kbreakout - en to nds translation catalogue (27 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
nds: Allmeen Instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
nds: Wenn Du de nakamen Akschoon anmaakt, warrt de Muuswieser wegnahmen. Holl dat Speel an, wenn Du em wedderkriegen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
nds: Scheten mit Muusklick

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
nds: © 2007-2008 Fela Winkelmolen

en: original author and maintainer
nds: Orginaalschriever un Pleger

en: artwork
nds: Billerwark

en: testing
nds: Utproberen

en: port to KGameRenderer
nds: Na "KGameRenderer" överdragen

en: port to QtQuick
nds: Porteren na QtQuick

[ctx: Key (shortcut) to toggle full screen]
en: F
nds: H

en: Fire the ball
nds: Ball afscheten

en: Theme
nds: Muster

[ctx: General settings]
en: General
nds: Allmeen

en:    Time (hh:mm)
nds:    Tiet (SS:MM)

en: Starting a new game will end the current one!
nds: En nieg Speel beendt dat aktuelle Speel!

en: New Game
nds: Nieg Speel

en: Start a New Game
nds: En nieg Speel starten

en: Game won!
nds: Speel wunnen!

en: Time (hh:mm)
nds: Tiet (SS:MM)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
nds: Wullt Du den Ball mit en Linksklick afscheten?
    Wenn Du "Jo" seggst, denn warrt de Muuswieser
    wegnahmen. Wullt Du em wedderkriegen, holl
    dat Speel an.

en: Fire on click?
nds: Scheten mit Muusklick?

en: Well done! You won the game
nds: Goot maakt! Du hest dat Speel wunnen.

en: Level %1
nds: Speelstoop %1

en: Game Paused!
nds: Speel anhollen!

en: Oops! You have lost the ball!
nds: Oh-ha! Du hest den Ball verloren!

en: Game Over!
nds: Speel vörbi!

en: Press %1 to fire the ball
nds: Drück op "%1", wenn Du den Ball afscheten wullt
