kblackbox - en to sk translation catalogue (96 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
sk[0]:  loptička
sk[1]:  loptičky
sk[2]:  loptičiek

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
sk[0]: stĺpec
sk[1]: stĺpce
sk[2]: stĺpcov

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
sk[0]:  riadok
sk[1]:  riadky
sk[2]:  riadkov

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
sk: Nastaviteľné

en: Start Tutorial
sk: Spustiť výuku

en: Start tutorial
sk: Spustiť výuku

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
sk: <qt><b>Výuka</b> je rýchly, k užívateľovi priateľský a interaktívny spôsob, ako sa naučiť pravidlá hry. Ak ich nepoznáte, spustite si ju!</qt>

en: New Sandbox Game
sk: Nové prieskovisko

en: Start a new sandbox game
sk: Spustiť novú hru v pieskovisku

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
sk: <qt><p>V <b>pieskovisku</b> je riešenie zobrazené na začiatku hry. To je užitočné na pochopenie podstaty hry.</p><p>Avšak: po chvíli už to naozaj nie je zábava a mali by ste skúsiť skutočnú hru!</p> </qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
sk: Hotovo!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
sk: <qt><ul><li>Najprv musíte umiestniť všetky loptičky do čiernej krabice. Aby ste odhadli správne miesta loptičiek a videli, aká je ich interakcia s laserovými lúčmi, mali by ste použiť lasery, ktoré sú umiestnené okolo krabice.</li><li><b>Ak už si myslíte, že ste hotoví</b>, mali by ste kliknúť sem.</li></ul><p>Všimnite si, že sem je možné kliknúť až vtedy, keď ste umiestnili správny počet loptičiek.</p> </qt>

en: Give up the game
sk: Vzdať hru

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
sk: <qt><p>Vyberte "<b>Vyriešiť</b>" pokiaľ hodláte vzdať súčasnú hru. Bude zobrazené riešenie.</p><p>Ak ste umiestnili všetky loptičky a neprajete si to vzdávať, zvoľte "Hotovo!".</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
sk: Povoľte zvýraznenie pod myšou

en: Move Down
sk: Hore

en: Move Up
sk: Dolu

en: Move Left
sk: Doľava

en: Move Right
sk: Doprava

en: Switch Ball or Shoot Laser
sk: Prepnúť loptičku alebo vystreliť laser

en: Switch Marker
sk: Prepnúť značku

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
sk: Poznámka: Môžete zmeniť<br />parametre<br />vlastných hier v dialógu<br />Nastavenie.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
sk[0]: Najprv potrebujete z čiernej krabice odstrániť jednu loptičku.
sk[1]: Najprv potrebujete z čiernej krabice odstrániť %1 loptičky.
sk[2]: Najprv potrebujete z čiernej krabice odstrániť %1 loptičiek.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
sk: Aby ste si overili, že ste polohy loptičiek odhadli úspešne, kliknite sem!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
sk[0]: Potrebujete do čiernej krabice umiestniť ešte 1 loptičku.
sk[1]: Potrebujete do čiernej krabice umiestniť ešte %1 loptičky.
sk[2]: Potrebujete do čiernej krabice umiestniť ešte %1 loptičiek.

en: Game over.
sk: Koniec hry.

en: Game paused.
sk: Hra pozastavená.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
sk: Kliknutie na "Hotovo" je obvyklý spôsob, ako overiť polohy loptičiek na konci hry. Avšak v režime výuky nie je možné hru ukončiť pred dosiahnutím posledného kroku.
    Najprv, prosím, ukončite výuku.

en: Check positions
sk: Skontrolovať umiestnenie

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
sk: Váš konečný výsledok je: %1<br />Viedli ste si veľmi dobre!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
sk: Ale to sa nepočíta, <br />pretože <b>je to pieskovisko!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
sk: Váš konečný výsledok je: %1.<br />Potrebujete sa ešte viac precvičiť.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
sk: Hra pozastavená.<br />Stlačte "%1" na pokračovanie.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
sk: Prajete si zrušiť aktuálnu vlastnú hru a začať novú s novými parametrami?

en: Custom Game
sk: Vlastná hra

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
sk: Bohužiaľ, počas výuky sa nemôžete vzdať.

en: Solve
sk: Vyriešiť

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
sk: Umiestnili ste všetky loptičky. Skvelé!
    Teraz by ste mali kliknúť na "Hotovo", aby ste hru ukončili, a overiť, či ste hádali správne.
    Takže, naozaj si prajete túto hru vzdať?

