kbounce - en to uk translation catalogue (33 entries)

en: No background pictures found.
uk: Не виявлено жодного зображення тла.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseRandomBackgroundPictures)
en: Enable random pictures as background
uk: Увімкнути випадковий вибір зображень тла

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgoundPicturePathLabel)
en: Choose picture path:
uk: Вкажіть теку зображень:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Preview
uk: Перегляд

en: Welcome to KBounce.
     Click to start a game
uk: Ласкаво просимо до KBounce.
     Клацніть, щоб розпочати гру

en: Paused
     Click to resume
uk: Призупинено.
     Клацніть, щоб поновити.

en: You have successfully cleared more than %1% of the board
uk: Ви успішно відрізали більше, ніж %1% площини дошки.

en: %1 points: %2 points per remaining life
uk: %1 очок: %2 за кожне збережене життя

en: %1 points: Bonus
uk: %1 очок: премія

en: %1 points: Total score for this level
uk: %1 очок: загальний рахунок для цього рівня

en: On to level %1. Remember you get %2 lives this time!
uk: Приготуйтесь до рівня %1. На ньому у вас буде %2 життів!

en: Game over.
     Click to start a game
uk: Гру завершено.
     Натисніть, щоб почати нову гру.

note: i18n: ectx: label, entry (PlaySounds), group (Sound)
en: Whether game sounds are played.
uk: Чи відтворювати звуки гри.

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

en: Bounce Ball Game
uk: Гра — «М'яч-стрибун»

en: (c) 2000-2005, Stefan Schimanski
    (c) 2007, Tomasz Boczkowski
uk: © Stefan Schimanski, 2000–2005
    © Tomasz Boczkowski, 2007

en: Original author
uk: Перший автор

en: Highscore
uk: Результати

en: Contributions
uk: Внески

en: Port to KDE4. Current maintainer
uk: Портування на KDE4. Поточний відповідальний за програму

en: Port to QGraphicsView framework
uk: Портування до платформи QGraphicsView

en: Image Background and Fixes
uk: Зображення тла і виправлення

en: Level: %1
uk: Рівень: %1

en: Score: %1
uk: Рахунок: %1

en: Filled: %1%
uk: Відрізано: %1%

en: Lives: %1
uk: Життів: %1

en: Time: %1
uk: Час: %1

en: &Play Sounds
uk: &Грати звуки

en: Are you sure you want to quit the current game?
uk: Ви справді бажаєте вийти з поточної гри?

[ctx: @action;button]
en: Quit Game
uk: Вийти з гри

en: Game over. Click to start a game
uk: Гру завершено. Натисніть, щоб почати нову гру.

en: Theme
uk: Тема

en: Background
uk: Тло
