kblackbox - en to pt_BR translation catalogue (94 entries)

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 1 and 99]
en:  ball |  balls
pt_BR[0]:  bola
pt_BR[1]:  bolas

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  column |  columns
pt_BR[0]:  coluna
pt_BR[1]:  colunas

[ctx: @item:valuesuffix to a number between 2 and 30]
en:  row |  rows
pt_BR[0]:  linha
pt_BR[1]:  linhas

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
pt_BR: Configurável

[ctx: @action]
en: Start Tutorial
pt_BR: Iniciar tutorial

[ctx: @info:tooltip]
en: Start tutorial
pt_BR: Inicia o tutorial

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
pt_BR: <qt>O <b>tutorial</b> é uma maneira fácil, rápida e interativa para aprender as regras do jogo. Experimente!</qt>

[ctx: @action]
en: New Sandbox Game
pt_BR: Novo jogo guiado

[ctx: @info:tooltip]
en: Start a new sandbox game
pt_BR: Começa um novo jogo guiado

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
pt_BR: <qt><p>Em um <b>jogo guiado</b>, a solução é mostrada no começo do jogo. Isto é útil para se entender os princípios do jogo.</p><p>Entretanto: depois de um tempo não é muito divertido. Que tal experimentar um jogo de verdade?</p></qt>

[ctx: @action the last action of a game to check the result, when the user is done]
en: Done!
pt_BR: Pronto!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
pt_BR: <qt><ul><li>Primeiro, você tem que colocar todas as bolas na caixa preta. Para adivinhar as posições corretas das bolas e ver como elas interagem com os raios laser, você deve utilizar os lasers que estão posicionados em volta da caixa preta.</li><li><b>Quando você achar que acabou</b>, clique aqui.</li></ul><p>Note que só é possível clicar aqui se você colocou o número correto de bolas.</p></qt>

[ctx: @info:tooltip]
en: Give up the game
pt_BR: Desistir do jogo

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
pt_BR: <qt><p>Escolha "<b>Solucionar</b>" se você quiser desistir do jogo atual. A solução será exibida.</p><p>Se você colocou todas as bolas e não quiser desistir, escolha "Pronto!".</p></qt>

[ctx: @option:check]
en: Enable Highlight under Mouse
pt_BR: Habilitar realce sob o mouse

[ctx: @action]
en: Move Down
pt_BR: Mover para baixo

[ctx: @action]
en: Move Up
pt_BR: Mover para cima

[ctx: @action]
en: Move Left
pt_BR: Mover para a esquerda

[ctx: @action]
en: Move Right
pt_BR: Mover para a direita

[ctx: @action]
en: Switch Ball or Shoot Laser
pt_BR: Trocar a bola ou acionar o laser

[ctx: @action]
en: Switch Marker
pt_BR: Trocar marcador

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
pt_BR: Nota: Você pode alterar<br />os parâmetros dos<br />jogos personalizados no<br />diálogo de configuração.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
pt_BR[0]: Primeiro você precisa remover 1 bola da caixa preta.
pt_BR[1]: Primeiro você precisa remover %1 bolas da caixa preta.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
pt_BR: Para verificar se você adivinhou corretamente a posição das bolas, clique aqui!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
pt_BR[0]: Você precisa colocar mais 1 bola na caixa preta.
pt_BR[1]: Você precisa colocar mais %1 bolas na caixa preta.

en: Game over.
pt_BR: Fim do jogo.

en: Game paused.
pt_BR: Jogo pausado.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
pt_BR: Clicar em "Pronto!" é o modo mais comum para verificar as posições das bolas ao final do jogo. Entretanto, no tutorial não é possível terminar antes que você tenha alcançado o último passo.
    Termine o tutorial primeiro.

[ctx: @title:window]
en: Check Positions
pt_BR: Verificar posições

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
pt_BR: Sua pontuação final é: %1.<br />Você foi muito bem!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
pt_BR: Mas não vale<br />porque <b>é um jogo guiado!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
pt_BR: Sua pontuação final é: %1.<br />Acho que você precisa praticar mais.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
pt_BR: Jogo pausado.<br />Pressione "%1" para continuar.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
pt_BR: Deseja cancelar o jogo atual e começar um novo com novos parâmetros?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
pt_BR: Começar novo jogo

[ctx: @title:tab]
en: Custom Game
pt_BR: Jogo personalizado

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
pt_BR: Desculpe, você não pode desistir durante o tutorial.

