kblackbox - en to th translation catalogue (94 entries)

[ctx: A number between 1 and 99 is displayed in front of it.]
en:  ball |  balls
th[0]:  ลูก

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  column |  columns
th[0]:  คอลัมน์

[ctx: A number between 2 and 30 is displayed in front of it.]
en:  row |  rows
th[0]:  แถว

en: Start Tutorial
th: ช่วยสอนเล่นเกม

en: Start tutorial
th: ช่วยสอนเล่นเกม

en: <qt>The <b>tutorial</b> is a fast, user friendly and interactive way to learn the rules of the game. Start it if you do not know them!</qt>
th: <qt><b>บทช่วยสอนเล่นเกม</b>นั้น เป็นวิธีที่รวดเร็วในการเรียนรู้ว่าเกมมีกฎต่าง ๆ อย่างไร และมีเคล็ดลับในการเล่นแบบใดบ้าง คุณควรดูบทช่วยสอนเล่นเกม หากคุณไม่ทราบถึงวิธีการเล่นเกมนี้ !</qt>

en: New Sandbox Game
th: เกมกระบะทราย

en: Start a new sandbox game
th: เริ่มเกมกระบะทรายใหม่

en: <qt><p>In a <b>sandbox game</b>, the solution is displayed at the beginning of the game. This is useful to understand the game principles.</p><p>However: after a while, it is not really fun and you should try to start a real game!</p></qt>
th: <qt><p>ใน<b>เกมแบบกระบะทราบ</b> จะมีการแสดงตำแหน่งลูกบอลจริง ๆ ให้เห็นตั้งแต่เมื่อเริ่มเล่น ซึ่งจะมีประโยชน์ในการทำความเข้าใจถึงวิธีการเล่น</p><p>อย่างไรก็ตาม: หลังจากที่เข้าใจและเล่นเกมนี้เป็นแล้ว คุณก็ควรจะทำการเล่นเกมจริงแทนดีกว่า เนื่องจากสนุกกว่าการเล่นที่เห็นเฉลยแล้ว !</p></qt>

[ctx: This is the last action of a game to check the result, when the user is done.]
en: Done!
th: เสร็จแล้ว!

en: <qt><ul><li>First, you have to place all the balls on the black box. To guess the correct positions of the balls and see how they interact with laser beams, you should use the lasers that are positioned around the black box.</li><li><b>When you think you are done</b>, you should click here.</li></ul><p>Note that it is only possible to click here if you have placed the correct number of balls.</p></qt>
th: <qt><ul><li>คุณต้องทำการวางลูกบอลต่าง ๆ ทั้งหมดลงในกล่องดำ เพื่อเดาถึงตำแหน่งที่ถูกต้องจริง ๆ ของลูกบอลที่มีอยู่ และลองยิงแสงเลเซอร์จากเครื่องยิงที่อยู่รอบ ๆ กล่องดำ เพื่อดูการกระทบแบบต่าง ๆ ของลำแสง </li> <li><b>เมื่อคุณวางบอดทั้งหมดแล้ว</b> ก็ให้ทำการคลิกที่นี่</li></ul><p>โปรดทราบ คุณสามารถทำการคลิกที่นี่ได้ เมื่อคุณได้วางลูกบอลลงในตำแหน่งต่าง ๆ จนครบจำนวนลูกบอลแล้วเท่านั้น</p></qt>

en: Give up the game
th: ขอยอมแพ้

en: <qt><p>Choose "<b>Solve</b>" if you want to give up the current game. The solution will be displayed.</p><p>If you placed all the balls and do not want to give up, choose "Done!".</p></qt>
th: <qt><p>เลือกที่ "<b>แก้ปัญหา</b>" หากคุณต้องารจะยอมแพ้เกมปัจจุบัน และจะมีการเฉลยว่าลูกบอลอยู่ที่ใดบ้าง</p><p>หากคุณได้วางลูกบอลจนหมดแล้ว และไม่อยากจะยอมแพ้ ให้คลิกที่ "เสร็จแล้ว!" แทน</p></qt>

