kblackbox - en to sv translation catalogue (98 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
sv[0]:  kula
sv[1]:  kulor

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
sv[0]:  kolumn
sv[1]:  kolumner

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
sv[0]:  rad
sv[1]:  rader

[ctx: Difficulty level title]
en: Configurable
sv: Inställningsbar

en: Start Tutorial
sv: Starta övning

en: Start tutorial
sv: Starta övning

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
sv: <qt><b>Övningen</b> är ett snabbt, lättanvänt och interaktivt sätt att lära sig spelets regler. Gör den om du inte känner till reglerna.</qt>

en: New Sandbox Game
sv: Nytt sandlådespel

en: Start a new sandbox game
sv: Starta ett nytt sandlådespel

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
sv: <qt><p>I ett <b>sandlådespel</b> visas lösningen i början av spelet. Det är användbart för att förstå spelets principer.</p><p>Det är dock inte särskilt roligt efter ett tag. Då är det dags att starta ett riktigt spel.</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
sv: Klar!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
sv: <qt><ul><li>Först måste du placera alla kulor i den svarta lådan. För att gissa rätt platser för kulorna och se hur de påverkar laserstrålarna, använder man lasrarna som omger den svarta lådan.</li><li><b>När du tycker att du är klar</b> ska du klicka här.</li></ul><p>Observera att det bara är möjligt att klicka här om du har placerat ut rätt antal kulor.</p></qt>

en: Give up the game
sv: Ge upp spelet

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
sv: <qt><p>Välj "<b>Lös</b>" om du vill ge upp det pågående spelet. Då visas lösningen.</p><p>Om du placerat alla kulorna och inte vill ge upp, välj "Klar!".</p></qt>

en: Enable highlight under mouse
sv: Aktivera markering under musen

en: Move Down
sv: Flytta neråt

en: Move Up
sv: Flytta uppåt

en: Move Left
sv: Flytta åt vänster

en: Move Right
sv: Flytta åt höger

en: Switch Ball or Shoot Laser
sv: Byt kula eller avfyra lasern

en: Switch Marker
sv: Byt markör

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
sv: Observera: Du kan<br />ändra inställningarna<br /> för egna spel i<br />inställningsdialogrutan.

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
sv[0]: Du måste först ta bort en kula från den svarta lådan.
sv[1]: Du måste först ta bort %1 kulor från den svarta lådan.

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
sv: För att kontrollera om du gissade rätt platser för kulorna, klicka här.

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
sv[0]: Du måste placera ut ytterligare 1 kula i den svarta lådan.
sv[1]: Du måste placera ut ytterligare %1 kulor i den svarta lådan.

en: Game over.
sv: Spelet slut.

en: Game paused.
sv: Paus i spelet.

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
sv: Att klicka på "Klar!" är det normala sättet att kontrollera kulornas positioner när spelet är klart. I övningen är det dock inte möjligt att avsluta spelet innan du når det sista steget.
    Avsluta först övningen.

en: Check positions
sv: Kontrollera positioner

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
sv: Din slutliga poäng blev: %1.<br />Du lyckades riktigt bra!

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
sv: Men den räknas inte<br />eftersom <b>det är sandlådan!</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
sv: Din slutliga poäng blev: %1.<br />Jag tror du behöver mer träning.

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
sv: Paus i spelet.<br />Klicka på "%1" för att fortsätta.

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
sv: Vill du avbryta det nuvarande egna spelet och börja ett nytt med de nya inställningarna?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
sv: Starta nytt spel

en: Custom Game
sv: Eget spel

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
sv: Du kan tyvärr inte ge upp under övningen.

en: Solve
sv: Lös

en: You placed all the balls. Great!
    You should now click on "Done!" to end the game and check if you guessed correctly.
    So, do you really want to give up this game?
sv: Du har placerat alla kulor. Utmärkt!
    Klicka nu på "Klar!" för att avsluta spelet och kontrollera om du gissat rätt.
    Vill du verkligen ge upp spelet?

en: Give up
sv: Ge upp

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
sv[0]: Du borde placera %1 kula.
sv[1]: Du borde placera %1 kulor.

