kbreakout - en to gl translation catalogue (28 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
gl: Opcións xerais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
gl: Ao activar a opción seguinte o xogo captura o cursor do rato; detén o xogo para retomar o cursor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
gl: Disparar ao premer co rato

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
gl: © 2007-2008 Fela Winkelmolen

en: original author and maintainer
gl: autor orixinal e mantedor

en: artwork
gl: deseño gráfico

en: testing
gl: probas

en: port to KGameRenderer
gl: portaxe a KGameRenderer

en: port to QtQuick
gl: portaxe a QtQuick

en: Fire the ball
gl: Lanzar a bóla

en: Skip level
gl: Saltarse o nivel

en: Add life
gl: Engadir unha vida

en: Theme
gl: Tema visual

[ctx: General settings]
en: General
gl: Xeral

en:    Time (hh:mm)
gl:    Tempo (hh:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
gl: Se comezas unha partida nova terminarás a actual!

en: New Game
gl: Nova partida

en: Start a New Game
gl: Iniciar unha partida nova

en: Game won!
gl: Gañaches a partida!

en: Time (hh:mm)
gl: Tempo (hh:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
gl: Queres disparar a bóla premendo co rato?
    Se responde «si», o xogo capturará
    o cursor; detén o xogo para
    retomar o cursor.

en: Fire on click?
gl: Disparar ao premer co rato?

en: Well done! You won the game
gl: Parabéns! Gañaches a partida

en: Level %1
gl: Nivel %1

en: Game Paused!
gl: Partida en pausa!

en: Oops! You have lost the ball!
gl: Vaia! Perdiches a bóla!

en: Game Over!
gl: Rematou a partida!

en: Press %1 to fire the ball
gl: Preme %1 para disparar a bóla
