kbreakout - en to ja translation catalogue (16 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
ja: 全般設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
ja: このオプションを有効にするとマウスカーソルはゲームに奪われます。カーソルを取り戻すにはゲームを一時停止します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
ja: マウスクリックで発射する

en: original author and maintainer
ja: オリジナルの作者、メンテナ

en: artwork
ja: アートワーク

en: testing
ja: テスト

en:    Time (hh:mm)
ja:    タイム (hh:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
ja: 新しいゲームを開始すると、現在のゲームは終了します。

en: Game won!
ja: あなたの勝ちです!

en: Time (hh:mm)
ja: タイム (hh:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
ja: マウスクリックでボールを発射しますか？
    「はい」と答えるとマウスカーソルはゲームに奪われます。
    カーソルを取り戻すにはゲームを一時停止します。

en: Level %1
ja: レベル %1

en: Game Paused!
ja: 一時停止中

en: Oops! You have lost the ball!
ja: おっと! ボールを失いました!

en: Game Over!
ja: ゲームオーバー

en: Press %1 to fire the ball
ja: %1 を押してボールを発射します
