kblackbox - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (99 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
sr@ijekavianlatin[0]:  loptica
sr@ijekavianlatin[1]:  loptice
sr@ijekavianlatin[2]:  loptica
sr@ijekavianlatin[3]:  loptica

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
sr@ijekavianlatin[0]:  kolona
sr@ijekavianlatin[1]:  kolone
sr@ijekavianlatin[2]:  kolona
sr@ijekavianlatin[3]:  kolona

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
sr@ijekavianlatin[0]:  red
sr@ijekavianlatin[1]:  reda
sr@ijekavianlatin[2]:  redova
sr@ijekavianlatin[3]:  red

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
sr@ijekavianlatin: podesivo

en: Start Tutorial
sr@ijekavianlatin: Pokreni tutorijal

en: Start tutorial
sr@ijekavianlatin: Pokreni tutorijal

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><i>Tutorijal</i> je brz, predusretljiv i interaktivan način da naučite pravila igre. Pokrenite ga ukoliko ih ne znate!</qt>

en: New Sandbox Game
sr@ijekavianlatin: Nova partija na poligonu

en: Start a new sandbox game
sr@ijekavianlatin: Pokreni novu partiju na poligonu

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>U <b>partiji na poligonu</b> rješenje je prikazano na početku igre, kako biste lakše razumjeli principe igre.</p><p>Međutim, nakon nekog vremena, ovo prestaje da bude zabavno i trebalo bi da započnete pravu partiju!</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
sr@ijekavianlatin: Gotovo!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><ul><li>Prvo morate da postavite sve loptice u crnu kutiju. Da biste pogodili ispravan položaj loptica i vidjeli kako reaguju na laserske zrake, koristite lasere postavljene oko crne kutije.</li><li><i>Kada vam se učini da ste završili</i>, kliknite ovdje.</li></ul><p>Ovde možete kliknuti samo ukoliko ste postavili ispravan broj lopti.</p></qt>

en: Give up the game
sr@ijekavianlatin: Odustajem

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Izaberite <i>Reši</i> ukoliko želite da odustanete od tekuće partije, i prikazaće vam se rešenje.</p><p>Ako ste postavili sve loptice i ne želite da odustanete, izaberite <i>Gotovo!</i>.</p></qt>

en: Move Down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nadolje

en: Move Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nagore

en: Move Left
sr@ijekavianlatin: Pomjeri ulijevo

en: Move Right
sr@ijekavianlatin: Pomjeri udesno

en: Switch Ball or Shoot Laser
sr@ijekavianlatin: Promijeni loptu ili opali laser

en: Switch Marker
sr@ijekavianlatin: Promijeni marker

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
sr@ijekavianlatin: <html>Napomena:<br />parametre posebne igre<br />možete promijeniti u<br />dijalogu za podešavanje.</html>

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
sr@ijekavianlatin[0]: Prvo morate da uklonite %1 loptu iz crne kutije.
sr@ijekavianlatin[1]: Prvo morate da uklonite %1 lopte iz crne kutije.
sr@ijekavianlatin[2]: Prvo morate da uklonite %1 lopti iz crne kutije.
sr@ijekavianlatin[3]: Prvo morate da uklonite jednu loptu iz crne kutije.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da provjerite da li ste uspješno pogodili položaje lopti!

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
sr@ijekavianlatin[0]: Treba da postavite još %1 loptu u crnu kutiju.
sr@ijekavianlatin[1]: Treba da postavite još %1 lopte u crnu kutiju.
sr@ijekavianlatin[2]: Treba da postavite još %1 lopti u crnu kutiju.
sr@ijekavianlatin[3]: Treba da postavite još jednu loptu u crnu kutiju.

en: Game over.
sr@ijekavianlatin: Kraj igre.

