kbounce - en to fr translation catalogue (32 entries)

en: No background pictures found.
fr: Aucune image d'arrière-plan trouvée.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KBounceBackgroundSelector)
en: kbouncebackgroundselector
fr: Sélecteur d'arrière plan de KBounce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRandomBackgroundPictures)
en: Enable random pictures as background
fr: Sélectionner des images aléatoires pour l'arrière-plan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgoundPicturePathLabel)
en: Choose picture path:
fr: Choisir l'emplacement de l'image :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
fr: Aperçu

en: Welcome to KBounce.
     Click to start a game
fr: Bienvenue sur KBounce.
     Cliquez pour démarrer une partie

en: Paused
     Click to resume
fr: Mis en pause
     Cliquez pour reprendre

en: You have successfully cleared more than %1% of the board
fr: Vous avez réussi à nettoyer plus de %1 % du plateau

en: %1 points: %2 points per remaining life
fr: %1 points : %2 points par vie restante

en: %1 points: Bonus
fr: %1 points : bonus

en: %1 points: Total score for this level
fr: %1 points : score total pour ce niveau

en: On to level %1. Remember you get %2 lives this time!
fr: Au niveau %1. Rappelez-vous que cette fois, vous avez %2 vies !

en: Game over.
     Click to start a game
fr: Fin de la partie.
    Cliquez pour démarrer une partie

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
fr: Définit l'utilisation ou non d'effets sonores durant la partie.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

en: Bounce Ball Game
fr: Jeu de balles rebondissantes

en: Original author
fr: Auteur original

en: Highscore
fr: Meilleurs scores

en: Port to KDE4. Current maintainer
fr: Portage vers KDE 4. Mainteneur actuel

en: Port to QGraphicsView framework
fr: Portage vers l'infrastructure « QGraphicsView »

en: Image Background and Fixes
fr: Arrière-plan avec images et corrections

en: Level: %1
fr: Niveau : %1

en: Score: %1
fr: Score : %1

en: Filled: %1%
fr: Aire remplie : %1 %

en: Lives: %1
fr: Vies : %1

en: Time: %1
fr: Durée : %1

en: &Play Sounds
fr: Jouer les &sons

en: Are you sure you want to quit the current game?
fr: Voulez-vous vraiment quitter la partie en cours ?

[ctx: @action;button]
en: Quit Game
fr: Quitter une partie

en: Game over. Click to start a game
fr: Fin de la partie. Cliquez pour démarrer une partie

en: Theme
fr: Thème

en: Background
fr: Arrière-plan