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
sv[0]: Du har placerat %1.
sv[1]: Du har placerat %1.

en: Do you really want to give up this game?
sv: Vill du verkligen ge upp spelet?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
sv: Observera: I sandlådeläget,<br />visas redan lösningen.<br />Ha det så kul!

en: This will be the end of the current game!
sv: Det här kommer att avsluta aktuellt spel.

en: Start new game
sv: Starta nytt spel

en: Score
sv: Poäng

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
sv: <qt><p>Här är <b>dina poäng</b>. Du ska försöka få det lägsta möjliga antal du kan.</p><p>Poängen ökar:<ul><li>med tiden: <b>1 poäng</b> per sekund.</li><li>med användning av lasrar:<ul><li><b>3 poäng</b> om laserstrålen träffar en kula eller kommer ut där den gick in,</li><li><b>9 poäng</b> om den går ut på ett annat ställe.</li></ul></li></ul></p><p>Poängen blir <b>999</b> vid spelets slut om du gör ett misstag.</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
sv: <qt><p>Det här är <b>spelets huvudområde</b>.</p><ul><li>Den <b>svarta lådan</b> finns i mitten.</li><li>Till vänster finns <b>kulorna</b> som du ska placera på den svarta lådan.</li><li>Omkring den svarta lådan finns <b>lasrar</b> som ersätts av <b>information om påverkan</b> när de används.</li></ul></qt>

en: Tutorial
sv: Övning

en: Displays the progress of the tutorial.
sv: Visa övningens förlopp.

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
sv: Beskriv vad du måste göra för att nå nästa steg i övningen.

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
sv: &Föregående

en: Go back to the previous tutorial step.
sv: Gå till föregående steg i övningen.

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
sv: &Nästa

en: Go to the next tutorial step.
sv: Gå till nästa steg i övningen.

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
sv: Övningen lär dig hur man spelar Svarta lådan baserat på ett enkelt exempel.<br /><br />Vi spelar med en fyrkantig svart låda med sex kolumner och sex rader och tre <b>dolda</b> kulor inne i den, omgiven av 24 lasrar.<br /><br />Målet är att <b>hitta kulornas positioner</b>.

en: Click on "Next"
sv: Klicka på "Nästa"

en: Black box principles
sv: Svarta lådans princip

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
sv: De dolda kulorna är inte synliga, men vi kan avfyra laserstrålar mot lådan från olika håll och observera om laserstrålarna kommer ut ur lådan, och om de gör det, var de kommer ut.<br /><br />Laserstrålarna påverkas av kulorna på olika sätt.

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
sv: Klicka på den markerade lasern för att skjuta en stråle in i den svarta lådan.

en: No interaction
sv: Ingen påverkan

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
sv: Om en laserstråle inte påverkar någon kula i den svarta lådan, kommer den ut på motsatt sida den gick in.<br /><br />Antag till exempel att vi har tre kulor i lådan som visas. De påverkar inte laserstrålen "1".<br /><br /> När spelet går vidare, markeras varje par av ingångs- och utgångsplatser med olika tal.

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
sv: Avfyra nu den markerade lasern för att upptäcka den första typen av påverkan.

en: Hit
sv: Träff

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
sv: En direkt kollision av strålen med en kula är en "<b>träff</b>". En stråle som träffar en kula kommer <b>inte</b> ut ur den svarta lådan.<br /><br />Den avfyrade laserstrålen i exemplet kan ha träffat kulan på platsen som visas, men träffens exakta plats är inte säker. Det finns många andra möjligheter.

