kbreakout - en to cs translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
cs: Obecná nastavení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
cs: Povolením následující možnosti hra skryje kurzor myši a až při pozastavení hry jej zase uvolní.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
cs: Vystřelit při kliknutí myší

en: A Breakout like game by KDE
cs: Hra typu Breakout od KDE

en: original author and maintainer
cs: Původní autor a správce

en: artwork
cs: Grafika

en: testing
cs: testování

en: port to KGameRenderer
cs: Port použití KGameRendereru

en: port to QtQuick
cs: port do QtQuick

[ctx: @action]
en: Fire the Ball
cs: Vypustit míček

[ctx: @action]
en: Skip Level
cs: Přeskočit úroveň

[ctx: @action]
en: Add Life
cs: Přidat život

[ctx: @title:tab]
en: Theme
cs: Motiv

[ctx: @title:tab]
en: General
cs: Obecné

en:    Time (hh:mm)
cs:    Čas (hh:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
cs: Spuštění nové hry ukončí aktuální hru!

[ctx: @title:window]
en: New Game
cs: Nová hra

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
cs: Spustit novou hru

en: Game won!
cs: Vyhraná hra!

en: Time (hh:mm)
cs: Čas (hh:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
cs: Přejete si vystřelit míč při kliknutí myši?
    Pokud odpovíte Ano, bude skryt kurzor myši
    a objeví se až při pozastavení hry.

[ctx: @title:window]
en: Fire on Click
cs: Vystřelit při kliknutí

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
cs: Použít kliknutí myši

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
cs: Ignorovat klikání myší

en: Well done! You won the game
cs: Výborně! Vyhráli jste hru!

en: Level %1
cs: Úroveň %1

en: Game Paused!
cs: Hra pozastavena!

en: Oops! You have lost the ball!
cs: Jejda, upadl vám míček!

en: Game Over!
cs: Konec hry!

en: Press %1 to fire the ball
cs: Stisknutím %1 vypustíte míček
