kbounce - en to ro translation catalogue (31 entries)

en: No background pictures found.
ro: Nicio poză de fundal găsită.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRandomBackgroundPictures)
en: Enable random pictures as background
ro: Activează poze aleatorii ca fundal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgoundPicturePathLabel)
en: Choose picture path:
ro: Alegeți calea pozelor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
ro: Previzualizare

en: Welcome to KBounce.
     Click to start a game
ro: Bun venit la Bila săritoare.
     Faceți clic pentru a începe jocul

en: Paused
     Click to resume
ro: În pauză
     Apăsați pentru continuare

en: You have successfully cleared more than %1% of the board
ro: Ați curățat cu succes peste %1% din tablă

en: %1 points: %2 points per remaining life
ro: %1 puncte: %2 puncte per viață rămasă

en: %1 points: Bonus
ro: %1 puncte: Bonus

en: %1 points: Total score for this level
ro: %1 puncte: Scorul total pentru acest nivel

en: On to level %1. Remember you get %2 lives this time!
ro: Spre nivelul %1. Rețineți că primiți %2 vieți de această dată!

en: Game over.
     Click to start a game
ro: Joc încheiat.
     Faceți clic pentru a începe jocul

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
ro: Dacă să fie redate sunetele jocului.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

en: KBounce
ro: Bilă săritoare

en: Bounce Ball Game
ro: Joc cu minge săritoare

en: Original author
ro: Autor original

en: Highscore
ro: Record

en: Contributions
ro: Contribuții

en: Port to KDE4. Current maintainer
ro: Portare pe KDE4. Responsabil actual

en: Port to QGraphicsView framework
ro: Portare pe platforma QGraphicsView

en: Image Background and Fixes
ro: Fundal cu imagini și corecții

en: Level: %1
ro: Nivel: %1

en: Score: %1
ro: Scor: %1

en: Filled: %1%
ro: Umplut: %1%

en: Lives: %1
ro: Vieți: %1

en: Time: %1
ro: Timp: %1

en: &Play Sounds
ro: &Redă sunete

en: Game over. Click to start a game
ro: Joc încheiat. Apăsați pentru a începe un joc

en: Theme
ro: Tematică

en: Background
ro: Fundal