[ctx: @title:window]
en: Solve
pt_BR: Solucionar

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
pt_BR: Você colocou todas as bolas. Ótimo!
    Agora clique em "Pronto!" para terminar o jogo e verificar se você adivinhou corretamente.
    Então, você realmente quer terminar este jogo?

[ctx: @action:button]
en: Give Up
pt_BR: Desistir

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
pt_BR[0]: Você deve colocar %1 bola!
pt_BR[1]: Você deve colocar %1 bolas!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
pt_BR[0]: Você colocou %1.
pt_BR[1]: Você colocou %1.

en: Do you really want to give up this game?
pt_BR: Tem certeza de que deseja desistir do jogo?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
pt_BR: Nota: Em modo guiado,<br />a solução já foi mostrada.<br />Divirta-se!

en: This will be the end of the current game!
pt_BR: Este será o fim do jogo atual!

en: Score
pt_BR: Pontuação

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
pt_BR: <qt><p>Esta é a <b>sua pontuação</b>. Você deve tentar mantê-la o menor possível.</p><p>A pontuação aumenta:<ul><li>com o tempo: <b>1 ponto</b> por segundo.</li><li>com o uso de lasers:<ul><li><b>3 pontos</b> se o laser atingir uma bola ou uma saída no ponto de partida,</li><li><b>9 pontos</b> se existir um novo ponto de partida.</li></ul></li></ul></p><p>Sua pontuação passa para <b>999</b> no fim do jogo se você cometer um erro.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
pt_BR: <qt><p>Esta é a <b>área principal de jogo</b>.</p><ul><li>A <b>caixa preta</b> está no centro.</li><li>À esquerda, existem <b>bolas</b> que você deve colocar sobre a caixa preta.</li><li>Ao redor da caixa preta, existem <b>lasers</b> que são substituídos por <b>informações interativas</b> quando são usados.</li></ul></qt>

en: Displays the progress of the tutorial.
pt_BR: Mostra o progresso do tutorial.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
pt_BR: Descreve o que você deve fazer para alcançar o próximo passo do tutorial.

[ctx: @action:button Previous tutorial step]
en: &Previous
pt_BR: &Anterior

en: Go back to the previous tutorial step.
pt_BR: Volta para o passo anterior do tutorial.

[ctx: @action:button Next tutorial step]
en: &Next
pt_BR: &Próximo

en: Go to the next tutorial step.
pt_BR: Vai para o próximo passo do tutorial.

en: Welcome!
pt_BR: Bem-vindo!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
pt_BR: Esse tutorial vai te ensinar como jogar o KBlackBox, usando um exemplo simples.<br /><br />Estamos jogando com uma caixa preta quadrada, com 6 colunas e 6 linhas. Ela tem 3 bolas <b>escondidas</b> na parte interior, e 24 posições de laser ao redor.<br /><br />O objetivo é <b>achar a posição das bolas.</b>

en: Click on "Next"
pt_BR: Clique em "Próximo"

en: Black box principles
pt_BR: Princípios da caixa preta

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
pt_BR: As bolas não são visíveis, mas podemos atirar raios laser na caixa, em diferentes pontos de entrada, e observar se os raios deixam a caixa, e por qual caminho.<br /><br />Os raios laser interagem com as bolas de diversas maneiras.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
pt_BR: Clique no laser indicado para atirar um raio laser dentro da caixa preta.

en: No interaction
pt_BR: Sem interação

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
pt_BR: Se um raio laser não interage com nenhuma bola na caixa preta, ele sai no ponto oposto ao ponto de entrada.<br /><br />Exemplo: suponha que tenhamos 3 bolas na caixa como mostrado. Elas não irão afetar o raio laser "1".<br /><br />Conforme o jogo avança, cada par de pontos de entrada e saída é indicado por um número diferente.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
pt_BR: Agora acione o laser indicado para descobrir o primeiro tipo de interação.

