kbounce - en to ja translation catalogue (22 entries)

en: Welcome to KBounce.
     Click to start a game
ja: KBounce へようこそ。
    マウスクリックでゲームを開始します。

en: You have successfully cleared more than %1% of the board
ja: ボードの %1% を超えるエリアをクリアしました。

en: %1 points: %2 points per remaining life
ja: %1 ポイント: 残りライフあたり %2 ポイント

en: %1 points: Bonus
ja: %1 ポイント: ボーナス

en: %1 points: Total score for this level
ja: %1 ポイント: このレベルでの合計ポイント

en: On to level %1. Remember you get %2 lives this time!
ja: レベル %1 では %2 ライフあります!

en: Game over.
     Click to start a game
ja: ゲームオーバー。マウスクリックでゲームを開始します。

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
ja: ゲームの効果音を再生するかどうか。

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Highscore
ja: ハイスコア

en: Contributions
ja: 貢献者

en: Port to KDE4. Current maintainer
ja: KDE 4 への移植、現在のメンテナ

en: Port to QGraphicsView framework
ja: QGraphicsView フレームワークへの移植

en: Level: %1
ja: レベル: %1

en: Score: %1
ja: スコア: %1

en: Filled: %1%
ja: 埋めたエリア: %1%

en: Lives: %1
ja: ライフ: %1

en: Time: %1
ja: タイム: %1

en: &Play Sounds
ja: 効果音あり(&P)

en: Game over. Click to start a game
ja: ゲームオーバー。マウスクリックでゲームを開始します。

en: Theme
ja: テーマ
