kbounce - en to nl translation catalogue (31 entries)

en: No background pictures found.
nl: Geen achtergrondafbeeldingen gevonden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRandomBackgroundPictures)
en: Enable random pictures as background
nl: Schakel willekeurige afbeeldingen in als achtergrond

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgoundPicturePathLabel)
en: Choose picture path:
nl: Kies pad met afbeeldingen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Welcome to KBounce.
     Click to start a game
nl: Welkom bij KBounce.
     Klik om een spel te starten

en: Paused
     Click to resume
nl: Gepauzeerd
     Klik om verder te gaan

en: You have successfully cleared more than %1% of the board
nl: U hebt met succes meer dan %1% van het bord opgeschoond.

en: %1 points: %2 points per remaining life
nl: %1 punten: %2 punten per overgebleven leven

en: %1 points: Bonus
nl: %1 punten (bonus)

en: %1 points: Total score for this level
nl: %1 punten (totale score voor dit niveau)

en: On to level %1. Remember you get %2 lives this time!
nl: Tot niveau %1, onthoud dat u dit keer %2 levens krijgt!

en: Game over.
     Click to start a game
nl: Einde spel.
     Klik om een spel te starten

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
nl: Of spelgeluiden afgespeeld moeten worden.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: Bounce Ball Game
nl: Bounce - ballenspel

en: Original author
nl: Oorspronkelijke auteur

en: Highscore
nl: Topscore

en: Contributions
nl: Bijdragen

en: Port to KDE4. Current maintainer
nl: Overdracht naar KDE4 en huidige onderhouder

en: Port to QGraphicsView framework
nl: Overdracht naar QGraphicsView-raamwerk

en: Image Background and Fixes
nl: Afbeeldingsachtergrond en verbeteringen

en: Level: %1
nl: Niveau: %1

en: Filled: %1%
nl: Gevuld: %1 %

en: Lives: %1
nl: Levens: %1

en: Time: %1
nl: Tijd: %1

en: &Play Sounds
nl: Geluiden afs&pelen

en: Are you sure you want to quit the current game?
nl: Weet u zeker dat u het huidige spel af wilt sluiten?

[ctx: @action;button]
en: Quit Game
nl: Spel afsluiten

en: Game over. Click to start a game
nl: Einde spel. Klik om een spel te starten

en: Theme
nl: Thema

en: Background
nl: Achtergrond
