kbreakout - en to da translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
da: Generelle indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
da: Aktivering af følgende indstilling vil få spillet til at stjæle musemarkøren, sæt spillet på pause for at få markøren igen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
da: Affyr med museklik

en: A Breakout like game by KDE
da: Et Breakout-lignende spil af KDE

en: original author and maintainer
da: original udvikler og vedligeholder

en: artwork
da: grafik

en: testing
da: test

en: port to KGameRenderer
da: Portering til at bruge KGameRenderer

en: port to QtQuick
da: portering til QtQuick

en: Fire the ball
da: Affyr bolden

en: Skip level
da: Spring niveau over

en: Add life
da: Tilføj liv

en: Theme
da: Tema

[ctx: General settings]
en: General
da: Generelt

en:    Time (hh:mm)
da:    Tid (tt:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
da: Start af et nyt spil vil afslutte det nuværende!

en: New Game
da: Nyt spil

en: Start a New Game
da: Start et nyt spil

en: Game won!
da: Spillet er vundet!

en: Time (hh:mm)
da: Tid (tt:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
da: Vil du affyre bolden ved museklik?
    Hvis du svarer ja, vil spillet stjæle
    musemarkøren, sæt spillet på pause
    for at få markøren igen.

en: Fire on click?
da: Affyr med klik?

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
da: Brug museklik

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
da: Ignorér museklik

en: Well done! You won the game
da: Godt klaret! Du vandt spillet

en: Level %1
da: Bane %1

en: Game Paused!
da: Spillet er på pause!

en: Oops! You have lost the ball!
da: Ups! Du har mistet bolden!

en: Game Over!
da: Spillet er slut!

en: Press %1 to fire the ball
da: Tryk %1 for at afskyde bolden
