kbruch - en to ar translation catalogue (57 entries)

en: KBruch modes:
ar: أنماط الكسور:

en: Exercise
ar: تدريب

en: Learning
ar: تعلم

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

en: &Skip
ar: ت&خطّ

en: &Next
ar: ال&تالي

en: &Check
ar: تحقق

en: N&ext
ar: ال&تّالي

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
ar: وسع

en: New
ar: جديد

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
ar: &جديد

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
ar: عُد

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
ar: تلميح

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ar: الألوان

en: KBruch
ar: الكسور

en: New interface design and usability improvements
ar: واجهة مستخدِم جديدة وتحسينات لسهولة الاستخدام

en: Roberto Cunha
ar: روبرتو ريبيرو فيلهو

en: Tadeu Araujo
ar: تادو اراوجو

en: Tiago Porangaba
ar: تياغو بورانغابا

en: Question:
ar: السؤال:

en: Answer:
ar: الجواب:

en: Operations:
ar: العمليات:

en: Arithmetic
ar: الحسابيات

en: Options:
ar: الخيارات:

en: Addition:
ar: الجمع:

en: Subtraction:
ar: الطرح:

en: Multiplication:
ar: الضرب:

en: Division:
ar: القسمة:

en: Back
ar: عُد

en: 
    
    Comparison
ar: 
    
    المقارنة

en: 
    
    Conversion
ar: 
    
    التحويل

en: 
    
    Factorization
ar: 
    
    التحليل للعوامل

[ctx: @action opens a new question]
en: New
ar: جديد

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
ar: &عُد

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
ar: الحسابيات

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
ar: المقارنة

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
ar: تحويل

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
ar: تحليل إلى عوامل

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
ar: النسبة

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Percentage
ar: النسبة

en: Comparison
ar: المقارنة

en: Conversion
ar: تحويل

en: Factorization
ar: تحليل إلى عوامل

en: Solution:
ar: الحل:

en: Correct!
ar: صحيح!

en: Incorrect!
ar: خطأ!

en: This is the current total number of solved tasks.
ar: هذا هو العدد الكلي الحالي من المهام المحلولة.

en: Questions:
ar: الأسئلة:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
ar: الصح:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
ar: الخطأ:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
ar: التخطي:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
ar: هذا العدد الكلي الحالي من المهام المحلولة الصحيحة.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
ar: هذا العدد الكلي الحالي من المهام غير المحلولة.

en: &Reset
ar: إ&عادة تعيين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
ar: &عدد:

[ctx: division symbol]
en: /
ar: ÷
