kblackbox - en to pt translation catalogue (96 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
pt[0]:  bola
pt[1]:  bolas

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
pt[0]:  coluna
pt[1]:  colunas

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
pt[0]:  linha
pt[1]:  linhas

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
pt: Configurável

en: Start Tutorial
pt: Iniciar o Tutorial

en: Start tutorial
pt: Iniciar o tutorial

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
pt: <qt>O <b>tutorial</b> é uma forma rápida, amigável e interactiva de aprender as regras do jogo. Inicie-o se não as conhecer!</qt>

en: New Sandbox Game
pt: Novo Jogo Seguro

en: Start a new sandbox game
pt: Iniciar um jogo seguro

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
pt: <qt><p>Num <b>jogo seguro</b>, a solução aparece no início do jogo. Isto é útil para compreender os princípios do jogo.</p><p>Contudo: ao fim de algum tempo, não é tão engraçado, pelo que deverá experimentar um jogo a sério!</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
pt: Pronto!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
pt: <qt><ul><li>Em primeiro lugar, terá de colocar todas as bolas na caixa negra. Para adivinhar as posições correctas das bolas e ver como interagem com os raios laser, deverá usar os lasers que estão dispostos em torno da caixa negra.</li><li><b>Quando achar que terminou</b>, deverá carregar aqui.</li></ul><p>Lembre-se que só é possível carregar aqui se tiver colocado o número de bolas correcto.</p></qt>

en: Give up the game
pt: Desistir do jogo

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
pt: <qt><p>Escolha "<b>Resolver</b>" se quiser desistir do jogo actual. A solução irá aparecer.</p><p>Se tiver colocado todas as bolas e não quiser desistir, escolha "Pronto!".</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
pt: Activar o realce à passagem do rato

en: Move Down
pt: Descer

en: Move Up
pt: Subir

en: Move Left
pt: Mover para a Esquerda

en: Move Right
pt: Mover para a Direita

en: Switch Ball or Shoot Laser
pt: Mudar de Bola ou Disparar o Laser

en: Switch Marker
pt: Mudar de Marcador

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
pt: Nota: Poderá alterar<br />os parâmetros dos<br />jogos personalizados na<br />janela de configuração.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
pt[0]: Primeiro, precisa de remover 1 bola da caixa negra.
pt[1]: Primeiro, precisa de remover %1 bolas da caixa negra.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
pt: Para verificar se adivinhou correctamente as posições das bolas, carregue aqui!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
pt[0]: Precisa de colocar mais 1 bola na caixa negra.
pt[1]: Precisa de colocar mais %1 bolas na caixa negra.

en: Game over.
pt: Fim do jogo.

en: Game paused.
pt: Jogo em pausa.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
pt: Carregar em "Pronto!" é a forma normal de verificar as posições das bolas no fim do jogo. Contudo, não é possível no tutorial terminar o jogo antes de atingir o último passo.
    Por favor, termine o tutorial.

en: Check positions
pt: Verificar as posições

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
pt: A sua pontuação final é: %1.<br/>O jogo correu-lhe bem!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
pt: Mas isso não conta<br />porque <b>é a versão segura!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
pt: A sua pontuação final é: %1.<br />É necessário que pratique um pouco mais.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
pt: Jogo em pausa.<br />Carregue em "%1" para continuar.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
pt: Deseja cancelar o jogo personalizado actual e começar um outro com os parâmetros novos?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
pt: Iniciar um Jogo Novo

en: Custom Game
pt: Jogo Personalizado

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
pt: Desculpe, mas não pode desistir do tutorial.

en: Solve
pt: Resolver

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
pt: Você colocou as bolas. Óptimo!
    Deverá agora carregar em "Pronto!" para terminar o jogo e verificar se adivinhou.
    Como tal, deseja mesmo desistir deste jogo?

en: Give up
pt: Desistir

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
pt[0]: O utilizador devia colocar %1 bola!
pt[1]: O utilizador devia colocar %1 bolas!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
pt[0]: Colocou %1.
pt[1]: Colocou %1.

en: Do you really want to give up this game?
pt: Deseja mesmo desistir deste jogo?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
pt: Nota: No modo seguro,<br />a solução já aparece.<br />Divirta-se!

en: This will be the end of the current game!
pt: Isto vai terminar o jogo actual!

en: Start new game
pt: Iniciar um jogo novo

en: Score
pt: Pontuação

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
pt: <qt><p>Esta é a <b>sua pontuação</b>. Deverá tentar obter a menor que conseguir.</p><p>A pontuação aumenta:<ul><li>com o tempo : <b>1 ponto</b> por segundo.</li><li>com a utilização dos lasers:<ul><li><b>3 pontos</b> se o raio laser atingir uma bola ou sair no ponto de entrada,</li><li><b>9 pontos</b> se sair noutro ponto de entrada.</li></ul></li></ul></p><p>A sua pontuação fica igual a <b>999</b>, no fim do jogo, se cometer algum erro.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
pt: <qt><p>Esta é a <b>área principal de jogo</b>.</p><ul><li>A <b>caixa negra</b> está no centro.</li><li>Do lado esquerdo, existem as <b>bolas</b> que terá de colocar na caixa negra.</li><li>Em torno da caixa negra, existem <b>lasers</b> que são substituídos por <b>informações de interacção</b> se os usar.</li></ul></qt>

en: Displays the progress of the tutorial.
pt: Mostra a evolução no tutorial.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
pt: Descreve o que tem de fazer para ir para o passo seguinte no tutorial.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
pt: An&terior

en: Go back to the previous tutorial step.
pt: Vai para o passo anterior do tutorial.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
pt: Segui&nte

en: Go to the next tutorial step.
pt: Vai para o passo seguinte do tutorial.