en: Move Down
th: ย้ายลงด้านล่าง

en: Move Up
th: ย้ายขึ้นด้านบน

en: Move Left
th: ย้ายไปด้านซ้าย

en: Move Right
th: ย้ายไปด้านขวา

en: Switch Ball or Shoot Laser
th: สลับลูกบอลหรือยิงแสงเลเซอร์

en: Switch Marker
th: สลับเครื่องหมาย

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: You can change<br />the parameters of<br />custom games in the<br />Settings dialog.
th: โปรดทราบ: คุณได้แก้ไข<br />ค่าพารามิเตอร์ต่าง ๆ <br />ของเกมที่ปรับแต่งเอง <br />ในกล่องตั้งค่าต่าง ๆ

en: First, you need to remove 1 ball from the black box. | First, you need to remove %1 balls from the black box.
th[0]: คุณต้องเอาลูกบอลออกจากกล่องดำ %1 ลูกก่อน

en: To check if you successfully guessed the ball positions, click here!
th: เพื่อตรวจสอบว่าคุณเดาตำแหน่งลูกบอลได้สำเร็จหรือไม่ ให้คลิกที่นี่ !

en: You need to place 1 more ball on the black box. | You need to place %1 more balls on the black box.
th[0]: คุณต้องการจะวางลูกบอล %1 ลูก ซึ่งมากกว่าบอลบนกล่องดำ

en: Game over.
th: จบเกม

en: Game paused.
th: เกมหยุดชั่วคราว

en: Clicking on "Done!" is the normal way to check the positions of the balls at the end of the game. However, it is not possible in the tutorial to end the game before you reached the last step.
    Please first finish the tutorial.
th: การคลิกที่ปุ่ม "เสร็จแล้ว!" เป็นหนทางปกติที่จะใช้ตรวจสอบตำแหน่งของลูกบอลต่าง ๆ เมื่อจบเกมแล้ว อย่างไรก็ตาม คุณจะไม่สามารถคลิกปุ่มนี้ได้ในบทช่วยสอนการเล่นเกม จนกว่าคุณจะถึงขั้นสุดท้ายในบทช่วยสอนเสียก่อน
    ดังนั้นโปรดเรียนรู้บทช่วยสอนการเล่นจนเสร็จสิ้นเสียก่อน

en: Check positions
th: ตรวจสอบตำแหน่งต่าง ๆ

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />You did really well!
th: คะแนนของคุณคือ: %1<br />ทำได้ดีมาก !

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: But it does not count<br />because <b>it is the sandbox!</b>
th: แต่ไม่มีการนับ<br />เนื่องจาก <b>มันเป็นกระบะทราย !</b>

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Your final score is: %1.<br />I guess you need more practice.
th: คะแนนของคุณคือ: %1<br />ขอแนะนำให้คุณฝึกหัดให้มากกว่านี้

en: Game paused.<br />Press "%1" to resume.
th: เกมถูกหยุดไว้ชั่วคราว<br />กด "%1" เพื่อกลับไปเล่นเกมต่อ

en: Do you want to cancel the current custom game and start a new one with the new parameters?
th: คุณต้องการจะยกเลิกเกมที่กำลังเล่นอยู่ในปัจจุบัน แล้วเริ่มเกมใหม่ที่มีการใช้พารามิเตอร์ใหม่ต่าง ๆ นี้หรือไม่ ?

en: Custom Game
th: ปรับแต่งเกมเอง

en: Sorry, you may not give up during the tutorial.
th: ขออภัย คุณไม่สามารถยอมแพ้ในระหว่างการสอนเล่นเกมได้

en: Solve
th: แก้ปัญหา

en: Give up
th: ขอยอมแพ้

en: You should place %1 ball!
     | You should place %1 balls!
th[0]: คุณควรจะวางบอล %1 ลูก !

en: You have placed %1.
     | You have placed %1.
th[0]: คุณได้วางลูกบอลไปแล้ว %1

en: Do you really want to give up this game?
th: คุณต้องการจะยอมแพ้ในเกมนี้จริง ๆ หรือไม่ ?

