KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (28 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
hu: Általános beállítások

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
hu: Ha bejelöli ezt az opciót, a program lefoglalja az egérmutatót, ha vissza szeretné kapni, szüneteltesse a játékot.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
hu: Kilövés kattintásra

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
hu: (c) Fela Winkelmolen, 2007-2008.

en: original author and maintainer
hu: Eredeti szerző és karbantartó

en: artwork
hu: Grafika

en: testing
hu: Tesztelés

en: port to KGameRenderer
hu: Portolás KGameRenderer-re

en: port to QtQuick
hu: átírás QtQuick-re

en: Fire the ball
hu: Labdaindítás

en: Skip level
hu: Szint kihagyása

en: Add life
hu: Élet hozzáadása

en: Theme
hu: Téma

[ctx: General settings]
en: General
hu: Általános

en:    Time (hh:mm)
hu:    Idő (hh.mm)

en: Starting a new game will end the current one!
hu: Új játék kezdése esetén a mostani játék befejeződik.

en: New Game
hu: Új játék

en: Start a New Game
hu: Új játék kezdése

en: Game won!
hu: Ön győzött!

en: Time (hh:mm)
hu: Idő (hh:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
hu: Kattintással szeretné kilőni a labdát?
    Ha igen, a játék lefoglalja az egérmutatót,
    ha vissza szeretné kapni, szüneteltesse a
    játékot.

en: Fire on click?
hu: Kilövés kattintásra?

en: Well done! You won the game
hu: Gratulálunk! Ön nyerte a játékot!

en: Level %1
hu: %1. szint

en: Game Paused!
hu: A játék szünetel!

en: Oops! You have lost the ball!
hu: Hoppá! Egy labdával kevesebb…

en: Game Over!
hu: Vége a játéknak!

en: Press %1 to fire the ball
hu: Labdaindítás: %1
