kbounce - en to pl translation catalogue (32 entries)

en: No background pictures found.
pl: Nie znaleziono obrazów tła.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRandomBackgroundPictures)
en: Enable random pictures as background
pl: Włącz losowe obrazy jako tło

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgoundPicturePathLabel)
en: Choose picture path:
pl: Wybierz ścieżkę obrazów:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
pl: Podgląd

en: Welcome to KBounce.
     Click to start a game
pl: Witamy w KBounce.
     Naciśnij, aby zacząć grę

en: Paused
     Click to resume
pl: Wstrzymano
     Kliknij, aby wznowić

en: You have successfully cleared more than %1% of the board
pl: Udało Ci się wyczyścić ponad %1% planszy

en: %1 points: %2 points per remaining life
pl: %1 pkt: po %2 pkt za każdą pozostałe życie

en: %1 points: Bonus
pl: %1 pkt: premia

en: %1 points: Total score for this level
pl: %1 pkt: w sumie za ten poziom

en: On to level %1. Remember you get %2 lives this time!
pl: Poziom %1, masz teraz %2 prób!

en: Game over.
     Click to start a game
pl: Koniec gry.
     Kliknij, żeby zacząć grę

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
pl: Czy w grze mają być odtwarzane dźwięki.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

en: Bounce Ball Game
pl: Gra w odbijającą się piłkę

en: Original author
pl: Autor pierwszej wersji

en: Highscore
pl: Rekord

en: Contributions
pl: Uzupełnienia

en: Port to KDE4. Current maintainer
pl: Wersja dla KDE4. Aktualny opiekun

en: Port to QGraphicsView framework
pl: Wersja używająca QGraphicsView

en: Image Background and Fixes
pl: Obraz tła i poprawki

en: Level: %1
pl: Poziom: %1

en: Score: %1
pl: Wynik: %1

en: Filled: %1%
pl: Zapełnione: %1%

en: Lives: %1
pl: Życia: %1

en: Time: %1
pl: Czas: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
pl: Odtwarzaj dźwięki

en: Are you sure you want to quit the current game?
pl: Czy na pewno zakończyć bieżącą grę?

[ctx: @action;button]
en: Quit Game
pl: Zakończ grę

en: Game over. Click to start a game
pl: Koniec gry. Kliknij, aby rozpocząć grę

[ctx: @title:tab]
en: Theme
pl: Wygląd

[ctx: @title:tab]
en: Background
pl: Tło
