kbounce - en to it translation catalogue (33 entries)

en: No background pictures found.
it: Non ci sono immagini per lo sfondo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRandomBackgroundPictures)
en: Enable random pictures as background
it: Abilita scelta casuale delle immagini di sfondo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgoundPicturePathLabel)
en: Choose picture path:
it: Scegli un'immagine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
it: Anteprima

en: Welcome to KBounce.
     Click to start a game
it: Benvenuto in KBounce.
     Con un clic puoi iniziare una partita

en: Paused
     Click to resume
it: In pausa
    Con un clic si riavvia

en: You have successfully cleared more than %1% of the board
it: Sei riuscito a bonificare più del %1% del campo di gioco.

en: %1 points: %2 points per remaining life
it: %1 punti: %2 punti per ogni vita rimanente

en: %1 points: Bonus
it: %1 punti: Premio

en: %1 points: Total score for this level
it: %1 punti: Punteggio totale per questo livello

en: On to level %1. Remember you get %2 lives this time!
it: Hai raggiunto il livello %1. Ricordati che ora hai %2 vite!

en: Game over.
     Click to start a game
it: Partita terminata.
     Con un clic puoi iniziare una partita

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
it: Per ascoltare i suoni del gioco.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra principale degli strumenti

en: Bounce Ball Game
it: Gioco Bounce Ball

en: (c) 2000-2005, Stefan Schimanski
    (c) 2007, Tomasz Boczkowski
it: © 2000-2005, Stefan Schimanski
    © 2007, Tomasz Boczkowski

en: Original author
it: Autore originale

en: Highscore
it: Classifica

en: Contributions
it: Contributi

en: Port to KDE4. Current maintainer
it: Conversione a KDE4 e attuale responsabile

en: Port to QGraphicsView framework
it: Conversione all'ambiente QGraphicsView

en: Image Background and Fixes
it: Immagini per lo sfondo e correzioni

en: Level: %1
it: Livello: %1

en: Score: %1
it: Punteggio: %1

en: Filled: %1%
it: Area bonificata: %1%

en: Lives: %1
it: Vite: %1

en: Time: %1
it: Tempo: %1

en: &Play Sounds
it: Con &suoni

en: Are you sure you want to quit the current game?
it: Vuoi davvero uscire dalla partita attuale?

[ctx: @action;button]
en: Quit Game
it: Esci

en: Game over. Click to start a game
it: Partita terminata. Con un clic puoi iniziarne un'altra

en: Theme
it: Tema

en: Background
it: Sfondo
