kbreakout - en to nl translation catalogue (29 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
nl: Algemene instellingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
nl: Instellen van de volgende optie laat het spel de muiscursor stelen, pauzeer het spel om de cursor terug te krijgen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
nl: Afvuren door een muisklik

en: A Breakout like game by KDE
nl: Een Breakout-achtig spel door KDE

en: original author and maintainer
nl: originele auteur en onderhouder

en: artwork
nl: kunst

en: testing
nl: testen

en: port to KGameRenderer
nl: Code geport om KGameRenderer te gebruiken

en: port to QtQuick
nl: overgezet naar QtQuick

en: Fire the ball
nl: Bal lanceren

en: Skip level
nl: Niveau overslaan

en: Add life
nl: Extra leven

en: Theme
nl: Thema

[ctx: General settings]
en: General
nl: Algemeen

en:    Time (hh:mm)
nl:    Tijd (hh:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
nl: Een nieuw spel starten zal het huidige beëindigen!

en: New Game
nl: Nieuw spel

en: Start a New Game
nl: Een nieuw spel starten

en: Game won!
nl: Spel gewonnen!

en: Time (hh:mm)
nl: Tijd (hh:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
nl: Wilt u de bal afvuren met het klikken met de muise?
    Beantwoorden met Ja laat het spel de muiscursor stelen,
    pauseer het spel om de cursor terug te krijgen.

en: Fire on click?
nl: Afvuren door klikken?

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
nl: Muisklik gebruiken

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
nl: Muisklik negeren

en: Well done! You won the game
nl: Goed gedaan! U heeft gewonnen

en: Game Paused!
nl: Spel gepauzeerd!

en: Oops! You have lost the ball!
nl: Oeps! U bent de bal kwijt!

en: Game Over!
nl: Spel voorbij!

en: Press %1 to fire the ball
nl: druk op %1 om de bal te lanceren
