kbreakout - en to km translation catalogue (21 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
km: ការ​កំណត់​ទូទៅ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
km: ការ​បើក​ជម្រើស​ដូច​ខាងក្រោម នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​ល្បែង​យក​​ទស្សន៍ទ្រនិច​កណ្ដុរ ផ្អាក​ល្បែង​ដើម្បី​យក​ទស្សន៍ទ្រនិច​មក​វិញ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
km: បាញ់​នៅ​ពេល​ចុច​កណ្ដុរ

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
km: រក្សាសិទ្ធិ​ឆ្នាំ ២​០​០​៧-២​០​០​៨ ដោយ Fela Winkelmolen

en: original author and maintainer
km: អ្នក​និពន្ធ​ និង​អ្នក​ថែទាំ​ដើម​

en: artwork
km: ការងារ​សិល្បៈ​

en: testing
km: ការ​សាកល្បង

en: port to KGameRenderer
km: ច្រក​ទៅ​កាន់​ KGameRenderer

[ctx: Key (shortcut) to toggle full screen]
en: F
km: F​

[ctx: Key (shortcut) to pause the game]
en: P
km: P​

en:    Time (hh:mm)
km:    ពេលវេលា (ម៉ោង : នាទី)

en: Starting a new game will end the current one!
km: ការ​ចាប់​ផ្ដើម​ល្បែង​ថ្មី​នឹង​បញ្ចប់​ល្បែង​បច្ចុប្បន្ន​!

en: Game won!
km: ឈ្នះ​ហើយ !

en: Time (hh:mm)
km: ពេលវេលា (ម៉ោង:នាទី)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
km: តើ​អ្នក​ចង់​បាញ់​បាល់​ដោយ​ចុច​កណ្ដុរ​ដែរ​ឬទេ ?
    ឆ្លើយ​ថា បាទ/ចាស នឹង​ធ្វើ​​ឲ្យ​ល្បែង​យក​
    ទស្សន៍ទ្រនិច​កណ្ដុរ ផ្អាក​ល្បែង​ដើម្បី​យក​
    ទស្សន៍ទ្រនិច​មក​វិញ ។

en: Well done! You won the game
km: ល្អណាស់ ! អ្នក​បាន​ឈ្នះ​ហើយ !

en: Level %1
km: កម្រិត %1

en: Game Paused!
km: ល្បែង​បាន​ផ្អាក !

en: Oops! You have lost the ball!
km: អុព្ហ ! អ្នក​បាន​ចាញ់​ហើយ !

en: Game Over!
km: ល្បែង​ចប់​ហើយ !

en: Press %1 to fire the ball
km: ចុច %1 ដើម្បីបាញ់​បាល់
