kbreakout - en to he translation catalogue (39 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
he: הגדרות כלליות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
he: הפעלת האפשרות הבאה תגרום למשחק לחטוף את סמן העכב, יש להשהות את המשחק כדי לקבל את סמן העכבר בחזרה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
he: ירייה בלחיצת כפתור עכבר

en: A Breakout like game by KDE
he: משחק Breakout מבית KDE

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
he: (c) 2007‏-2008 פלה וינקלמולן

en: Fela Winkelmolen
he: פלה וינקלמולן

en: original author and maintainer
he: יוצר ומתחזק מקורי

en: Eugene Trounev
he: יוג׳ין טרונב

en: artwork
he: אומנות

en: Sean Wilson
he: שון וילסון

en: Lorenzo Bonomi
he: לורנצו בונומי

en: testing
he: בדיקה

en: Brian Croom
he: בריאן קרום

en: port to KGameRenderer
he: הסבה ל־KGameRenderer

en: Viranch Mehta
he: ויראנץ׳ מהטה

en: port to QtQuick
he: הסבה ל־QtQuick

[ctx: Key (shortcut) to toggle full screen]
en: F
he: י

[ctx: @action]
en: Fire the Ball
he: ירי של הכדור

[ctx: @action]
en: Skip Level
he: דילוג על שלב

[ctx: @action]
en: Add Life
he: הוספת חיים

[ctx: Key (shortcut) to pause the game]
en: P
he: ה

[ctx: @title:tab]
en: Theme
he: ערכת עיצוב

[ctx: @title:tab]
en: General
he: כללי

en:    Time (hh:mm)
he:    זמן (hh:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
he: התחלת משחק חדש יסיים את הנוכחי!

[ctx: @title:window]
en: New Game
he: משחק חדש

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
he: התחלת משחק חדש

en: Game won!
he: ניצחת במשחק!

en: Time (hh:mm)
he: זמן (hh:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
he: לירות את הכדור בלחיצה על כפתור?
    בחירה ב‚כן’ תגרום למשחק לגנוב
    את סמן העכבר, יש להשהות את המשחק
    כדי לקבל את הסמן בחזרה.

[ctx: @title:window]
en: Fire on Click
he: לירות בלחיצה

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
he: להשתמש בלחיצת העכבר

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
he: התעלמות מלחיצת העכבר

en: Well done! You won the game
he: כל הכבוד! ניצחת במשחק

en: Level %1
he: שלב %1

en: Game Paused!
he: המשחק מושהה!

en: Oops! You have lost the ball!
he: אופס! איבדת את הכדור!

en: Game Over!
he: המשחק הסתיים!

en: Press %1 to fire the ball
he: לחיצה על %1 תירה את הכדור
