kbreakout - en to sr@ijekavian translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
sr@ijekavian: Опште поставке

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
sr@ijekavian: Укључивањем сљедеће опције игра ће заробити показивач миша. Паузирајте да добијете назад показивач.

note: i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick)
en: Fire on mouse click
sr@ijekavian: Пуцање на клик мишем

en: KBreakOut
sr@ijekavian: К‑пробој

en: A breakout like game by KDE
sr@ijekavian: Игра разбијања блокова из КДЕ‑а

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
sr@ijekavian: © 2007-2008, Фела Винкелмолен

en: Fela Winkelmolen
sr@ijekavian: Фела Винкелмолен

en: original author and maintainer
sr@ijekavian: првобитни аутор и одржавалац

en: Eugene Trounev
sr@ijekavian: Јевгениј Труњов

en: artwork
sr@ijekavian: графика

en: Sean Wilson
sr@ijekavian: Шон Вилсон

en: Lorenzo Bonomi
sr@ijekavian: Лоренцо Бономи

en: testing
sr@ijekavian: испробавање

en: Brian Croom
sr@ijekavian: Брајан Крум

en: port to KGameRenderer
sr@ijekavian: пренос на KGameRenderer

en: Viranch Mehta
sr@ijekavian: Виранч Мехта

en: port to QtQuick
sr@ijekavian: пренос на QtQuick

en: Fire the ball
sr@ijekavian: Испали лопту

en: Skip level
sr@ijekavian: Прескочи ниво

en: Add life
sr@ijekavian: Додај живот

en: Theme
sr@ijekavian: Тема

[ctx: General settings]
en: General
sr@ijekavian: Опште

en:    Time (hh:mm)
sr@ijekavian:    време (чч:мм)

en: Starting a new game will end the current one!
sr@ijekavian: Покретањем нове партије прекинућете текућу!

en: New Game
sr@ijekavian: Нова игра

en: Start a New Game
sr@ijekavian: Започни нову партију

en: Game won!
sr@ijekavian: Побједа!

en: Time (hh:mm)
sr@ijekavian: вријеме (чч:мм)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
sr@ijekavian: <qt>Желите ли да испаљујете лопту кликом миша? Ако одговорите потврдно игра ће заробити показивач миша, а можете га повратити паузирањем игре.</qt>

en: Fire on click?
sr@ijekavian: Испаљивање на клик?

en: Well done! You won the game
sr@ijekavian: Одлично! Добили сте партију.

en: Level %1
sr@ijekavian: Ниво %1

en: Game Paused!
sr@ijekavian: Игра је паузирана!

en: Oops! You have lost the ball!
sr@ijekavian: Упс! Изгубили сте лопту!

en: Game Over!
sr@ijekavian: Крај игре!

en: Press %1 to fire the ball
sr@ijekavian: Притисните %1 да испалите лопту
