kblackbox - en to ro translation catalogue (62 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
ro[0]:  bilă
ro[1]:  bile
ro[2]:  de bile

en: Start Tutorial
ro: Începe îndrumarul

en: Start tutorial
ro: Începe îndrumarul

en: New Sandbox Game
ro: Joc Sandbox nou

en: Start a new sandbox game
ro: Începe un joc Sandbox nou

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
ro: Gata!

en: Give up the game
ro: Renunță la joc

en: Move Down
ro: Mută în jos

en: Move Up
ro: Mută în sus

en: Move Left
ro: Mută la stânga

en: Move Right
ro: Mută la dreapta

en: Switch Ball or Shoot Laser
ro: Comută bila sau împușcă din laser

en: Switch Marker
ro: Comută marcatorul

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
ro[0]: Mai întâi, trebuie să eliminați 1 bilă din cutia neagră.
ro[1]: Mai întâi, trebuie să eliminați %1 bile din cutia neagră.
ro[2]: Mai întâi, trebuie să eliminați %1 de bile din cutia neagră.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
ro: Pentru a verifica dacă ați ghicit cu succes toate pozițiile bilelor, apăsați aici!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
ro[0]: Trebuie să mai plasați încă 1 bilă pe cutia neagră.
ro[1]: Trebuie să mai plasați încă %1 bile pe cutia neagră.
ro[2]: Trebuie să mai plasați încă %1 de bile pe cutia neagră.

en: Game over.
ro: Jocul s-a încheiat.

en: Game paused.
ro: Joc întrerupt.

en: Check positions
ro: Verifică pozițiile

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
ro: Scorul final este: %1.<br />Ați făcut-o destul de bine!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
ro: Dar nu se socoate<br /> deoarece <b>aceasta este cutia cu nisip!</b>

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
ro: Joc întrerupt.<br />Apăsați „%1” pentru a relua.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
ro: Doriți să renunțați la jocul personalizat curent și să începeți unul nou cu noii parametri?

en: Custom Game
ro: Joc personalizat

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
ro: Scuze, nu puteți renunța pe parcursul îndrumarului.

en: Solve
ro: Rezolvă

en: Give up
ro: Abandonează

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
ro[0]: Ar trebui să amplasați %1 bilă!
ro[1]: Ar trebui să amplasați %1 bile!
ro[2]: Ar trebui să amplasați %1 de bile!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
ro[0]: Ați amplasat %1.
ro[1]: Ați amplasat %1.
ro[2]: Ați amplasat %1.

en: Do you really want to give up this game?
ro: Sigur abandonați acest joc?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
ro: Rețineți: În regimul Cutie cu nisip,<br />soluția este deja afișată.<br />Distrați-vă!

en: This will be the end of the current game!
ro: Acesta va fi sfârșitul jocului curent!

en: Start new game
ro: Începe joc nou

en: Score
ro: Scor

en: Tutorial
ro: Îndrumar

en: Displays the progress of the tutorial.
ro: Afișează derularea îndrumarului.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
ro: Descrie ce trebuie să faceți pentru a atinge următorul pas al îndrumarului.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
ro: &Precedent

en: Go back to the previous tutorial step.
ro: Mergi înapoi la pasul precedent al îndrumarului.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
ro: &Următor

en: Go to the next tutorial step.
ro: Mergi la următorul pas al îndrumarului.

en: Welcome!
ro: Bun venit!

en: Click on "Next"
ro: Apăsați pe „Următor”

en: Black box principles
ro: Principiile cutiei negre

en: No interaction
ro: Nicio interacțiune

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
ro: Acum împușcați laserul marcat pentru a descoperi primul tip de interacțiune.

en: Hit
ro: Lovit

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
ro: Împușcați laserul marcat pentru a descoperi al doilea tip de interacțiune.

en: Simple deflection
ro: Deflexiune simplă

en: Several deflections
ro: Câteva deflexiuni

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
ro: Împușcați laserul marcat pentru a descoperi alt tip de rezultat.

en: Reflection
ro: Reflexie

en: Special reflection
ro: Reflexie specială

en: Nearly done. Click on "Next".
ro: Aproape gata. Apăsați pe „Următor”.

en: Marker for "free position"
ro: Marcator pentru „poziție liberă”

en: Click on "Next".
ro: Apăsați pe „Următor”.

en: Let us play!
ro: Să ne jucăm!

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
ro: Număr de bile pentru nivelul de dificultate personalizat

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
ro: Numărul de coloane ale tablei pentru nivelul de dificultate personalizat

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
ro: Numărul de rânduri ale tablei pentru nivelul de dificultate personalizat

en: Developer of version 0.4.
ro: Dezvoltatorul versiunii 0.4.

en: Original developer
ro: Dezvoltator original
