kbounce - en to he translation catalogue (39 entries)

en: No background pictures found.
he: לא נמצאו תמונות רקע.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRandomBackgroundPictures)
en: Enable random pictures as background
he: הפעלת תמונות אקראיות כרקע

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgoundPicturePathLabel)
en: Choose picture path:
he: בחירת נתיב לתמונה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
he: תצוגה מקדימה

en: Welcome to KBounce.
     Click to start a game
he: ברוך בואך ל־KBounce.
     לחיצה תתחיל את המשחק

en: Paused
     Click to resume
he: מושהה
     לחיצה תמשיך את המשחק

en: You have successfully cleared more than %1% of the board
he: פינית בהצלחה יותר מ־%1% מהלוח

en: %1 points: %2 points per remaining life
he: %1 נקודות: %2 נקודות לכל חיים שנותרו

en: %1 points: Bonus
he: %1 נקודות: בונוס

en: %1 points: Total score for this level
he: %1 נקודות: התוצאה הכוללת לשלב זה

en: On to level %1. Remember you get %2 lives this time!
he: מתקדמים לשלב %1. נא לשים לב שהפעם יש עוד %2 חיים!

en: Game over.
     Click to start a game
he: המשחק נגמר
     לחיצה תתחיל משחק חדש

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
he: האם צלילי המשחק יושמעו.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
he: סרגל כלים ראשי

en: Bounce Ball Game
he: משחק כדור קופץ

en: (c) 2000-2005, Stefan Schimanski
    (c) 2007, Tomasz Boczkowski
he: (c) 2000‏-2005, סטפן שימנסקי
    (c) 2007, תומש בוצ׳קובסקי

en: Stefan Schimanski
he: סטפן שימנסקי

en: Original author
he: יוצר מקורי

en: Sandro Sigala
he: סנדרו סיגאלה

en: Highscore
he: תוצאת שיא

en: Benjamin Meyer
he: בנג׳מין מייר

en: Contributions
he: תרומות

en: Tomasz Boczkowski
he: תומש בוצ׳קובסקי

en: Port to KDE4. Current maintainer
he: הסבה ל־KDE4. מתחזק נוכחי

en: Dmitry Suzdalev
he: דמיטרי סוזדלב

en: Port to QGraphicsView framework
he: הסבה לתשתית QGraphicsView

en: Andreas Scherf
he: אנדראס שרף

en: Image Background and Fixes
he: תמונות רקע ותיקונים

en: Level: %1
he: שלב: %1

en: Score: %1
he: תוצאה: %1

en: Filled: %1%
he: שטח שמולא: %1%

en: Lives: %1
he: חיים: %1

en: Time: %1
he: זמן: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
he: השמעת צלילים

en: Are you sure you want to quit the current game?
he: לסיים את המשחק הנוכחי?

[ctx: @action;button]
en: Quit Game
he: יציאה מהמשחק

en: Game over. Click to start a game
he: המשחק נגמר. לחיצה תתחיל משחק חדש

[ctx: @title:tab]
en: Theme
he: ערכת עיצוב

[ctx: @title:tab]
en: Background
he: רקע