en: Welcome!
pt: Bem-vindo!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
pt: Este tutorial irá ensiná-lo a jogar com base num exemplo simples.<br /><br />Irá jogar com uma caixa negra quadrada de 6 linhas por 6 colunas com 3 bolas <b>escondidas</b> nela, bem como 24 lasers em torno dela.<br /><br />O objectivo é <b>descobrir a posição das bolas.</b>

en: Click on "Next"
pt: Carregue em "Seguinte"

en: Black box principles
pt: Princípios da caixa negra

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
pt: As bolas escondidas não estão visíveis, mas poder-se-á disparar raios laser para a caixa, a partir de diferentes pontos de entrada, e observar se os raios laser saem da caixa e, se o fizerem, onde é que saem.<br /><br />As bolas são invisíveis, mas interagem de diferentes formas com os raios laser.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
pt: Carregue por favor no laser marcado para disparar um raio para a caixa negra.

en: No interaction
pt: Sem interacção

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
pt: Se um raio laser não interagir com nenhuma bola na caixa negra, irá sair no lado oposto ao ponto de entrada.<br /><br />Exemplo: são colocadas 3 bolas para si na caixa. Elas não interagem com o raio disparado.<br /><br />Todos os pares de pontos de entrada/saída estão numerados com números diferentes.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
pt: Dispare o laser marcado para descobrir o primeiro tipo de interacção.

en: Hit
pt: Tiro Certeiro

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
pt: Um impacto directo numa bola por um raio é um "<b>tiro certeiro</b>". Um raio que atinja uma bola <b>não</b> emerge da caixa negra.<br /><br />Exemplo: o raio laser disparado poderá ter atingido a bola que foi colocada na caixa para si. A posição exacta da bola atingida é ainda desconhecida.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
pt: Dispare o laser marcado para descobrir o segundo tipo de interacção.

en: Simple deflection
pt: Desvio simples

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
pt: A interacção que resulta de um raio que não atinja de facto uma bola, mas que passa directamente para um lado de uma bola é chamado de "<b>desvio</b>". O ângulo de desvio para as interacções do raio/bola é de <b>90 graus</b>.<br /><br />Exemplo: a bola colocada iria desviar o raio laser como seria de esperar. Esta é uma posição <b>possível</b>. Contudo, não é a única.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
pt: Carregue em "Seguinte" para ver outra combinação possível de posições das bolas que desviem o raio laser como é demonstrado.

en: Several deflections
pt: Diversos desvios

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
pt: Como poderá ver: as interacções na caixa negra poderão ser bastante complicadas!<br />Um raio laser que entra e sai nas posições "2" será desviado, como seria de esperar, com esta configuração de bolas.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
pt: Dispare o laser marcado para descobrir outro tipo de resultado.

en: Reflection
pt: Reflexão

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
pt: Se o raio laser sair da caixa negra <b>no ponto de entrada</b>, ele foi reflectido dentro da caixa negra.<br /><br />Exemplo: Foram colocadas 2 bolas para si numa configuração que iria dar origem a um reflexo.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
pt: Dispare o laser marcado para ver outra configuração de reflexão.

en: Special reflection
pt: Reflexão especial

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
pt: Se uma bola estiver <b>no extremo da caixa</b> (sem nenhuma outra bola em torno desta), todo o raio que seja apontado para a caixa negra imediatamente atrás irá causar um reflexo.<br /><br />Exemplo: A seguinte configuração provoca um reflexo para trás.

en: Nearly done. Click on "Next".
pt: Está praticamente terminado. Carregue em "Seguinte".

en: Marker for "free position"
pt: Marcador de "posição livre"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
pt: Temos a certeza que não existe nenhuma bola nas 2 primeiras colunas. Se existisse alguma, os raios que entrassem na posição "1" iriam atingir as bolas ou serem desviados. Com o botão direito do rato (veja também os atalhos de teclado), poderá colocar um marcador de "posição livre".<br /><br />Exemplo: Foram colocados 12 marcadores para si nas 2 primeiras colunas.

en: Click on "Next".
pt: Carregue em "Seguinte".

en: Marking balls
pt: Marcar as bolas

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
pt: Quando tiver percebido onde se encontra uma bola, use o botão esquerdo do rato para a marcar. Para remover uma bola, use o botão esquerdo de novo. Última sugestão: Se não tiver a certeza de uma dada posição, poderá usar o botão direito do rato para marcar uma bola como "incerta". (Veja também os atalhos de teclado.)<br /><br />Exemplo: Foi marcada uma bola como certa e outra como incerta.

en: Let us play!
pt: Vamos jogar!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
pt: <b>Parabéns!</b> Agora já conhece <b>todas as regras</b> do KBlackBox.<br /><br /><b>Poderá começar a jogar</b>: tente terminar este tutorial você mesmo!<br /><br />Sugestão: Dispararam-se vários raios para a caixa negra, de modo a adivinhar de forma inequívoca as posições das 3 bolas. Obviamente, poderá usar mais alguns lasers se for necessário.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
pt: Acabe de colocar todas as bolas e carregue em "Pronto!" quando terminar!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
pt: O ficheiro do tema actual dos elementos gráficos. (ficheiro SVGZ com localização e extensão do mesmo)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
pt: Número de bolas para o nível de dificuldade personalizado

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
pt: Número de colunas do tabuleiro para o nível de dificuldade personalizado

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
pt: Número de linhas do tabuleiro para o nível de dificuldade personalizado

en: KBlackBox
pt: Caixa Preta

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
pt: Descubra as bolas escondidas na caixa negra, disparando os raios laser!

en: Developer of version 0.4.
pt: Desenvolvimento da versão 0.4.

en: Original developer
pt: Desenvolvimento original

en: Artist
pt: Artista