en: Give up
sk: Vzdať sa

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
sk[0]: Mali by ste umiestniť %1 loptičku!
sk[1]: Mali by ste umiestniť %1 loptičky!
sk[2]: Mali by ste umiestniť %1 loptičiek!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
sk[0]: Umiestnili ste %1 loptičku
sk[1]: Umiestnili ste %1 loptičky
sk[2]: Umiestnili ste %1 loptičiek

en: Do you really want to give up this game?
sk: Naozaj chcete vzdať túto hru?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
sk: Poznámka: V režime pieskoviska <br />je riešenie už zobrazené.<br />Užite si to!

en: This will be the end of the current game!
sk: Toto bude koniec vašej aktuálnej hry!

en: Start new game
sk: Spustiť novú hru

en: Score
sk: Skóre

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
sk: <qt><p>Toto je <b>váš výsledok</b>. Mali by ste se pokúsiť dosiahnuť najnižší možný.</p><p>Výsledok rastie:<ul><li>s časom: <b>o 1 bod</b> za sekundu.</li><li>s každým použitím laserov:<ul><li><b>o 3 body</b> pokiaľ laserový lúč zasiahne loptičku alebo vyjde vstupným bodom,</li> <li><b>o 9 bodov</b> pokiaľ vyjde iným vstupným bodom.</li></ul></li></ul></p><p>Váš výsledok je na konci hry nastavený na <b>999</b> ak urobíte chybu.</p> </qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
sk: <qt><p>Toto je <b>hlavná herná oblasť</b>.</p><ul><li><b>Čierna krabica</b> je v strede.</li><li>Naľavo sú <b>loptičky</b>, ktoré musíte rozmiestniť v čiernej krabici.</li><li>Okolo čiernej krabice sú <b>lasery</b>, ktoré sú, ak ich použijete, nahradené <b>informáciami o svojom pôsobení</b>.</li></ul></qt>

en: Tutorial
sk: Výučba

en: Displays the progress of the tutorial.
sk: Zobrazí postup vo výuke.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
sk: Popisuje, čo máte robiť, aby ste sa dostali k nasledovnému kroku vo výuke.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
sk: &Predošlé

en: Go back to the previous tutorial step.
sk: Vrátiť sa späť na predošlý krok vo výuke.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
sk: &Nasledovné

en: Go to the next tutorial step.
sk: Prejsť na nasledovný krok vo výuke.

en: Welcome!
sk: Vitajte!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
sk: Táto výuka vás na jednoduchom príklade naučí, ako hrať KBlackBox. <br /><br />Hráme so štvorcovou čiernou krabicou zloženou zo 6 stĺpcov a z 6 riadkov. Tri loptičky sú <b>skryté</b> vnútri a 24 laserových snímačov je okolo.<br /><br />Cieľom je <b>nájsť stanovisko loptičiek.</b>

en: Click on "Next"
sk: Kliknite na "Ďalšie"

en: Black box principles
sk: Pravidlá čiernej krabice

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
sk: Loptičky nie je vidno, ale môžeme do krabice na rôznych vstupných bodoch vystreliť laserové lúče a pozorovať, či laserové lúče opúšťajú krabicu, a ak tak urobia, kadiaľ vychádzajú.<br /><br />Laserové lúče sa s loptičkami vzájomne ovplyvňujú najrôznejšími spôsobmi.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
sk: Prosím kliknite na označený laser na vystrelenie lúča do čiernej krabice.

en: No interaction
sk: Žiadna interakcia

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
sk: Ak sa laserový lúč vzájomne neovplyvňuje so žiadnou loptičkou v čiernej krabici, vychádza von v bode, ktorý je oproti vstupnému bodu.<br /><br /> Príklad: Predpokladajme, že máme 3 loptičky v krabici, ako je to teraz ukázané. Neovplyvní laserový lúč "1".<br /><br /> Ako hra postupuje, každá dvojica vstupných/výstupných bodov je označená iným číslom.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
sk: Teraz vystreľte označený laser, aby ste objavili prvý druh vzájomného pôsobenia.

en: Hit
sk: Zásah

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
sk: Priamy dopad na loptičku sa nazýva "<b>zásah</b>". Lúč, ktorý zasiahne loptičku sa <b>nevynorí</b> z čiernej krabice.<br /><br />Príklad: Lúč mohol loptičku zasiahnuť v znázornenej polohe, ale presné miesto zásahu je neisté: Je tu mnoho ďalších možností.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
sk: Vystreľte označený laser, aby ste objavili druhý druh vzájomného pôsobenia.

