kbreakout - en to ru translation catalogue (31 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
ru: Общие настройки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
ru: Если включить этот параметр, окно программы захватит указатель мыши. Чтобы вернуть указатель мыши, приостановите игру.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
ru: Запускать шарик по щелчку мышью

en: A Breakout like game by KDE
ru: Арканоидоподобная игра от KDE

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
ru: © Fela Winkelmolen, 2007-2008

en: original author and maintainer
ru: Автор идеи и сопровождающий

en: artwork
ru: Оформление

en: testing
ru: тестирование

en: port to KGameRenderer
ru: Перенос на библиотеку KGameRenderer

en: port to QtQuick
ru: Переход на QtQuick

en: Fire the ball
ru: Запустить шарик

en: Skip level
ru: Пропустить уровень

en: Add life
ru: Добавить жизнь

en: Theme
ru: Оформление

[ctx: General settings]
en: General
ru: Общие

en:    Time (hh:mm)
ru:    Время (чч:мм)

en: Starting a new game will end the current one!
ru: Начав новую игру, вы прервёте текущую!

en: New Game
ru: Новая игра

en: Start a New Game
ru: Начать новую игру

en: Game won!
ru: Победа!

en: Time (hh:mm)
ru: Время (чч:мм)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
ru: Запускать шарик по щелчку мышью?
    Если ответить «Да», окно захватит указатель
    мыши. Чтобы вернуть указатель мыши,
    приостановите игру.

en: Fire on click?
ru: Запускать по щелчку?

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
ru: Использовать щелчок мышью

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
ru: Игнорировать щелчок мышью

en: Well done! You won the game
ru: Отлично! Вы выиграли

en: Level %1
ru: Уровень %1

en: Game Paused!
ru: Игра приостановлена!

en: Oops! You have lost the ball!
ru: Ой! Вы потеряли шарик!

en: Game Over!
ru: Игра окончена!

en: Press %1 to fire the ball
ru: Нажмите %1 для начала
