kbreakout - en to es translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
es: Preferencias generales

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
es: Si activa la siguiente opción, el juego robará el cursor del ratón. Pause el juego para recuperar el cursor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
es: Disparar al pulsar el ratón

en: A Breakout like game by KDE
es: Un juego similar a Breakout creado por KDE

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
es: © 2007-2008 Fela Winkelmolen

en: original author and maintainer
es: Autor original y encargado.

en: artwork
es: Material gráfico.

en: testing
es: Pruebas.

en: port to KGameRenderer
es: Adaptación a KGameRenderer.

en: port to QtQuick
es: Adaptación a QtQuick.

en: Fire the ball
es: Disparar la bola

en: Skip level
es: Omitir nivel

en: Add life
es: Añadir vida

en: Theme
es: Tema

en:    Time (hh:mm)
es:    Tiempo (hh:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
es: ¡Iniciar una partida nueva finalizará la actual!

en: New Game
es: Nueva partida

en: Start a New Game
es: Iniciar una partida nueva

en: Game won!
es: ¡Partida ganada!

en: Time (hh:mm)
es: Tiempo (hh:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
es: ¿Quiere disparar la bola al pulsar el ratón?
    Si responde que sí, el juego robará el cursor
    del ratón. Pause el juego para recuperar el
    cursor.

en: Fire on click?
es: ¿Disparar al hacer clic?

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
es: Usar el clic del ratón

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
es: Ignorar el clic del ratón

en: Well done! You won the game
es: ¡Bien hecho! ¡Ha ganado el juego!

en: Level %1
es: Nivel %1

en: Game Paused!
es: ¡Partida detenida!

en: Oops! You have lost the ball!
es: ¡Huy! ¡Ha perdido la bola!

en: Game Over!
es: ¡Fin de la partida!

en: Press %1 to fire the ball
es: Pulse %1 para lanzar la bola
