kbreakout - en to uk translation catalogue (31 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GeneralSettings)
en: General Settings
uk: Загальні параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enabling the following option will make the game steal the mouse cursor, pause the game to get the cursor back.
uk: Позначення наступного пункту призведе до «викрадення» грою вказівника миші, призупиніть гру, щоб знову зробити вказівник видимим.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FireOnClick) i18n: ectx: label, entry (FireOnClick), group (General)
en: Fire on mouse click
uk: Стріляти за клацанням

en: A Breakout like game by KDE
uk: Гра схожа на Breakout від KDE

en: (c) 2007-2008 Fela Winkelmolen
uk: © Fela Winkelmolen, 2007-2008

en: original author and maintainer
uk: автор і супровідниця

en: artwork
uk: графіка

en: testing
uk: тестування

en: port to KGameRenderer
uk: Портування на KGameRenderer

en: port to QtQuick
uk: портування на QtQuick

en: Fire the ball
uk: Вистрілити кулькою

en: Skip level
uk: Пропустити рівень

en: Add life
uk: Додати життя

en: Theme
uk: Тема

[ctx: General settings]
en: General
uk: Загальне

en:    Time (hh:mm)
uk:    Час (гг:хх)

en: Starting a new game will end the current one!
uk: Якщо ви почнете нову гру, поточну гру буде завершено!

en: New Game
uk: Нова гра

en: Start a New Game
uk: Почати нову гру

en: Game won!
uk: Гру виграно!

en: Time (hh:mm)
uk: Час (гг:хх)

en: Do you want to fire the ball on mouse click?
    Answering Yes will make the game steal the
    mouse cursor, pause the game to get
    the cursor back.
uk: Бажаєте виконати постріл кулькою за клацанням миші?
    Вибір варіанта «Так» призведе до «викрадення» грою
    вказівника миші, призупиніть гру, щоб повернути
    вказівник.

en: Fire on click?
uk: Стріляти за клацанням?

[ctx: @action;button]
en: Use Mouse Click
uk: Використовувати клацання кнопкою миші

[ctx: @action;button]
en: Ignore Mouse Click
uk: Ігнорувати клацання кнопкою миші

en: Well done! You won the game
uk: Чудово! Ви виграли гру!

en: Level %1
uk: Рівень %1

en: Game Paused!
uk: Гру призупинено!

en: Oops! You have lost the ball!
uk: Ой! Ви втратили кульку!

en: Game Over!
uk: Гру завершено!

en: Press %1 to fire the ball
uk: Натисніть %1, щоб зробити постріл кулькою