[ctx: The text may not be too wide. So please use some HTML-BR-tags to have something more or less as wide as in english. Thanks!]
en: Note: In the sandbox mode,<br />the solution is already displayed.<br />Have fun!
th: โปรดทราบ: ในโหมดกระบะทราย <br />จะมีการแสดงตำแหน่งลูกบอลจริงให้เห็นทั้งหมด <br />ขอให้สนุกนะ !

en: This will be the end of the current game!
th: นี่จะเป็นการจบเกมปัจจุบันซึ่งคุณยังเล่นไม่จบ !

en: Start new game
th: เริ่มเกมใหม่

en: Score
th: คะแนน

en: <qt><p>This is <b>your score</b>. You should try to get the lowest possible.</p><p>The score increases:<ul><li>with time: <b>1 point</b> per second.</li><li>with the use of lasers:<ul><li><b>3 points</b> if the laser beam hits a ball or exits at the entry point,</li><li><b>9 points</b> if it exits at another entry point.</li></ul></li></ul></p><p>Your score is set to <b>999</b> at the end of the game if you make a mistake.</p></qt>
th: <qt><p>นี่เป็น<b>คะแนนของคุณ</b> คุณควรจะพยายามให้มันมีค่าต่ำที่สุดเท่าที่จะทำได้ </p><p>คะแนนจะเพิ่มขึ้น:<ul><li>ตามเวลา: <b>1 คะแนน</b> ต่อหนึ่งวินาที</li><li>การยิงแสงเลเซอร์:<ul><li><b>3 คะแนน</b> หากแสงยิงโดนลูกบอล หรือพุ่งออกมาตำแหน่งเดียวกันกับที่ใช้ยิง</li><li><b>9 คะแน</b> หากแสงพุ่งออกในตำแหน่งอื่น ๆ</li></ul></li></ul></p> <p>คะแนนของคุณจะถูกตั้งเป็นค่า <b>999</b> เมื่อจบเกมหากคุณได้ทำอะไรผิดพลาดไป</p></qt>

en: <qt><p>This is the <b>main game area</b>.</p><ul><li>The <b>black box</b> is in the center.</li><li>On the left, there are the <b>balls</b> you have to place over the black box.</li><li>Around the black box, there are <b>lasers</b> that are replaced with <b>interaction information</b> if you use them.</li></ul></qt>
th: <qt><p>นี่เป็น<b>พื้นที่หลักของเกม</b></p><ul><li>โดยมี<b>กล่องดำ</b> อยู่ตรงกลาง</li><li>ทางด้านซ้ายจะมี<b>ลูกบอลต่าง ๆ</b> ที่คุณจะต้องใช้วางมันลงไปในกล่องดำ</li><li>ส่วนรอบ ๆ กล่องดำนั้น จะมี<b>เครื่องยิงแสงเลเซอร์</b> ซึ่งจะแสดง<b>ไอคอนข้อมูลบางอย่าง</b>ให้ทราบหลังจากมีการยิงแสงแล้ว</li></ul></qt>

en: Tutorial
th: บทสอนเล่นเกม

en: Displays the progress of the tutorial.
th: แสดงความคืบหน้าของการสอนเล่น

en: Describes what you should do to reach the next tutorial step.
th: อธิบายว่าคุณควรจะทำอะไร เพื่อจะได้ไปต่อยังบทเรียนรู้ถัดไป

[ctx: Previous tutorial step]
en: &Previous
th: &ก่อนหน้า

en: Go back to the previous tutorial step.
th: ไปยังการสอนขั้นก่อนหน้านี้

[ctx: Next tutorial step]
en: &Next
th: &ถัดไป

en: Go to the next tutorial step.
th: ไปยังการสอนขั้นถัดไป

en: Welcome!
th: ขอต้อนรับ !