en: Hit
pt_BR: Acerto

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
pt_BR: Um impacto direto em uma bola é chamado de um "<b>acerto</b>". Um raio que acerta uma bola <b>não</b> sai da caixa preta.<br /><br />Exemplo: o raio pode ter acertado uma bola na posição indicada, mas a posição exata do acerto não é conhecida ainda. Existem muitas outras possibilidades.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
pt_BR: Acione o laser indicado para descobrir o segundo tipo de interação.

en: Simple deflection
pt_BR: Desvio simples

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
pt_BR: A interação de um raio que não acerta exatamente a bola, mas é mirado para um dos lados da mesma, é chamada de "<b>desvio</b>". O ângulo de desvio do raio é sempre de <b>90 graus</b>.<br /><br />Exemplo: a bola mostrada causaria um desvio do raio "2" para cima, como mostrado, mas esta <b>não</b> é a única possibilidade.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
pt_BR: Clique em "Próximo" para ver outra combinação de posições das bolas que causaria um desvio do raio laser da maneira mostrada.

en: Several deflections
pt_BR: Várias deflexões

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
pt_BR: Como você pode ver, interações na caixa preta podem ser bem complicadas!<br />Um raio laser entrando e saindo nas posições "2" pode ter sido desviado por esta configuração de 3 bolas.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
pt_BR: Acione o laser marcado para descobrir outro tipo de resultado.

en: Reflection
pt_BR: Reflexão

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
pt_BR: Se o raio laser deixa a caixa preta <b>no ponto de entrada</b>, ele pode ter sido refletido de volta de dentro da caixa.<br /><br />Exemplo: colocamos 2 bolas para você em uma posição que causaria esta reflexão.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
pt_BR: Acione o laser marcado para ver outro caso de reflexão de volta.

en: Special reflection
pt_BR: Reflexão especial

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
pt_BR: Se uma bola está <b>no canto da caixa</b> (sem nenhuma outra bola por perto), um raio que foi direcionado para dentro da caixa preta imediatamente atrás dela causa uma reflexão de volta.<br /><br />Exemplo: a posição mostrada causaria uma reflexão de volta.

en: Nearly done. Click on "Next".
pt_BR: Quase concluído. Clique em "Próximo".

en: Marker for "free position"
pt_BR: Indicador de "posição livre"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
pt_BR: Estamos certos de que não existem bolas nas duas primeiras colunas. Se existisse alguma, o raio entrando na posição "1" acertaria alguma bola ou seria refletido por uma bola na coluna 2. Você pode marcar uma "posição livre" com um clique direito do mouse (veja também os atalhos de teclado).<br /><br />Exemplo: foram colocados 12 indicadores nas duas primeiras colunas.

en: Click on "Next".
pt_BR: Clique em "Próximo".

en: Marking balls
pt_BR: Marcando bolas

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
pt_BR: Quando você tiver deduzido onde uma bola está, use o botão esquerdo do mouse para marcá-la. Para remover uma marca de bola, use o botão esquerdo do mouse novamente. Última dica: se você não estiver certo a respeito de uma posição, você pode usar um clique com o botão direito para marcá-la como "incerto". (Veja também os atalhos do teclado.)<br /><br />Exemplo: marcamos uma posição como certa, e outra como incerta.

en: Let us play!
pt_BR: Vamos jogar!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
pt_BR: <b>Parabéns!</b> Você agora sabe <b>todas as regras</b> do KBlackBox.<br /><br /><b>Você pode começar uma partida.</b> Tente concluir este jogo tutorial sozinho!<br /><br />Dica: colocamos raios suficientes para se deduzir a posição das 3 bolas com certeza. Lógico, você pode usar mais raios se achar necessário.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
pt_BR: Termine de colocar as bolas e clique em "Pronto!" quando concluir!

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
pt_BR: Arquivo com os elementos gráficos usados atualmente. (Arquivo SVGZ com caminho e extensão)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
pt_BR: Número de bolas para nível de dificuldade personalizado

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
pt_BR: Número de colunas na caixa para nível de dificuldade personalizado

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
pt_BR: Número de linhas na caixa para nível de dificuldade personalizado

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
pt_BR: Ache as bolas escondidas dentro da caixa preta usando os raios laser!

en: Developer of version 0.4.
pt_BR: Desenvolvedor da versão 0.4.

en: Original developer
pt_BR: Desenvolvedor original

en: Artist
pt_BR: Artista
