kbreakout - en to sv translation catalogue (32 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
sv: Aktiveras följande alternativ kommer spelet att stjäla muspekaren, gör paus i spelet för att få tillbaka pekaren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
sv: Skjut med musklick

en: KBreakOut
sv: Utbrytning

en: A Breakout like game by KDE
sv: Ett utbrytningsliknande spel av KDE

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
sv: © 2007-2008 Fela Winkelmolen

en: original author and maintainer
sv: Ursprunglig upphovsman och underhåll

en: artwork
sv: Grafik

en: testing
sv: tester

en: port to KGameRenderer
sv: Anpassning för att använda KGameRenderer

en: port to QtQuick
sv: Överföring till QtQuick

en: Fire the ball
sv: Skjut kulan

en: Skip level
sv: Hoppa över nivå

en: Add life
sv: Lägg till liv

en: Theme
sv: Tema

[ctx: General settings]
en: General
sv: Allmänt

en:    Time (hh:mm)
sv:    Tid (tt:mm)

en: Starting a new game will end the current one!
sv: Startas ett nytt spel kommer det pågående att avslutas.

en: New Game
sv: Nytt spel

en: Start a New Game
sv: Starta ett nytt spel

en: Game won!
sv: Du vann spelet!

en: Time (hh:mm)
sv: Tid (tt:mm)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
sv: Vill du skjuta kulan vid ett musklick?
    Svarar du ja, så stjäl spelet
    muspekaren, gör paus i spelet
    för att få tillbaka pekaren.

en: Fire on click?
sv: Skjut med klick?

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
sv: Använd musklick

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
sv: Ignorera musklick

en: Well done! You won the game
sv: Bra gjort! Du vann spelet

en: Level %1
sv: Nivå %1

en: Game Paused!
sv: Spelpaus

en: Oops! You have lost the ball!
sv: Hoppsan! Du har förlorat bollen.

en: Game Over!
sv: Spelet är slut!

en: Press %1 to fire the ball
sv: Tryck på %1 för att skjuta kulan.
