw trzeba usunąć %1 kule z czarnej skrzynki.
pl[2]: Najpierw trzeba usunąć %1 kul z czarnej skrzynki.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
pl: Żeby sprawdzić, czy rozwiązanie jest prawidłowe, kliknij tutaj!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
pl[0]: Trzeba umieścić jeszcze 1 kulę.
pl[1]: Trzeba umieścić jeszcze %1 kule.
pl[2]: Trzeba umieścić jeszcze %1 kul.

en: Game over.
pl: Koniec gry.

en: Game paused.
pl: Gra zatrzymana.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
pl: Klikanie na "Gotowe!" jest zwykłą metodą sprawdzania pozycji kul na końcu gry. Ale w samouczku nie można zakończyć gry przed przejściem ostatniego kroku.
    Proszę przeczytać samouczka.

[ctx: @title:window]
en: Check Positions
pl: Sprawdź pozycje

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
pl: Twój ostateczny wynik: %1<br/>Brawo!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
pl: Ale to się nie liczy<br/> bo była to <b>gra próbna</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
pl: Twój ostateczny wynik: %1.<br />Wydaje mi się, że musisz więcej poćwiczyć.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
pl: Gra zatrzymana.<br/>Proszę wcisnąć "%1",<br/>żeby wznowić.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
pl: Czy przerwać aktualną grę i rozpocząć nową z innymi parametrami?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
pl: Nowa gra

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
pl: Własna gra

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
pl: Nie można poddawać się w samouczku.

[ctx: @title:window]
en: Solve
pl: Rozwiązanie

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
pl: Umieściłeś wszystkie kule. Brawo!
    Teraz trzeba kliknąć "Gotowe!", żeby zakończyć grę i sprawdzić, czy odgadłeś prawidłowo.
    Na pewno poddać tę grę?

[ctx: @action:button]
en: Give Up
pl: Poddaj się

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
pl[0]: Powinieneś umieścić %1 kulę!
pl[1]: Powinieneś umieścić %1 kule!
pl[2]: Powinieneś umieścić %1 kul!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
pl[0]: Umieściłeś %1.
pl[1]: Umieściłeś %1.
pl[2]: Umieściłeś %1.

en: Do you really want to give up this game?
pl: Na pewno chcesz się poddać?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
pl: Uwaga: w grze próbnej <br/> rozwiązanie już jest wyświetlone.<br/> Powodzenia!

en: This will be the end of the current game!
pl: Chcesz zakończyć tę grę i rozpocząć nową?

en: Score
pl: Wynik

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
pl: <qt><p>To jest <b>Twój wynik</b>. Im mniejszy, tym lepszy.</p> <p>Wynik rośnie:<ul><li>wraz z upływem czasu: <b>1 punkt</b> na sekundę.</li> <li>po użyciu lasera:<ul><li><b>3 punkty</b> jeśli promień lasera trafi w kulę lub wróci do punktu wyjścia,</li><li><b>9 punktów</b> jeśli promień wyjdzie w innym miejscu.</li></ul></li></ul></p><p>Jeśli zrobisz błąd, wynik będzie ustawiony na <b>999</b>.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
pl: <qt><p>To jest <b>główne pole gry</b>.</p><ul><li>W środku znajduje się <b>czarna skrzynka</b>.</li> <li>Po lewej są <b>kule</b>, które trzeba umieścić w skrzynce.</li> <li>Wokół skrzynki rozmieszczone są <b>lasery</b>, które po użyciu są zastępowane informacjami o <b>interakcjach</b></li></ul></qt>

[ctx: @title:group]
en: Tutorial
pl: Samouczek

en: Displays the progress of the tutorial.
pl: Pokazuje położenie w samouczku.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
pl: Opisuje, co trzeba zrobić, żeby przejść do następnej części samouczka.

[ctx: @action:button Previous tutorial step]
en: &Previous
pl: &Wstecz

en: Go back to the previous tutorial step.
pl: Wróć do poprzedniej części samouczka.

[ctx: @action:button Next tutorial step]
en: &Next
pl: &Dalej

en: Go to the next tutorial step.
pl: Przejdź do następnej części samouczka.

en: Welcome!
pl: Witamy!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
pl: Ten samouczek na prostych przykładach pokaże, jak grać w KBlackBox.<br /><br /> Gramy na planszy złożonej z 6 kolumn i 6 rzędów. Ma 3 <b>ukryte</b> kule i 24 lasery dookoła.<br /><br /> Celem jest <b>odkrycie położenia kul.</b>

en: Click on "Next"
pl: Wciśnij "Dalej"

en: Black box principles
pl: Zasady czarnej skrzynki

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
pl: Kule są niewidoczne, ale można wystrzelić laserem do czarnej skrzynki z różnych miejsc i sprawdzić,czy promień lasera opuści skrzynkę, a jeśli tak, to w którym miejscu.<br/><br/> Promień lasera może wchodzić w różne interakcje z kulami.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
pl: Proszę kliknąć na zaznaczonym laserze, by wystrzelić promień do czarnej skrzynki.

