kbreakout - en to fr translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
fr: Configuration générale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
fr: L'activation de l'option suivante permettra au jeu de prendre le contrôle du pointeur de la souris. Mettez le jeu en pause pour en récupérer le contrôle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
fr: Lancer au clic de souris

en: A Breakout like game by KDE
fr: Un jeu de type « Breakout » par KDE

en: original author and maintainer
fr: Auteur original et mainteneur

en: artwork
fr: Graphisme

en: testing
fr: Test

en: port to KGameRenderer
fr: Portage vers « KGameRenderer »

en: port to QtQuick
fr: Portage vers « QtQuick »

[ctx: @action]
en: Fire the Ball
fr: Lancer la balle

[ctx: @action]
en: Skip Level
fr: Ignorer le niveau

[ctx: @action]
en: Add Life
fr: Ajouter une vie

[ctx: @title:tab]
en: Theme
fr: Thème

[ctx: @title:tab]
en: General
fr: Général

en:    Time (hh:mm)
fr:    Temps (hh : mm)

en: Starting a new game will end the current one!
fr: Le démarrage d'une nouvelle partie entraînera l'abandon de celle en cours !

[ctx: @title:window]
en: New Game
fr: Nouvelle partie

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
fr: Démarrer une nouvelle partie

en: Game won!
fr: Partie gagnée !

en: Time (hh:mm)
fr: Temps (hh : mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
fr: Voulez-vous lancer la boule
    d'un clic de souris ?
    Une réponse « Oui » vous laissera le jeu
    prendre le contrôle du pointeur de la souris.
    Mettez le jeu en pause
    pour en récupérer le contrôle.

[ctx: @title:window]
en: Fire on Click
fr: Faire feu sur un clic

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
fr: Utiliser le clic de souris

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
fr: Ignorer le clic de souris

en: Well done! You won the game
fr: Bien joué ! Vous avez gagné la partie

en: Level %1
fr: Niveau %1

en: Game Paused!
fr: Jeu mis en pause !

en: Oops! You have lost the ball!
fr: Oups ! Vous avez perdu la balle !

en: Game Over!
fr: Partie terminée !

en: Press %1 to fire the ball
fr: Appuyer sur %1 pour lancer la balle
