kbreakout - en to pt_BR translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
pt_BR: Configurações gerais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
pt_BR: Ativar a opção a seguir fará o jogo capturar o ponteiro do mouse. Pause o jogo para recuperar o ponteiro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
pt_BR: Atirar com o clique do mouse

en: A Breakout like game by KDE
pt_BR: Um jogo no estilo Breakout do KDE

en: original author and maintainer
pt_BR: Autor original e mantenedor

en: artwork
pt_BR: Arte

en: testing
pt_BR: testes

en: port to KGameRenderer
pt_BR: modificações para o KGameRenderer

en: port to QtQuick
pt_BR: Porte para o QtQuick

en: Fire the ball
pt_BR: Atirar a bola

en: Skip level
pt_BR: Pular o nível

en: Add life
pt_BR: Adicionar vida

en: Theme
pt_BR: Tema

[ctx: General settings]
en: General
pt_BR: Geral

en:    Time (hh:mm)
pt_BR:    Tempo (hh:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
pt_BR: Iniciar um novo jogo irá terminar o atual!

en: New Game
pt_BR: Novo jogo

en: Start a New Game
pt_BR: Inicia um novo jogo

en: Game won!
pt_BR: Jogo ganho!

en: Time (hh:mm)
pt_BR: Tempo (hh:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
pt_BR: Você quer atirar a bola no clique do mouse?
    Respondendo Sim fará o jogo roubar o cursor
    do mouse, pause o jogo para ter o cursor
    de volta.

en: Fire on click?
pt_BR: Atirar ao clicar?

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
pt_BR: Usar clique do mouse

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
pt_BR: Ignorar clique do mouse

en: Well done! You won the game
pt_BR: Muito bem! Você ganhou o jogo

en: Level %1
pt_BR: Nível %1

en: Game Paused!
pt_BR: Jogo pausado!

en: Oops! You have lost the ball!
pt_BR: Você perdeu a bola!

en: Game Over!
pt_BR: Fim do jogo!

en: Press %1 to fire the ball
pt_BR: Pressione %1 para atirar a bola
