kbounce - en to pt_BR translation catalogue (32 entries)

en: No background pictures found.
pt_BR: Nenhuma imagem de plano de fundo encontrada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRandomBackgroundPictures)
en: Enable random pictures as background
pt_BR: Habilitar imagens aleatórias como plano de fundo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgoundPicturePathLabel)
en: Choose picture path:
pt_BR: Escolha a localização das imagens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
pt_BR: Visualização

en: Welcome to KBounce.
     Click to start a game
pt_BR: Bem-vindo ao KBounce.
    Clique para começar uma partida

en: Paused
     Click to resume
pt_BR: Pausado
     Clique para continuar

en: You have successfully cleared more than %1% of the board
pt_BR: Você limpou com sucesso mais de %1% do tabuleiro

en: %1 points: %2 points per remaining life
pt_BR: %1 pontos: %2 pontos por vida restante

en: %1 points: Bonus
pt_BR: %1 pontos: Bônus

en: %1 points: Total score for this level
pt_BR: %1 pontos: Total de pontos deste nível

en: On to level %1. Remember you get %2 lives this time!
pt_BR: Nível %1. Lembre-se de que agora você tem %2 vidas!

en: Game over.
     Click to start a game
pt_BR: Fim de jogo.
    Clique para começar uma partida

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
pt_BR: Determina se os sons devem ser reproduzidos.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt_BR: Barra de ferramentas principal

en: Bounce Ball Game
pt_BR: Jogo de bolas rebatidas

en: Original author
pt_BR: Autor original

en: Highscore
pt_BR: Recorde

en: Contributions
pt_BR: Contribuições

en: Port to KDE4. Current maintainer
pt_BR: Migração para o KDE4. Mantenedor atual

en: Port to QGraphicsView framework
pt_BR: Migração para a biblioteca QGraphicsView

en: Image Background and Fixes
pt_BR: Imagem de fundo e correções

en: Level: %1
pt_BR: Nível: %1

en: Score: %1
pt_BR: Pontuação: %1

en: Filled: %1%
pt_BR: Preenchimento: %1%

en: Lives: %1
pt_BR: Vidas: %1

en: Time: %1
pt_BR: Tempo: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
pt_BR: Reproduzir sons

en: Are you sure you want to quit the current game?
pt_BR: Deseja realmente sair do jogo atual?

[ctx: @action;button]
en: Quit Game
pt_BR: Sair do jogo

en: Game over. Click to start a game
pt_BR: Fim de jogo. Clique para começar uma partida

[ctx: @title:tab]
en: Theme
pt_BR: Tema

[ctx: @title:tab]
en: Background
pt_BR: Plano de fundo
