kbounce - en to ru translation catalogue (34 entries)

en: No background pictures found.
ru: Не найдено картинок для фона.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRandomBackgroundPictures)
en: Enable random pictures as background
ru: Случайная фоновая картинка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgoundPicturePathLabel)
en: Choose picture path:
ru: Выберите картинку:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
ru: Предварительный просмотр:

en: Welcome to KBounce.
     Click to start a game
ru: Добро пожаловать в KBounce.
     Щёлкните, чтобы начать игру

en: Paused
     Click to resume
ru: Пауза
     Щёлкните, чтобы продолжить

en: You have successfully cleared more than %1% of the board
ru: Вам удалось очистить более %1% доски.

en: %1 points: %2 points per remaining life
ru: %1 очков: %2 очков за оставшуюся жизнь

en: %1 points: Bonus
ru: %1 очков: Премия

en: %1 points: Total score for this level
ru: %1 очков: Общий счёт уровня

en: On to level %1. Remember you get %2 lives this time!
ru: На уровне %1 вы получаете %2 жизней!

en: Game over.
     Click to start a game
ru: Игра окончена.
     Щёлкните, чтобы сыграть ещё раз.

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
ru: Воспроизводить ли звуки в игре.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: Bounce Ball Game
ru: Игра с шарами

en: (c) 2000-2005, Stefan Schimanski
    (c) 2007, Tomasz Boczkowski
ru: © Stefan Schimanski, 2000-2005
    © Tomasz Boczkowski, 2007

en: Original author
ru: Автор идеи

en: Highscore
ru: Лучшие результаты

en: Contributions
ru: При участии

en: Port to KDE4. Current maintainer
ru: Перенос программы на KDE4. Текущий сопровождающий

en: Dmitry Suzdalev
ru: Дмитрий Суздалев

en: Port to QGraphicsView framework
ru: Порт на фреймворк QGraphicsView

en: Image Background and Fixes
ru: Фоновые изображения и исправления

en: Level: %1
ru: Уровень: %1

en: Score: %1
ru: Очки: %1

en: Filled: %1%
ru: Заполненная площадь: %1

en: Lives: %1
ru: Жизни: %1

en: Time: %1
ru: Время: %1

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
ru: Звуковое сопровождение

en: Are you sure you want to quit the current game?
ru: Действительно выйти из текущей игры?

[ctx: @action;button]
en: Quit Game
ru: Выход

en: Game over. Click to start a game
ru: Игра окончена. Щёлкните, чтобы сыграть ещё раз.

[ctx: @title:tab]
en: Theme
ru: Оформление

[ctx: @title:tab]
en: Background
ru: Фон