en: This tutorial will teach you how to play KBlackBox, using a simple example.<br /><br />We are playing with a square black box of 6 columns and 6 rows. It has 3 balls <b>hidden</b> inside it and 24 laser probes around it.<br /><br />The goal is to <b>find the positions of the balls.</b>
th: บทเรียนนี้ จะสอนคุณให้เล่นเกม 'กล่องดำ-K' โดยจะใช้ตัวอย่างเกมปกติมาใช้ในการสอน <br /><br />ตอนนี้เรากำลังเล่นกล่องดำแบบสี่เหลี่ยมจตุรัส ที่มีขนาด 6 คอลัมน์และ 6 แถวอยู่ และมันมีลูกบอลจำนวน 3 ลูก <b>ถูกซ่อนอยู่</b>ภายในกล่องนี้ โดยมีเครื่องยิงเลเซอร์จำนวน 24 เครื่องอยู่รอบ ๆ กล่อง<br /><br />เป้าหมายของเราคือ <b>ทำการค้นหาตำแหน่งของลูกบอลต่าง ๆ ที่ซ่อนอยู่ในกล่อง</b>

en: Click on "Next"
th: คลิกที่ปุ่ม "ถัดไป"

en: Black box principles
th: วิธีการเล่นกล่องดำ

en: The balls are not visible, but we can shoot laser beams into the box at different entry points and observe if the laser beams leave the box, and if they do, where they come out.<br /><br />The laser beams interact with the balls in various ways.
th: เราจะมองไม่เห็นลูกบอลต่าง ๆ เนื่องจากมันถูกซ่อนอยู่ แต่เราสามารถจะยิงแสงเลเซอร์ จากจุดยิงเริ่มต้นต่าง ๆ เข้าไปในกล่องได้ แล้วคอยตรวจสอบดูว่า แสงเลเซอร์พุ่งเข้าและพุ่งออกไปนอกกล่องหรือไม่ หากพุ่งออกไป มันพุ่งออกไปที่ตำแหน่งใด<br /><br />ทั้งนี้ ลำแสงเลเซอร์ที่กระทำต่อลูกบอลนั้น จะมีหลายรูปแบบ

en: Please click on the marked laser to shoot a beam into the black box.
th: คลิกที่เครื่องยิงเลเซอร์ที่ถูกทำเครื่องหมาย เพื่อยิงลำแสงเข้าไปในกล่องดำ

en: No interaction
th: ไม่มีการโต้ตอบใด ๆ

en: If a laser beam does not interact with any ball in the black box, it comes out at the point opposite the entry point.<br /><br />Example: Suppose we have 3 balls in the box as shown. They will not affect laser beam "1".<br /><br />As the game progresses, each pair of entry/exit points is marked with a different number.
th: หากแสงเลเซอร์ไม่มีการกระทบกับลูกบอลใด ๆ ในกล่องดำ มันก็จะออกนอกกล่องในตำแหน่งตรงข้ามจุดเริ่มยิงแสง <br /> <br />ตัวอย่าง: สมมติว่าเรามีลูกบอล 3 ลูกตามที่แสดงในกล่อง พวกมันจะไม่ได้รับผลใด ๆ จากลำแสง "1"<br /><br />ในระหว่างการเล่นเกม คู่ของจุดเริ่มยิงแสงและตำแหน่งแสงออกแต่ละคู่ จะถูกทำเครื่องหมายเป็นเลขที่ต่างกัน

en: Now shoot the marked laser to discover the first kind of interaction.
th: ตอนนี้ให้ทำการยิงแสงที่เครื่องยิงที่มีเครื่องหมาย เพื่อเรียนรู้เกี่ยวกับชนิดของการกระทบแบบแรก