en: Simple deflection
sk: Jednoduché vychýlenie

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
sk: Vzájomné pôsobenie lúča, ktorý v skutočnosti loptičku nezasiahne, ale je zameraný na jednu jej stranu, sa nazýva "<b>vychýlenie</b>". Uhol vychýlenia lúča je vždy <b>90 stupňov</b>.<br /><br />Príklad: Znázornená loptička by lúč "2" vychýlila hore, ako je to ukázané, ale to <b>nie je</b> jediná možnosť.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
sk: Kliknite na "Nasledovné", aby ste uvideli inú kombináciu umiestnenia loptičiek, ktoré laserový lúč vychyľuje, ako je to znázornené.

en: Several deflections
sk: Niekoľko vychýlení

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
sk: Ako môžete vidieť, vzájomné pôsobenia v čiernej krabici môžu byť celkom zložité!<br /> Laserový lúč vstupujúci a vychádzajúci v miestach "2" mohol byť vychýlený týmto rozostavením troch loptičiek.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
sk: Vystreľte označený laser, aby ste objavili iný druh výsledku.

en: Reflection
sk: Odraz

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
sk: Ak laserový lúč opustí čiernu krabicu <b>vstupným bodom</b>, bol odrazený späť dovnútra čiernej krabice.<br /><br />Príklad: Umiestnili sme pre vás v rozostavení, ktoré by viedlo k takému odrazu, 2 loptičky.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
sk: Vystreľte označený laser, aby ste videli iný prípad spätného odrazu.

en: Special reflection
sk: Špeciálny odraz

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
sk: Ak je loptička <b>na okraji krabice</b> (a žiadna iná loptička nie je nablízku), lúč zameraný do čiernej krabice priamo vedľa nej spôsobí spätný odraz.<br /><br />Príklad: Znázornené rozostavenie môže spôsobiť spätný odraz.

en: Nearly done. Click on "Next".
sk: Skoro hotovo. Kliknite na "Následovné".

en: Marker for "free position"
sk: Značka pre "voľnú polohu"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
sk: Sme si istí, že v prvých dvoch stĺpcoch nie sú žiadne loptičky. Keby tam nejaké boli, lúč vstupujúci v polohe "1" by zasiahol loptičku, alebo by bol odrazený loptičkou v stĺpci 2. Môžete označiť "voľnú polohu" kliknutím pravým tlačidlom myši. (Pozrite sa aj na klávesové skratky).<br /><br />Príklad: V prvých dvoch stĺpcoch je 12 značiek.

en: Click on "Next".
sk: Kliknite na "Ďalšie".

en: Marking balls
sk: Označujú sa loptičky

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
sk: Keď už ste prišli na to, kde loptička je, použite, prosím, ľavé tlačidlo myši na jej označenie. Na odstránenie značky pre loptičku, použite ľavé tlačidlo myši znova. Posledná rada: Ak si jej polohou nie ste istý, môžete použiť pravé kliknutie na označenie polohy loptičky ako "neisté". (Pozrite sa aj na klávesové skratky.)<br /><br />Príklad: Označili sme jedno umiestnenie ako isté, iné ako neisté.

en: Let us play!
sk: Poďme hrať!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
sk: <b>Blahoželáme!</b> Teraz poznáte <b>všetky pravidlá</b> hry KBlackBox.<br /><br /><b>Môžete začať hrať.</b> Túto výukovú hru sa pokúste dokončiť sami!<br /><br />Rada: Poslali sme dovnútra dosť lúčov, aby sme s istotou mohli odvodiť miesta troch loptičiek. Samozrejme môžete, ak je to potrebné, použiť ešte niekoľko ďalších výstrelov.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
sk: Dokončite umiestňovanie loptičiek a kliknite, keď budete hotoví, na "Hotovo!".

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
sk: Súbor súčasného motívu grafických prvkov. (Súbor SVGZ s cestou a príponou súboru)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
sk: Počet loptičiek pre vlastnú úroveň obtiažnosti

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
sk: Počet stĺpcov hracej dosky pre vlastnú úroveň obtiažnosti

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
sk: Počet riadkov hracej dosky pre vlastnú úroveň obtiažnosti

en: KBlackBox
sk: O BlackBox

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
sk: Nájdite loptičky skryté v čiernej krabici pomocou vystreľovania laserových lúčov!

en: Developer of version 0.4.
sk: Vývojár verzie 0.4

en: Original developer
sk: Pôvodný vývojár

en: Artist
sk: Umelec