en: Game paused.
sr@ijekavianlatin: Igra je pauzirana.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Klik na <i>Gotovo!</i> je uobičajen način da provjerite položaje lopti na kraju igre. Međutim, u tutorijalu igru ne možete završiti prije nego što stignete do posljednjeg koraka.</p><p>Prvo završite tutorijal.</p></qt>

en: Check positions
sr@ijekavianlatin: Provjeri položaje

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
sr@ijekavianlatin: <html>Konačni rezultat: %1.<br />Ovo je bilo baš dobro!</html>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
sr@ijekavianlatin: Ali se neće računati<br />pošto je <i>na poligonu</i>!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
sr@ijekavianlatin: <html>Konačni rezultat: %1.<br />Treba više da vježbate.</html>

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
sr@ijekavianlatin: <html>Igra je pauzirana.<br />Pritisnite „%1“ za nastavak.</html>

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
sr@ijekavianlatin: Želite li da otkažete tekuću posebnu partiju i započnete novu sa novim parametrima?

en: Start new game
sr@ijekavianlatin: Započni novu partiju

en: Custom Game
sr@ijekavianlatin: Posebna partija

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
sr@ijekavianlatin: Ne možete odustati tokom tutorijala.

en: Solve
sr@ijekavianlatin: Reši

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Postavili ste sve lopte. Sjajno!</p><p>Sada treba da kliknete na <i>Gotovo!</i> za završetak igre i proveru da li ste ispravno pogodili položaje.</p><p>Dakle, želite li zaista da odustanete od ove partije?</p></qt>

en: Give up
sr@ijekavianlatin: Odustajem

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
sr@ijekavianlatin[0]: Treba da postavite %1 loptu!
sr@ijekavianlatin[1]: Treba da postavite %1 lopte!
sr@ijekavianlatin[2]: Treba da postavite %1 lopti!
sr@ijekavianlatin[3]: Treba da postavite jednu loptu!

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
sr@ijekavianlatin[0]: Postavili ste %1.
sr@ijekavianlatin[1]: Postavili ste %1.
sr@ijekavianlatin[2]: Postavili ste %1.
sr@ijekavianlatin[3]: Postavili ste %1.

en: Do you really want to give up this game?
sr@ijekavianlatin: Želite li zaista da odustanete od ove partije?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
sr@ijekavianlatin: <html>Napomena: U igri na poligonu,<br />rješenje je već prikazano.<br />Zabavite se!</html>

en: This will be the end of the current game!
sr@ijekavianlatin: Ovo će biti kraj tekuće partije!

en: Score
sr@ijekavianlatin: Rezultat

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovo je <i>vaš rezultat</i>. Treba da ostvarite što <i>manji</i>.</p><p>Rezultat se povećava:<ul><li>sa vremenom: <i>1 poen</i> po sekundi.</li><li>sa korišćenjem lasera:<ul><li><i>3 poena</i> ako laserski zrak pogodi loptu ili izađe na tački ulaska,</li><li><i>9 poena</i> ako izađe na drugoj tački ulaska.</li></ul></li></ul></p><p>Rezultat će biti <i>999</i> na kraju partije ako napravite neku grešku.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Ovo je <i>glavna igračka oblast</i>.</p><ul><li><i>Crna kutija</i> je u sredini.</li><li>Lijevo su <i>lopte</i> koje treba da postavite u crnu kutiju.</li><li>Oko crne kutije nalaze se <i>laseri</i> koji će biti zamijenjeni <i>podacima interakcije</i> ako ih koristite.</li></ul></qt>

en: Tutorial
sr@ijekavianlatin: Tutorijal

en: Displays the progress of the tutorial.
sr@ijekavianlatin: Prikazuje napredak tutorijala.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
sr@ijekavianlatin: Opisuje šta treba da uradite da biste prešli na sljedeći korak.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
sr@ijekavianlatin: &Prethodni

en: Go back to the previous tutorial step.
sr@ijekavianlatin: Idite na prethodni korak tutorijala.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
sr@ijekavianlatin: &Sljedeći

en: Go to the next tutorial step.
sr@ijekavianlatin: Idite na sljedeći korak tutorijala.