en: Hit
th: ยิงโดน

en: A direct impact on a ball is called a "<b>hit</b>". A beam that hits a ball does <b>not</b> emerge from the black box.<br /><br />Example: The beam might have hit a ball at the position shown, but the exact position of the hit is not certain: There are many other possibilities.
th: หากลำแสงกระทบกับลูกบอลโดยตรง เราจะเรียกว่า "<b>ยิงโดน</b>" ลำแสงที่ยิงโดนลูกบอลจะ<b>ไม่</b>พุ่งออกมาจากกล่องดำเลย<br /> <br />ตัวอย่าง: ลำแสงน่าจะยิงโดนลูกบอล ณ ตำแหน่งที่แสดงให้เห็น แต่ตำแหน่งจริงของการยิงโดนอาจจะไม่ใช่ตำแหน่งนั้นก็ได้: เนื่องจากมันสามารถมีความเป็นไปได้หลายอย่าง

en: Shoot the marked laser to discover the second kind of interaction.
th: ยิงเครื่องยิงที่มีเครื่องหมาย เพื่อเรียนรู้เกี่ยวกับชนิดของการกระทบแบบที่สอง

en: Simple deflection
th: ทิศทางเบี่ยงเบนแบบพื้นฐาน

en: The interaction of a beam that does not actually hit a ball, but aims to one side of it, is called a "<b>deflection</b>". The angle of deflection of the beam is always <b>90 degrees</b>.<br /><br />Example: The ball shown would deflect beam "2" upward, as shown, but this is <b>not</b> the only possibility.
th: ทิศทางของลำแสงนั้นไม่ได้ยิงโดนลูกบอลโดยตรง แต่มีปลายทางเป็นอีกด้านหนึ่งของมัน ซึ่งเราจะเรียกว่า "<b>ทิศทางเบี่ยงเบน</b>" มุมของการเบี่ยงเบนของลำแสงตามปกติ จะเป็นมุม <b>90 องศา</b><br /><br />ตัวอย่าง: ลูกบอลที่แสดงให้เห็น จะเบี่ยงเบนลำแสง "2" ขึ้นด้านบนตามที่แสดงให้ดู แต่มัน<b>ไม่ได้</b>มีเพียงความเป็นไปได้ตามรูปแบบนี้เท่านั้น

en: Click on "Next" to see another combination of ball positions that deflects the laser beam as shown.
th: คลิกที่ "ถัดไป" เพื่อดูรูปแบบตำแหน่งลูกบอลแบบอื่น ๆ ที่มีผลทำให้เกิดการเบี่ยงเบนลำแสงตามแบบที่แสดงให้ดู

en: Several deflections
th: ทิศทางเบี่ยงเบนแบบหลากหลาย

en: As you can see, interactions in the black box can be quite complicated!<br />A laser beam entering and exiting at the positions "2" might have been deflected by this configuration of 3 balls.
th: พิจารณาจากตัวอย่าง จะเห็นว่าลำแสงเลเซอร์ที่ถูกยิงเข้าและออกไป ณ ตำแหน่ง "2" นั้น ถูกเบี่ยงเบนโดยรูปแบบการจัดวางลูกบอล 3 ลูกนี้ได้เช่นเดียวกัน<br /><br />ดังนั้น คุณคงเห็นแล้วว่า รูปแบบทิศทางลำแสง และการกระทบในกล่องดำนั้นสามารถจะซับซ้อนกว่านี้ก็ได้ !

en: Shoot the marked laser to discover another kind of result.
th: ยิงเครื่องยิงที่มีเครื่องหมาย เพื่อเรียนรู้เกี่ยวกับชนิดอื่น ๆ ของผลลัพธ์

en: Reflection
th: การสะท้อนกลับ

en: If the laser beam leaves the black box <b>at the entry point</b>, it has been reflected backward inside the black box.<br /><br />Example: We have placed 2 balls for you in a configuration that would lead to such a reflection.
th: หากลำแสงเลเซอร์มีตำแหน่งที่ลำแสงออกจากกล่องที่<b>ตำแหน่งที่ยิงแสงเข้าไป</b> แสดงว่ามันเกิดการสะท้อนกลับภายในกล่องดำขึ้น<br /><br />ตัวอย่าง: เราได้จัดวางลูกบอล 2 ลูกให้คุณเห็นตามตัวอย่าง เพื่อแสดงให้เห็นว่า หากลูกบอลมีการจัดวางแบบนี้ จะทำให้เกิดการสะท้อนกลับของลำแสงขึ้น

