lskat - en to ro translation catalogue (30 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
ro: Configurări generale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
ro: Activarea opțiunii următoare va face jocul să fure cursorul mausului, întrerupeți jocul pentru a recupera cursorul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
ro: Foc la clic pe maus

en: A Breakout like game by KDE
ro: Un joc ca Breakout de la KDE

en: original author and maintainer
ro: Autor original și responsabil

en: artwork
ro: Grafică

en: testing
ro: Testare

en: port to KGameRenderer
ro: portare pe KGameRenderer

en: port to QtQuick
ro: portare pe QtQuick

[ctx: @action]
en: Fire the Ball
ro: Lansează mingea

[ctx: @action]
en: Skip Level
ro: Sari nivelul

[ctx: @action]
en: Add Life
ro: Adaugă viață

[ctx: @title:tab]
en: Theme
ro: Tematică

[ctx: @title:tab]
en: General
ro: Generale

en:    Time (hh:mm)
ro:    Timp (hh:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
ro: Începerea unui joc nou îl va încheia pe cel curent!

[ctx: @title:window]
en: New Game
ro: Joc nou

[ctx: @action:button]
en: Start a New Game
ro: Începe joc nou

en: Game won!
ro: Joc câștigat!

en: Time (hh:mm)
ro: Timp (hh:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
ro: Doriți să împușcați bila la clic pe maus?
    Răspunsul Da va face ca jocul să fure
    cursorul mausului, întrerupeți jocul pentru
    a recupera cursorul.

[ctx: @title:window]
en: Fire on Click
ro: Foc la clic

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
ro: Folosește clic

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
ro: Ignoră clicul

en: Well done! You won the game
ro: Bine jucat! Ați câștigat jocul

en: Level %1
ro: Nivelul %1

en: Game Paused!
ro: Joc întrerupt!

en: Oops! You have lost the ball!
ro: Vai! Ați pierdut mingea!

en: Game Over!
ro: Jocul s-a încheiat!

en: Press %1 to fire the ball
ro: Apăsați %1 pentru a lansa mingea
