kbreakout - en to id translation catalogue (26 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
id: Pengaturan Umum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
id: Memfungsikan opsi berikut akan membuat permainan mencuri kursor mouse, jada permainan untuk mendapatkan kembali kursor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
id: Lempar saat klik mouse

en: original author and maintainer
id: pemelihara dan penulis asli

en: artwork
id: karya seni

en: testing
id: pengujian

en: port to KGameRenderer
id: port ke KGameRenderer

en: port to QtQuick
id: port ke QtQuick

en: Fire the ball
id: Lempar bola

en: Skip level
id: Lewati level

en: Add life
id: Tambahkan nyawa

en: Theme
id: Tema

[ctx: General settings]
en: General
id: Umum

en:    Time (hh:mm)
id:    Waktu (jj.mm)

en: Starting a new game will end the current one!
id: Memulai permainan baru akan mengakhiri yang saat ini!

en: New Game
id: Permainan Baru

en: Start a New Game
id: Mulai Permainan Baru

en: Game won!
id: Permainan menang!

en: Time (hh:mm)
id: Waktu (jj.mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
id: Apakah kamu ingin melempar bola
     saat klik mouse? Menjawab Ya akan membuat
    permainan mencuri kursor mouse, jedalah
     permainan untuk mendapatkan kembali kursor.

en: Fire on click?
id: Lempar saat klik?

en: Well done! You won the game
id: Bagus! Kamu memenangkan permainan

en: Game Paused!
id: Permainan Dijeda!

en: Oops! You have lost the ball!
id: Oops! Kamu telah kehilangan bola!

en: Game Over!
id: Permainan Berakhir!

en: Press %1 to fire the ball
id: Tekan %1 untuk melempar bola