en: Shoot the marked laser to see another backward reflection case.
th: ยิงเครื่องยิงที่มีเครื่องหมาย เพื่อเรียนรู้เกี่ยวกับการเกิดการสะท้อนกลับแบบอื่นๆ

en: Special reflection
th: การสะท้อนกลับแบบพิเศษ

en: If a ball is <b>at the edge of the box</b> (with no other ball nearby), a beam which is aimed into the black box directly beside it causes a backward reflection.<br /><br />Example: The configuration shown can cause a backward reflection.
th: หากมีลูกบอล<b>อยู่ติดขอบกล่อง</b> (และไม่มีลูกบอลอื่นอยู่ใกล้ ๆ) ลำแสงที่ยิงเข้าไปในกล่องดำ ณ ตำแหน่งข้าง ๆ ลูกบอลดังกล่าวนี้ ก็จะถูกสะท้อนกลับได้เช่นกัน<br /><br />ตัวอย่าง: ดูรูปแบบของลูกบอล จากกล่องดำ ซึ่งเป็นเหตุให้เกิดการสะท้อนกลับ

en: Nearly done. Click on "Next".
th: ใกล้จบบทเรียนแล้ว, เอ้า คลิกที่ "ถัดไป"

en: Marker for "free position"
th: การทำเครื่องหมาย "ตำแหน่งว่าง"

en: We are sure there are no balls in the first 2 columns. If there were any, the beam entering at position "1" would hit a ball or be deflected by a ball in column 2. You can mark a "free position" with a right mouse click (see also keyboard shortcuts).<br /><br />Example: There are 12 markers in the first 2 columns.
th: เราแน่ใจแล้วว่าไม่มีลูกบอลใด ๆ อยู่ในสองคอลัมน์แรกอย่างแน่นอน (ซึ่งหากมีบอลอยู่ เมื่อเรายิงแสงเริ่มจากตำแหน่ง "1" เข้าไป มันควรจะยิงโดนลูกบอล หรือลำแสงควรถูกเบี่ยงเบนหากมีบอลใด ๆ อยู่ในคอลัมน์ที่ 2) ดังนั้น คุณสามารถจะทำเครื่องหมาย "ตำแหน่งว่าง" ให้กับทั้งสองคอลัมน์นี้ได้ ด้วยการคลิกเมาส์ปุ่มขวา (หรือใช้ปุ่มพิมพ์ลัด - โปรดดูที่รายการปุ่มพิมพ์ลัด) <br /><br />ตัวอย่าง: ตอนนี้เราได้ทำเครื่องหมาย "ตำแหน่งว่าง" จำนวน 12 ตัว ให้กับสองคอลัมน์แรกแล้ว

en: Click on "Next".
th: คลิกที่ปุ่ม "ถัดไป"

en: Marking balls
th: การทำเครื่องหมายตำแหน่งลูกบอล

en: When you have worked out where a ball is, please use the left mouse button to mark it. To remove a ball mark, use the left mouse button again. Last tip: If you are not sure about a position, you can use a right click on a ball to mark it as "unsure". (See also keyboard shortcuts.)<br /><br />Example: We marked one position as sure, the other one as unsure.
th: หากคุณทราบแล้วว่าลูกบอลควรจะอยู่ที่ตำแหน่งใด ให้คลิกเมาส์ปุ่มซ้าย ที่ตำแหน่งที่คิดว่ามีลูกบอลอยู่ เพื่อทำเครื่องหมายว่ามีลูกบอลอยู่ และหากจะเอาเครื่องหมายออก ให้คลิกเมาส์ปุ่มซ้ายอีกครั้งที่ตำแหน่งที่ทำเครื่องหมายไป เคล็ดลับสุดท้าย: หากไม่มั่นใจว่าจะมีลูกบอลในตำแหน่งที่ทำเครื่องหมายไป ให้คลิกเมาส์ปุ่มขวาบนลูกบอล เพื่อทำเครื่องหมายเพิ่มว่า "ไม่แน่ใจ" (หรือใช้ปุ่มพิมพ์ลัดก็ได้ - ดูที่รายการปุ่มพิมพ์ลัด)<br /><br />ตัวอย่าง: เราได้ทำเครื่องหมายว่ามีลูกบอลอยู่หนึ่งตำแหน่ง และไม่แน่ใจอีกหนึ่งตำแหน่ง