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
sv: Avfyra den markerade lasern för att upptäcka den andra typen av påverkan.

en: Simple deflection
sv: Enkel avvikelse

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
sv: Den påverkan som orsakas av en stråle som inte träffar en kula, men passerar vid sidan om den, kallas en "<b>avvikelse</b>". Vinkeln för avvikelsen när kulan påverkar strålen är alltid <b>90 grader</b>.<br /><br />Kulan som syns i exemplet skulle ge laserstråle "2" avvikelsen uppåt, som visas, men det är <b>inte</b> den enda möjligheten.

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
sv: Klicka på "Nästa" för att se ytterligare en möjlig kombination av positioner för kulorna som ger laserstrålen den visade avvikelsen.

en: Several deflections
sv: Flera avvikelser

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
sv: Som du märker kan kulornas påverkan i den svarta lådan vara ganska komplicerad.<br />En laserstråle som går in och kommer ut på position "2" kan ha fått sin avvikelse från den här placeringen av tre kulor.

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
sv: Avfyra den markerade lasern för att upptäcka en annan typ av resultat.

en: Reflection
sv: Reflektion

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
sv: Om laserstrålen kommer ut ur den svarta lådan <b>där den gick in</b>, har den reflekterats bakåt inne i den svarta lådan.<br /><br />I exemplet har vi placerat två kulor åt dig på ett sätt som skulle ge en sådan reflektion.

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
sv: Avfyra den markerade lasern för att se en annan typ av bakåtreflektion.

en: Special reflection
sv: Särskild reflektion

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
sv: Om en kula finns <b>vid lådans kant</b> (utan någon annan intilliggande kula), orsakar alla strålar som riktas mot den svarta lådan direkt intill den en reflektion.<br /><br />Följande placering i exemplet orsakar en reflektion.

en: Nearly done. Click on "Next".
sv: Nästan klar. Klicka på "Nästa".

en: Marker for "free position"
sv: Markör för "tom position"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
sv: Vi är säkra på att det inte finns någon kula i de två första kolumnerna. Om det fanns några skulle strålen som går in vid "1" träffa en kula eller få en avvikelse av en kula i kolumn "2". Du kan markera en "tom position" med ett högerklick med musen (se också snabbtangenter).<br /><br />I exemplet finns det 12 markörer i de två första kolumnerna.

en: Click on "Next".
sv: Klicka på "Nästa".

en: Marking balls
sv: Markera kulor

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
sv: När du har räknat ut var en kula finns, använd vänster musknapp för att markera den. Använd vänster musknapp igen för att ta bort en kula. Ett sista tips: Om du inte är säker på en kulas position kan du också använda ett högerklick på kulan för att ange positionen som "osäker".<br /><br />Vi markerade en position som säker och den andra som osäker i exemplet.

en: Let us play!
sv: Låt oss spela!

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
sv: <b>Gratulerar!</b> Nu känner du till <b>alla regler</b> som gäller för den svarta lådan.<br /><br /><b>Du kan börja spela</b>: Försök att avsluta övningen själv.<br /><br />Tips: Vi har avfyrat tillräckligt många strålar i den svarta lådan för att entydigt kunna gissa de tre kulornas positioner. Du kan förstås använda några fler lasrar om det behövs.

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
sv: Slutför utplaceringen av alla kulor och klicka på "Klar" när du är klar.

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
sv: Fil för de grafiska elementens nuvarande tema. (SVGZ-fil med sökväg och filändelse)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
sv: Antal kulor för egen svårighetsnivå

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
sv: Spelplanens antal kolumner för egen svårighetsnivå

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
sv: Spelplanens antal rader för egen svårighetsnivå

en: KBlackBox
sv: Svarta lådan

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
sv: Hitta kulorna dolda i den svarta lådan genom att skjuta laserstrålar!

en: (c) 2007, Nicolas Roffet
    (c) 1999-2000, Robert Cimrman
sv: © 2007, Nicolas Roffet
    © 1999-2000, Robert Cimrman

en: Developer of version 0.4.
sv: Utvecklare av version 0.4.

en: Original developer
sv: Ursprunglig utvecklare

en: Artist
sv: Grafiker
