KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
hu: A használni kívánt grafikai téma.

note: i18n: ectx: label, entry (Sounds), group (Preferences)
en: Whether sound effects should be played.
hu: Be legyenek-e kapcsolva a hanghatások.

en: Score List : 0 - 0 - 0 - 0 - 0 - 0 - 0 - 0
hu: Pontlista: 0 - 0 - 0 - 0 - 0 - 0 - 0 - 0

en: Score List : %1 - %2 - %3 - %4 - %5 - %6 - %7 - %8
hu: Pontlista: %1 - %2 - %3 - %4 - %5 - %6 - %7 - %8

en: Rotate Piece Clockwise
hu: Elfordítás jobbra

en: Rotate Piece Counter Clockwise
hu: Elfordítás balra

en: Move Piece Left
hu: Elmozdítás balra

en: Move Piece Right
hu: Elmozdítás jobbra

en: Move Piece Down
hu: Elmozdítás lefelé

en: Drop the Piece
hu: Leejtés

en: Game Resumed!
hu: A játék folytatódik!

en: Game Paused!
hu: A játék szünetel!

en: Game Start!
hu: Játék indítása!

en: Game Over!
hu: Vége a játéknak!

en: You Win!
hu: Ön nyert!

en: You Lose!
hu: Ön vesztett!

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

en: Points: %1 - Lines: %2 - Level: %3
hu: Pontszám: %1 - Sor: %2 - Szint: %3

en: Single Game
hu: Egyszemélyes játék

en: Human vs AI
hu: Ember vs. gép

en: &Play Sounds
hu: &Hangok lejátszása

en: Points: 0 - Lines: 0 - Level: 0
hu: Pontszám: 0 - Sor: 0 - Szint: 0

en: A falling blocks game by KDE
hu: Játék lehulló elemekkel a KDE-től

en: (c) 2007, Mauricio Piacentini
hu: (c) Mauricio Piacentini, 2007.

en: Author
hu: Szerző

en: Developer
hu: Fejlesztő

en: New design of KBlocks for AI and tetris research platform
hu: Új dizájn a KBlocks mesterséges intelligenciájához és tetris kutató platform

en: Oxygen art for KDE4
hu: Oxygen-alapú grafika a KDE 4-hez

en: Setup kblocks game running mode.
    	0 = Desktop Mode	1 = Game Engine Mode
    	2 = Gui Mode	3 = Player Mode
hu: A kblocks játék futási módjának beállítása.
    	0 = Asztali mód	1 = Játékmotor mód
    	2 = Gui mód	3 = Játékos mód

en: Setup the configuration file for tetris researcher mode. Not for desktop users.
hu: A konfigurációs fájlok beállítása a tetris kutatási módhoz. Nem egyszerű felhasználóknak.
