kbreakout - en to sr@latin translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
sr@latin: Opšte postavke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
sr@latin: Uključivanjem sledeće opcije igra će zarobiti pokazivač miša. Pauzirajte da dobijete nazad pokazivač.

note: i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick)
en: Fire on mouse click
sr@latin: Pucanje na klik mišem

en: KBreakOut
sr@latin: K‑proboj

en: A breakout like game by KDE
sr@latin: Igra razbijanja blokova iz KDE‑a

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
sr@latin: © 2007-2008, Fela Vinkelmolen

en: Fela Winkelmolen
sr@latin: Fela Vinkelmolen

en: original author and maintainer
sr@latin: prvobitni autor i održavalac

en: Eugene Trounev
sr@latin: Jevgenij Trunjov

en: artwork
sr@latin: grafika

en: Sean Wilson
sr@latin: Šon Vilson

en: Lorenzo Bonomi
sr@latin: Lorenco Bonomi

en: testing
sr@latin: isprobavanje

en: Brian Croom
sr@latin: Brajan Krum

en: port to KGameRenderer
sr@latin: prenos na KGameRenderer

en: Viranch Mehta
sr@latin: Viranč Mehta

en: port to QtQuick
sr@latin: prenos na QtQuick

en: Fire the ball
sr@latin: Ispali loptu

en: Skip level
sr@latin: Preskoči nivo

en: Add life
sr@latin: Dodaj život

en: Theme
sr@latin: Tema

[ctx: General settings]
en: General
sr@latin: Opšte

en:    Time (hh:mm)
sr@latin:    vreme (čč:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
sr@latin: Pokretanjem nove partije prekinućete tekuću!

en: New Game
sr@latin: Nova igra

en: Start a New Game
sr@latin: Započni novu partiju

en: Game won!
sr@latin: Pobeda!

en: Time (hh:mm)
sr@latin: vreme (čč:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
sr@latin: <qt>Želite li da ispaljujete loptu klikom miša? Ako odgovorite potvrdno igra će zarobiti pokazivač miša, a možete ga povratiti pauziranjem igre.</qt>

en: Fire on click?
sr@latin: Ispaljivanje na klik?

en: Well done! You won the game
sr@latin: Odlično! Dobili ste partiju.

en: Level %1
sr@latin: Nivo %1

en: Game Paused!
sr@latin: Igra je pauzirana!

en: Oops! You have lost the ball!
sr@latin: Ups! Izgubili ste loptu!

en: Game Over!
sr@latin: Kraj igre!

en: Press %1 to fire the ball
sr@latin: Pritisnite %1 da ispalite loptu