en: Welcome!
sr@ijekavianlatin: Dobro došli!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
sr@ijekavianlatin: <p>Iz ovog tutorijala saznaćete kako se K‑crna‑kutija igra, kroz jednostavne primere.</p><p>Igraćemo sa kvadratnom crnom kutijom podijeljenom na 6 kolona i 6 redova, koja sadrži 3 <i>skrivene</i> lopte, a okružuju je 24 laserske sonde.</p><p>Cilj je <i>pronaći položaje lopti.</i></p>

en: Click on "Next"
sr@ijekavianlatin: <p>Kliknite na <i>Sljedeći</i>.</p>

en: Black box principles
sr@ijekavianlatin: Principi crne kutije

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
sr@ijekavianlatin: <p>Lopte nisu vidljive, ali možemo ispaljivati laserske zrake u kutiju, na različitim ulaznim tačkama, te posmatrati da li zrak izlazi iz polja, i ako izlazi, gdje izlazi.</p><p>Laserski zraci međudejstvuju sa loptama na različite načine.</p>

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
sr@ijekavianlatin: <p>Kliknite na označeni laser da biste ispalili zrak u crnu kutiju.</p>

en: No interaction
sr@ijekavianlatin: Bez međudejstva

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako laserski zrak ne dejstvuje ni na jednu loptu u crnoj kutiji, izaći će u tački nasuprot ulaznoj.</p><p>Primjer: Pretpostavimo da su tri lopte u kutiji kako je prikazano. One neće uticati na laserski zrak „1“.</p><p>Kako partija napreduje, svaki par ulazno-izlaznih tačaka označava se različitim brojem.</p>

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
sr@ijekavianlatin: <p>Sada ispalite označeni laser da otkrijete prvi način dejstva.</p>

en: Hit
sr@ijekavianlatin: Pogodak

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
sr@ijekavianlatin: <p>Direktan udar u loptu zove se <i>pogodak</i>. Zrak koji pogodi loptu <i>ne</i> napušta crnu kutiju.</p><p>Primjer: Zrak je možda pogodio loptu na prikazanom položaju, ali tačan položaj pogotka nije izvjestan, jer ima više mogućnosti.</p>

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
sr@ijekavianlatin: <p>Ispalite označeni laser da otkrijete drugu vrstu djelovanja.</p>

en: Simple deflection
sr@ijekavianlatin: Jednostavno skretanje

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
sr@ijekavianlatin: <p>Međudejstvo zraka koji ne pogađa loptu neposredno, već prolazi s jedne njene strane, naziva se <i>skretanje</i>. Ugao skretanja zraka je uvijek <i>90 stepeni</i>.</p><p>Primjer: Prikazana lopta će skrenuti zrak „2“ nagore, kako je prikazano, ali ovo <i>nije</i> jedina mogućnost.</p>

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
sr@ijekavianlatin: <p>Kliknite na <i>Sljedeći</i> da biste vidjeli drugi raspored loptica koje skreću laserski zrak kako je prikazano.</p>

en: Several deflections
sr@ijekavianlatin: Više skretanja

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
sr@ijekavianlatin: <p>Kao što možete vidjeti, međudejstva unutar crne kutije mogu biti vrlo složena!</p><p>Laserski zrak koji ulazi i izlazi na položajima „2“ može biti skrenut i sa ovom postavom tri lopte.</p>

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
sr@ijekavianlatin: <p>Ispalite označeni laser da biste otkrili drugačiji rezultat.</p>

en: Reflection
sr@ijekavianlatin: Odbijanje

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako laserski zrak napusti crnu kutiju <i>na tački ulaska</i>, znači da je odbijen unazad u njoj.</p><p>Primer: Namjestili smo dvije lopte u postavu koja bi dovela do takvog odbijanja.</p>