en: No interaction
pl: Brak interakcji

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
pl: Jeśli promień lasera nie wchodzi w interakcję z żadną kulą w czarnej skrzynce, wyjdzie po przeciwnej stronie.<br/><br/> Przykład: załóżmy, że w skrzynce są 3 widoczne kule. Nie mają one wpływu na promień lasera  "1".<br/><br/> Podczas gry każda para wejścia/wyjścia zaznaczana jest innym numerem.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
pl: Teraz strzel zaznaczonym laserem, by zobaczyć pierwszy rodzaj interakcji.

en: Hit
pl: Uderzenie

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
pl: Bezpośrednie trafienie kuli nazywane jest <b>uderzeniem</b>. Promień, który trafia kulę, <b>nie</b> wychodzi z czarnej skrzynki.<br/><br/> Przykład: promień mógł trafić kulę na widocznej pozycji, ale dokładne położenie tej kuli nie jest pewne. Jest wiele innych możliwości.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
pl: Strzel zaznaczonym laserem, by zobaczyć drugi rodzaj interakcji.

en: Simple deflection
pl: Proste odbicie

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
pl: Interacja promienia, który nie trafia kuli, ale uderza w jeden z jej brzegów, nazywa się <b>odbiciem</b>. Kąt odbicia promienia wynosi zawsze <b>90 stopni</b>.<br/><br/> Przykład: jak widać, pokazana kula odbija promień "2" w górę. <b>Nie</b> jest to jedyna możliwość.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
pl: Wciśnij "Dalej", by zobaczyć inną kombinację kul, która odbija promień lasera w ten sposób.

en: Several deflections
pl: Kilka odbić

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
pl: Jak widać, interakcje wewnątrz czarnej skrzynki mogą być całkiem skomplikowane!<br/> Laser wchodzący i wychodzący na pozycji "2" mógł zostać odbity przez tę konfigurację 3 kul.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
pl: Strzel zaznaczonym laserem, by zobaczyć inny rodzaj wyniku.

en: Reflection
pl: Odbicie

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
pl: Jeśli promień lasera opuści czarną skrzynkę <b>w punkcie wejścia</b>, został odbity wstecz wewnątrz czarnej skrzynki.<br/><br/> Przykład: dwie kule rozmieszczone w ten sposób prowadzą do takiego odbicia.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
pl: Strzel zaznaczonym laserem, żeby zobaczyć inny przypadek wstecznego odbicia.

en: Special reflection
pl: Specjalne odbicie

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
pl: Jeśli kula jest <b>na brzegu planszy</b> (bez innej kuli w pobliżu), promień wycelowany w czarną skrzynkę bezpośrednio przy niej odbije się.<br/><br/> Przykład: ten układ może spowodować odbicie wsteczne.

en: Nearly done. Click on "Next".
pl: Prawie gotowe. Wciśnij "Dalej".

en: Marker for "free position"
pl: Znacznik "pustego pola"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
pl: Jesteśmy pewni, że nie ma kul w pierwszych dwóch kolumnach. Gdyby były, promień wchodzący na pozycji "1" trafiłby kulę lub odbił się od kuli w kolumnie 2. Można zaznaczyć "puste pole" prawym przyciskiem myszy (sprawdź także skróty klawiszowe).<br/><br/> Przykład: oznaczono dwanaście pól w pierwszych dwóch kolumnach.

en: Click on "Next".
pl: Wciśnij "Dalej".

en: Marking balls
pl: Zaznaczanie kul

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
pl: Jeśli odkryjesz, gdzie znajduje się kula, użyj lewego przycisku myszy, by ją umieścić. By usunąć kulę, ponownie użyj lewego przycisku. Ostatnia podpowiedź: jeśli nie jesteś pewien położenia kuli, możesz zaznaczyć ją prawym przyciskiem jako "niepewną". (Sprawdź także skróty klawiszowe.)<br/><br/> Przykład: zaznaczyliśmy jedną kulą jako pewną, drugą jako niepewną.

en: Let us play!
pl: Zagrajmy!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
pl: <b>Gratulacje!</b> Znasz teraz <b>wszystkie zasady</b> KBlackBox.<br /><br /><b>Możesz rozpocząć grę.</b> Zakończ tę grę treningową samodzielnie!<br /><br /> Podpowiedź: użyliśmy wystarczającej liczby promieni lasera, by wydedukować położenie 3 kul. Oczywiście, w razie potrzeby możesz użyć dodatkowych strzałów.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
pl: Zakończ umieszczanie kul i wciśnij "Gotowe!", kiedy będziesz gotów.

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
pl: Plik z aktualnym wystrojem graficznym (plik SVGZ ze ścieżką i rozszerzeniem)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
pl: Liczba kul we własnym poziomie trudności

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
pl: Liczba kolumn planszy we własnym poziomie trudności

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
pl: Liczba rzędów planszy we własnym poziomie trudności

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
pl: Znajdź kule ukryte w czarnej skrzynce, używając promieni lasera!

en: Developer of version 0.4.
pl: Autor wersji 0.4.

en: Original developer
pl: Oryginalny autor

en: Artist
pl: Artysta
