kbreakout - en to pt translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
pt: Configuração Geral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
pt: Se activar a opção seguinte, fará com que o jogo roube o cursor do rato; coloque o jogo em pausa para obter o cursor de volta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
pt: Disparar com o botão do rato

en: A Breakout like game by KDE
pt: Um jogo semelhante ao Breakout do KDE

en: original author and maintainer
pt: autoria original e manutenção

en: artwork
pt: gráficos

en: testing
pt: testar

en: port to KGameRenderer
pt: modificações para o KGameRenderer

en: port to QtQuick
pt: versão em QtQuick

en: Fire the ball
pt: Disparar a bola

en: Skip level
pt: Saltar o nível

en: Add life
pt: Adicionar uma vida

en: Theme
pt: Tema

[ctx: General settings]
en: General
pt: Geral

en:    Time (hh:mm)
pt:    Tempo (hh:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
pt: O início de um novo jogo irá terminar o actual!

en: New Game
pt: Novo Jogo

en: Start a New Game
pt: Iniciar um Jogo Novo

en: Game won!
pt: Jogo ganho!

en: Time (hh:mm)
pt: Tempo (hh:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
pt: Deseja disparar a bola com o botão do rato?
    Se responder que Sim, fará com que o jogo roube 
    o cursor do rato; coloque o jogo em pausa para
    obter o cursor de volta.

en: Fire on click?
pt: Disparar ao carregar?

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
pt: Usar o Botão do Rato

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
pt: Ignorar o Botão do Rato

en: Well done! You won the game
pt: Muito bem! Ganhou o jogo

en: Level %1
pt: Nível %1

en: Game Paused!
pt: Jogo em Pausa!

en: Oops! You have lost the ball!
pt: Oops! Perdeu a bola!

en: Game Over!
pt: Fim do Jogo!

en: Press %1 to fire the ball
pt: Carregue em %1 para disparar a bola