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
sr@ijekavianlatin: <p>Ispalite označeni laser da biste vidjeli još jedan slučaj povratnog odbijanja.</p>

en: Special reflection
sr@ijekavianlatin: Posebno odbijanje

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako je lopta <i>uz ivicu kutije</i> (a nema drugih lopti u blizini), doći će do povratnog odbijanja zraka usmerenog u crnu kutiju tačno pored nje.</p><p>Primjer: Prikazana postava može dovesti do povratnog odbijanja.</p>

en: Nearly done. Click on "Next".
sr@ijekavianlatin: <p>Skoro smo gotovi. Kliknite na <i>Sljedeći</i>.</p>

en: Marker for "free position"
sr@ijekavianlatin: Obilježivač „slobodnog položaja“

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
sr@ijekavianlatin: <p>Sigurni smo da nema lopti u prve dvije kolone. Da ih ima, zrak koji je ušao na položaju „1“ pogodio bi loptu ili bio skrenut loptom u koloni 2. Možete obilježiti „slobodni položaj“ desnim klikom miša (pogledajte i prečice sa tastature).</p><p>Primjer: Ima 12 obilježivača u prve dvije kolone.</p>

en: Click on "Next".
sr@ijekavianlatin: <p>Kliknite na <i>Sljedeći</i>.</p>

en: Marking balls
sr@ijekavianlatin: Obilježavanje lopti

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
sr@ijekavianlatin: <p>Kada ste odredili gdje je lopta, obilježite položaj lijevim dugmetom miša. Obilježivač uklanjate ponovnim pritiskom lijevog dugmeta. Posljednji savjet: ako niste sigurni u položaj lopte, desnim klikom polje možete označiti kao „nesigurno“ (pogledajte i prečice sa tastature.)</p><p>Primjer: Obilježili smo jedan položaj kao siguran, a drugi kao nesiguran.</p>

en: Let us play!
sr@ijekavianlatin: Hajde da igramo!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
sr@ijekavianlatin: <p><i>Čestitamo!</i> Sada znate <i>sva pravila</i> K‑crne‑kutije.</p><p><i>Možete početi sa igranjem.</i> Pokušajte sami da završite ovu partiju tutorijala!</p><p>Savjet: Poslali smo dovoljno zraka da možete sa sigurnošću odrediti položaje tri lopte. Naravno, možete upotrijebiti još zraka ako vam je potrebno.</p>

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
sr@ijekavianlatin: <p>Dovršite postavljanje lopti i kliknite na <i>Gotovo!</i> kada završite!</p>

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
sr@ijekavianlatin: Fajl trenutne teme grafičkih elemenata (*.svgz fajl sa putanjom i nastavkom)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
sr@ijekavianlatin: Broj lopti za poseban nivo težine

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
sr@ijekavianlatin: Broj kolona za poseban nivo težine

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
sr@ijekavianlatin: Broj redova za poseban nivo težine

en: KBlackBox
sr@ijekavianlatin: K‑crna‑kutija

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
sr@ijekavianlatin: Pronađite lopte skrivene u crnoj kutiji ispaljivanjem laserskih zraka!

en: (c) 2007, Nicolas Roffet
    (c) 1999-2000, Robert Cimrman
sr@ijekavianlatin: © 2007, Nikola Rofe
    © 1999–2000, Robert Cimerman

en: Nicolas Roffet
sr@ijekavianlatin: Nikola Rofe

en: Developer of version 0.4.
sr@ijekavianlatin: Programer verzije 0.4.

en: Robert Cimrman
sr@ijekavianlatin: Robert Cimerman

en: Original developer
sr@ijekavianlatin: Prvobitni programer

en: Johann Ollivier Lapeyre
sr@ijekavianlatin: Johan Olivje Laper

en: Artist
sr@ijekavianlatin: Crtač
