kbreakout - en to it translation catalogue (31 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
it: Impostazioni generali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
it: Abilitare l'opzione seguente farà al gioco il controllo del puntatore del mouse, metti il gioco in pausa per riprenderne il controllo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
it: Lancia al clic del mouse

en: A Breakout like game by KDE
it: Un gioco da KDE simile a Breakout

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
it: © 2007-2008 Fela Winkelmolen

en: original author and maintainer
it: Autore originale e responsabile

en: artwork
it: Grafica

en: testing
it: prove

en: port to KGameRenderer
it: Adattamento a KGameRenderer

en: port to QtQuick
it: Trasferimento a QtQuick

en: Fire the ball
it: Lancia la pallina

en: Skip level
it: Salta livello

en: Add life
it: Aggiungi vita

en: Theme
it: Tema

[ctx: General settings]
en: General
it: Generale

en:    Time (hh:mm)
it:    Tempo (hh:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
it: Avviare una nuova partita concluderà quella attuale.

en: New Game
it: Nuova partita

en: Start a New Game
it: Avvia una nuova partita

en: Game won!
it: Partita vinta!

en: Time (hh:mm)
it: Tempo (hh:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
it: Vuoi lanciare la pallina al clic del mouse?
    Rispondere Sì farà prendere al gioco il controllo
    del puntatore del mouse, metti il gioco in pausa per
    riprenderne il controllo.

en: Fire on click?
it: Lancio al clic?

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
it: Usa il clic del mouse

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
it: Ignora il clic del mouse

en: Well done! You won the game
it: Bravo! Hai vinto la partita

en: Level %1
it: Livello %1

en: Game Paused!
it: Partita in pausa.

en: Oops! You have lost the ball!
it: Ops! Hai perso la pallina!

en: Game Over!
it: Fine della partita.

en: Press %1 to fire the ball
it: Premi %1 per lanciare la pallina