en: Let us play!
th: เริ่มเล่นจริงกันได้แล้ว !

en: <b>Congratulations!</b> You now know <b>all the rules</b> for KBlackBox.<br /><br /><b>You can start to play.</b> Try to finish this tutorial game by yourself!<br /><br />Tip: We have sent in enough beams to deduce the positions of the 3 balls with certainty. Of course, you can use some more shots if needed.
th: <b>ยินดีด้วย !</b> ตอนนี้คุณได้เรียนรู้ถึง<b>วิธีการเล่นทั้งหมด</b>ของ 'กล่องดำ-K' แล้ว<br /><br /><b>คุณสามารถเริ่มเล่น</b>เกมตัวอย่างนี้ให้จบ ด้วยตัวคุณเองได้แล้ว !<br /><br />เคล็ดลับ: เราได้ยิงลำแสงเพียงพอแล้ว ที่จะคาดเดาถึงตำแหน่งของลูกบอลทั้ง 3 ลูกได้อย่างแน่ชัด และแน่นอน คุณสามารถยิงลำแสงเพิ่มอีกได้หากต้องการ

en: Finish placing the balls and click on "Done!" when you are done!
th: เพื่อเล่นให้จบ ให้ทำเครื่องหมายตำแหน่งลูกบอลที่เหลือ แล้วคลิกที่ "เสร็จแล้ว!" เมื่อคุณได้ทำเครื่องหมายทั้งหมดแล้ว !

note: i18n: ectx: label, entry (theme), group (KBlackBox Setup)
en: File of the current theme of the graphic elements. (SVGZ file with path and file extension)
th: แฟ้มของชุดตกแต่งปัจจุบันของส่วนประกอบกราฟิกต่าง ๆ (แฟ้ม SVGZ พร้อมพาธของแฟ้มและส่วนขยายแฟ้ม)

note: i18n: ectx: label, entry (balls), group (KBlackBox Setup)
en: Number of balls for custom difficulty level
th: จำนวนของลูกบอลเพื่อปรับแต่งระดับความยากของเกมเอง

note: i18n: ectx: label, entry (columns), group (KBlackBox Setup)
en: Number of columns of the board for custom difficulty level
th: จำนวนคอลัมน์ของกระดาน เพื่อปรับแต่งระดับความยากของเกมเอง

note: i18n: ectx: label, entry (rows), group (KBlackBox Setup)
en: Number of rows of the board for custom difficuty level
th: จำนวนแถวของกระดาน เพื่อปรับแต่งระดับความยากของเกมเอง

en: KBlackBox
th: กล่องดำ-K

en: Find the balls hidden in the black box by shooting laser beams!
th: ค้นหาลูกบอลต่าง ๆ ที่ถูกซ่อนอยู่ในกล่องดำ ด้วยการยิงแสงเลเซอร์หาตำแหน่ง !

en: (c) 2007, Nicolas Roffet
    (c) 1999-2000, Robert Cimrman
th: สงวนลิขสิทธิ์ (c) 2007, Nicolas Roffet
    สงวนลิขสิทธิ์ (c) 1999-2000, Robert Cimrman

en: Developer of version 0.4.
th: ผู้พัฒนา รุ่น 0.4

en: Original developer
th: ผู้พัฒนาแรกเริ่ม

en: Artist
th: ศิลปิน
